Jak jeść zdrowo i tanio?

Większość z nas chciałaby jeść zdrowiej, choćby po to, aby zrzucić trochę zbędnych kilogramów, czuć się lepiej, bądź ograniczyć prawdopodobieństwo zachorowania na choroby cywilizacyjne. Niestety, bardzo często okazuje się, że jedzenie zdrowych produktów dużo kosztuje i ta świadomość sprawia, że pozostajemy przy dotychczasowej diecie. Dodatkowo zniechęcać może fakt, że jedzenie typu fast food jest tanie, podczas gdy portfel zdecydowanie chudnie, jeśli kupujemy dobrej jakości mięso czy warzywa. W rzeczywistości jednak, jest to mylna opinia – naprawdę można zaoszczędzić dużo pieniędzy gotując dobrej jakości posiłki w domu.

Zdrowe odżywanie
Zdrowe odżywanie© Photogenica

Oszczędzaj gotując w domu

Oszczędniejsze gotowanie w domu
© Photogenica

Wielu spośród nas sądzi, że ograniczą koszty jedzenia, jeśli parę razy na tydzień zjedzą posiłek w restauracji typu fast-food zamiast robić zakupy spożywcze w sklepie. Dzieje się tak ponieważ z reguły za gotowy posiłek na mieście płacimy kilkanaście złotych podczas gdy zakupy kosztują najczęściej kilkadziesiąt czy kilkaset, gdy zaopatrujemy się na cały tydzień.

Prawda jest natomiast taka, że robiąc duże zakupy raz w tygodniu oszczędzamy pieniądze. Za cenę jednego posiłku w fast foodzie moglibyśmy kupić warzywa i owoce, które starczyłaby na kilka posiłków. Za każde kilkanaście złotych wydanych na szybki posiłek na mieście, możesz także kupić mięso, z którego przygotujesz jeden czy dwa obiady.

Bądź zdrowszy

Zdrowe odżywianie zalety
© Photogenica

To nic odkrywczego - gotowanie posiłków w domu sprawi, że będziesz zdrowszą osobą, poprzez kontrolę nad tym, co jesz. Możesz zatem gotować posiłki zawierające zrównoważone ilości węglowodanów, warzyw, owoców i odtłuszczonego białka, a także zwracać uwagę na ilość kalorii, które przyjmujesz. Warto wykorzystać też różnorodne metody gotowania, takie jak gotowanie na parze. Wszystkich tych aspektów nie poddasz kontroli jedząc gotowe posiłki.

Jedz zdrowiej i oszczędzaj

Zdrowa dieta lista zakupów
© Photogenica

Można wskazać kilka rozwiązań, dzięki którym będziesz jeść zdrowiej oszczędzając przy tym pieniądze. Najważniejszym z nich jest oczywiście gotowanie w domu. Bez względu na to, jak ci to idzie, z całą pewnością będzie to kosztować mniej, niż jedzenie na mieście.

Oto kilka wskazówek:

Rób zakupy pod koniec tygodnia. Sprawi to, że będziesz miał dostatek świeżych produktów do jedzenia w trakcie weekendu i łatwiej oprzesz się pokusie wyjścia.

Kupuj produkty sezonowe. Zdecydowanie podniesiesz szanse na zachowanie zdrowej diety, a co jesz będzie smakowało wyśmienicie, bo świeże, sezonowe warzywa i owoce po prostu smakują lepiej a do tego najczęściej są także tańsze.

Zaopatruj się u lokalnych producentów. Targi warzywne oferują produkty lokalnych wytwórców, które są zdrowsze, świeższe – bo nie zostały sprowadzone z drugiego krańca świata. Zwracaj jednak uwagę na to ile produktów kupujesz, aby uniknąć marnotrawstwa.

Widzisz zatem, że jedzenie zdrowo nie musi być wcale droższe, pod warunkiem, że przemyślisz co chcesz jeść i będziesz robić zakupy z głową.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas