Jak pozbyć się pestycydów z owoców i warzyw?

O czym trzeba pamiętać, zanim zaczniemy spożywać warzywa czy owoce? O ich dokładnym umyciu pod bieżącą wodą. Jednak to nie jest rozwiązanie, aby pozbyć się z nich wszystkich zanieczyszczeń. Wiele świeżych owoców i warzyw może być pokrytych pestycydami, które – w nadmiarze – mogą bardzo szkodzić zdrowiu. Zatem, czy jest możliwość ich usunięcia? Oczywiście! Poznaj sposoby jak pozbyć się pestycydów z owoców i warzyw.

Pestycydy to nie tylko środki syntetyczne, ale również naturalne
Pestycydy to nie tylko środki syntetyczne, ale również naturalne123RF/PICSEL

Czym są pestycydy?

Pestycydy to środki ochrony roślin, które są stosowane przez producentów żywności, aby ochronić swoje plony przed atakami szkodników, czy rozwojem groźnych chorób grzybowych. Ich zastosowanie pozwala również na zwiększenie wydajności rolnictwa, co przekłada się na produkcję większej ilości żywności. Choć wydawać by się mogło, że pestycydy to substancje syntetyczne, to do nich zalicza się również środki naturalne (np. wyciągi z ziół czy warzyw). Nieważne, jakiego są pochodzenia: muszą spełniać jedno zadanie: chronić rośliny przed chorobotwórczymi mikroorganizmami.

Stosowanie pestycydów

Stosowanie pestycydów może chronić owoce i warzywa np. przed szarą pleśnią
Stosowanie pestycydów może chronić owoce i warzywa np. przed szarą pleśnią

Pestycydy w ochronie roślin odgrywają ogromne znaczenie. Z racji tego, że oddziałują szkodliwie na niektóre organizmy, ich stosowanie jest ściśle regulowane. Dlatego istnieje specjalna lista produktów dozwolonych, a także stężenie i ilość, jakie można używać. Specjaliści przestrzegają, że owoce i warzywa zakupione w sklepie na pewno spełniają dozwolone normy, jakie zostały nałożone na producentów żywności. W takim wypadku ich nadmiar można spłukać bez problemu pod bieżącą, ciepłą wodą. Należy pamiętać, że jednak niektóre osoby mogą być wrażliwe nawet na niewielką ilość pestycydów i mogą odczuwać pewne dolegliwości.

Pestycydy mogą się kumulować w organizmie w wieloraki sposób. Najczęściej na ich działanie podatne są osoby, które zawodowo zajmują się opryskami. Rzadko dochodzi do przedawkowania pestycydów wskutek spożycia warzyw czy owoców, ponieważ od momentu stosowania środków ochrony roślin aż po zbiór o konsumpcje mija tyle czasu, że są one mniej szkodliwe. Niestety, czasami dochodzi do kumulacji pestycydów w glebach, wodach gruntowych i organizmach żywych, co może stwarzać zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Nadmiar pestycydów: Jak się objawia?

Nadmiar pestycydów może prowadzić do przewlekłych problemów trawiennych
Nadmiar pestycydów może prowadzić do przewlekłych problemów trawiennych

Pestycydy mogą w różny sposób negatywnie oddziaływać na organizm. Najczęściej prowadzą one do zatruć pokarmowych i osłabienia narządów, w tym wątroby i nerek. Czasami pestycydy powodują zmiany neurologiczne, a także zagrażać układowi oddechowemu, odpornościowemu czy prowadzić do zmian hormonalnych.

Jak usunąć pestycydy z owoców i warzyw?

Choć wydawać się może, że pestycydy to bardzo odporne substancje, istnieją specjalne preparaty, za pomocą których można w łatwy sposób się ich pozbyć z warzyw i owoców. Niestety, ich cena może skutecznie zniechęcać, ale okazuje się, że pestycydy są podatne na działanie hydrolizy, więc w łatwy sposób można je usunąć z owoców i warzyw. Jak?

Sposób na pozbycie się pestycydów

Aby pozbyć się pestycydów, potrzebna jest nam duża ilość bieżącej wody, a także ocet (lub kwasek cytrynowy) oraz soda oczyszczona.

Na początku należy owocom bądź warzywom zafundować kąpiel w kwaśnym pH. Do miski bądź zlewu wlewamy wodę i dodajemy ocet lub kwasek (na litr pół szklanki płynnego składnika lub trzy łyżki sypkiego). Do takiej mieszanki wrzucamy owoce i warzywa i zostawiamy na kilkanaście minut.

Kolejnym etapem jest moczenie warzyw i owoców w środowisku zasadowym. W tym celu należy produkty wrzucić do wody z sodą oczyszczoną (łyżka na litr) i zostawiamy na kilkanaście minut. Jeśli w warzywach i owocach były pestycydy, na powierzchni wody można zauważyć mętny osad lub tłuste plamy pływające na powierzchni.

Na koniec warzywa i owoce można wypłukać pod bieżącą wodą i cieszyć się, że w łatwy sposób usunęliśmy zawarte w nich pestycydy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas