Jak zrobić solony karmel?
Nieco zaskakujące połączenie soli i słodkiego karmelu zdążyło już zdobyć szerokie grono wielbicieli. Nietypowy akcent w popularnym składniku deserów sprawia, że smak całości jest pełniejszy, a słodkości stają się bardziej wykwintne. Zamiast biec do cukierni, lepiej poznaj prosty przepis, który z powodzeniem wypróbujesz w domowym zaciszu. Sprawdź, jak zrobić słony karmel i do czego go wykorzystać. Jego wszechstronność cię zaskoczy!
Słony karmel: Co trzeba o nim wiedzieć?
Choć składa się z kilku powszechnie dostępnych składników, a samo jego przygotowanie nie jest pracochłonne, nie należy ulegać kulinarnej improwizacji. Kluczowe są właściwe proporcje składników, dzięki którym smak i konsystencja domowego solonego karmelu będą idealnie wyważone.
Ważne jest także naczynie. Garnek, w którym będziesz podgrzewać i mieszać wszystkie składniki musi być suchy. Nie powinien również nosić śladów nieudanych eksperymentów z przeszłości - zwłaszcza w postaci spalenizny.
Przepis na solony karmel krok po kroku
Przyrządzenie zajmie ci mniej więcej kwadrans. Musisz jednak wykazać się dużym skupieniem i przez cały czas pilnować zawartości garnka lub rondla. Bez obaw! Jeśli będziesz trzymać się naszych instrukcji, wszystko pójdzie jak po maśle.
Lista potrzebnych składników:
- 200 gramów cukru - użyć możesz zarówno białego, jak i brązowego,
- 100 gramów masła,
- 200 mililitrów śmietanki kremówki 36%,
- szczypta soli - ciekawy efekt uzyskasz dzięki różowej soli himalajskiej.
Przygotowanie:
- Do niezbyt dużego garnka wsyp cukier i dopilnuj, by rozprowadzić go równomiernie po całej powierzchni.
- Podgrzewaj na niewielkim ogniu - na tym etapie jeszcze nie mieszaj!
- Gdy cukier się rozpuści i zacznie nabierać zachęcającej brązowej barwy, dodaj masło i wymieszaj.
- W momencie, gdy zauważysz, że masło się rozpuściło i połączyło z cukrem, wlej śmietankę. Po chwili dodaj sól i doprowadź do zagotowania, cały czas mieszając.
- Zdejmij karmel z palnika, przelej do miseczki i poczekaj, aż ostygnie. Gotowe!
Do czego pasuje słony karmel?
Doskonale sprawdzi się jako zwieńczenie pucharka z lodami - taki deser robi wrażenie nie tylko w sezonie wakacyjnym. Ogromną popularnością cieszy się sernik z solonym karmelem. Słodko-słony akcent pomoże uratować wypiek, który pękł podczas pieczenia lub delikatnie opadł tuż po wyjęciu z piekarnika. Taki smak zakamufluje cukiernicze niedociągnięcia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by udekorować nim słodkie naleśniki albo gofry. Ogranicza cię wyłącznie własna inwencja!
Polecamy: