Jak pokonać bezsenność? Sposoby na zdrowy sen

Masz za sobą kilkanaście nieprzespanych nocy, ciągle jesteś podenerwowana czy rozdrażniona i mimo stosowania rozmaitych środków czy technik nie jesteś w stanie rozprawić się z problemem? Sięgnij po ziołowe mieszanki, dzięki którym zmniejszysz lęki i napięcia nerwowe. Poniżej znajdziesz listę ziół, które powinny znaleźć się w domowej apteczce. Zapewniamy, że przyniosą ulgę w bezsenności, o ile oczywiście będą stosowane regularnie.

article cover
©123RF/PICSEL

Kozłek lekarski, czyli waleriana a bezsenność

©123RF/PICSEL

Waleriana to sprawdzony i bardzo popularny sposób na bezsenność. W celach leczniczych wykorzystuje się korzeń tej rośliny. Waleriana najczęściej aplikowana jest w postaci kropli lub tabletek, ale możesz też śmiało przygotować na jej bazie napar. Jak to zrobić? Namocz dwie łyżeczki świeżego korzenia kozłka lekarskiego w szklance wody. Jeśli chcesz złagodzić zapach waleriany, możesz dodać kilka kropli miętowych, aby złagodzić zapach. Odcedź i pij trzy razy dziennie po łyżce stołowej. Oczywiście, pod warunkiem, że nie prowadzisz samochodu.

Melisa lekarska a bezsenność

Potrzebujesz szybkiego ukojenia nerwów? Zaparz sobie herbatkę z melisy, najlepiej liściastej. Jeśli jesteś nadmiernie rozdrażniona, herbatkę powinnaś sobie serwować co najmniej trzy raz dziennie. Co ciekawe, melisę możesz też śmiało wykorzystywać w kuchni, nadaje potrawom lekko cytrynowy smak. Na bazie melisy lekarskiej możesz sobie też zafundować uspokajającą kąpiel. Zioła zawiń w woreczek i wrzuć do wanny lub wcześniej przygotuj napar.

Szyszki chmielu a bezsenność

©123RF/PICSEL

Jeśli męczy cię bezsenność, masz trudności w zasypianiu i jesteś nadmiernie wrażliwa, sięgnij po szyszki chmielu. Jak je przygotować? Jedną łyżeczkę szyszek chmielu zalej szklanką wrzącej wody. Ogrzewaj pod przykryciem przez pięć minut i przecedź. Jeśli walczysz z bezsennością, szyszki chmielu włóż do bawełnianego woreczka i umieść go na poduszce, na której śpisz. Po około sześciu dniach wkład trzeba wymienić.

Lawenda a bezsenność

©123RF/PICSEL

Aromat tej rośliny ma działanie odprężające i uspokajające. W pokoju, w którym przebywasz lub śpisz, trzymaj wiązkę świeżych gałązek, pij herbatkę z lawendy i dorzucaj ją do kąpieli.

Dziurawiec a bezsenność

Naturalnym anydepresantem jest też dziurawiec. Ponieważ jednak powoduje zwiększoną wrażliwość naszej skóry na słońce, lepiej nie pić go latem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas