Jak zrobić domowy chleb bezglutenowy?
Dieta bezglutenowa stała się modna i od jakiegoś czasu zyskuje nowych fanów. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że nie wszyscy powinni rezygnować z glutenu. Osoby które cierpią na celiakię powinny jednak bezwzględnie go unikać. Nie jest to jednak proste, ponieważ gluten znajduje się w wielu produktach spożywczych,których używamy na co dzień. Gluten znajduje się na przykład w produktach takich jak makaron, ciasta czy chleb. Jak go unikać? Kupować produkty oznaczone jako niezawierające glutenu, albo przygotowywać je w domu.
Dobrym przykładem będzie chleb. Możemy kupić gotowy, bezglutenowy produkt lub przygotować go w domu. Druga opcja daje nam pewność, że po pozbawieniu glutenu, pieczywo nie zostało przepełnione konserwantami, barwnikami i ulepszaczami smaku. Jeżeli chcesz przygotować taki domowy chleb bezglutenowy w domu, to mamy dla ciebie prosty przepis. Znajdziesz go w dalszej części artykułu.
Czego potrzebujesz do przygotowania bezglutenowego pieczywa? Przygotuj 250 g (1 i ¾ szklanki) mąki ryżowej, 100 g (około ¾ szklanki) mąki z sorgo, 110 g (około ¾ szklanki ) skrobi ziemniaczanej lub tapioki, 10 g (1 łyżka) błonnika, 7 g ( 2 łyżeczki lub najczęściej cała saszetka) suszonych drożdży, 10 ml ( 2 łyżeczki ) miodu (weganie mogą miód zastąpić syropem klonowym), 1 i ¾ szklanki ciepłej wody.
Jak przygotować taki wegański chleb?
Po wyrośnięciu ciasta dodaj pozostawiona mąkę i ponownie zagnieć ciasto, aż będzie gładkie. Jeżeli uznasz, że ciasto jest zbyt suche, możesz dodać niewielką ilość wody (nie więcej niż ⅛ do maksymalnie ¼ szklanki ). Ciasto podziel na 2 równe części, uformuj je w kształt bochenka chleba i ułóż na papierze do pieczenia. Ciasto ponownie przykryj ścierką lub luźno położoną folią spożywczą.
Ciasto pozostaw przez kolejna godzinę, podczas której będzie swobodnie rosło. Piekarnik rozgrzej do 230 stopni. Chleb najlepiej upiec na kamieniu do pieczenia pizzy, ale jeżeli takiego nie posiadasz, użyj zwykłej blaszki do pieczenia. Dobrze jest wcześniej umieścić ja w piekarniku i rozgrzać, przed położeniem surowych bochenków. Pod koniec wyrastania ciasta zagotuj w czajniku wodę i wlej ją do naczynia żaroodpornego, które umieść na spodzie piekarnika. Dzięki parze wodnej chleb będzie miękki i świeży, a nie wysuszony.
Po upływie czasu na wyrastanie uformowanych bochenków weź ostry nóż i natnij delikatnie górną część bochenka w kształt litery X lub kilka poprzecznych pasków. Umieść chleb z papierem do pieczenia na rozgrzanej blaszce i piecz przez około 45 minut (lub do czasu, gdy zauważysz, że chleb jest złocisty ). Po pieczeniu wyciągnij chleb i pozwól mu dokładnie wystygnąć. Dopiero wówczas jest gotowy do zjedzenia.
Chleb możesz przechowywać przez 3-4 dni. Nadmiar możesz również zamrozić, jednak wcześniej zadbaj aby by umieszczony w torebce chroniącej go przed wilgocią. Ten domowy chleb bezglutenowy jest wspaniałą alternatywa dla osób chorujących na celiakię. W smaku przypomina wiejski chleb na zakwasie, a nie chemiczny chlebopodobny wyrób bezglutenowy, który możemy dostać w sklepach.