Jakich środków używać do mycia warzyw i owoców?

Świeże owoce i warzywa to niezbędny komponent zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety. Dostarczają nam m.in. cennych witamin, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto po nie sięgać szczególnie latem. Niestety, w czasie, gdy wzrastają bądź podczas transportu, są poddawane różnym zabiegom konserwującym. Zatem przy użyciu, jakich środków najlepiej oczyszczać warzywa i owoce, aby skutecznie pozbyć się osiadających na nich bakterii, pozostałości po nawozach czy woskach i jednocześnie nie tracić ich właściwości? Czy woda jest wystarczającym rozwiązaniem? Podpowiadamy.

Jak najlepiej myć warzywa?
Jak najlepiej myć warzywa? ©123RF/PICSEL
Przepis na wiosenną sałatkę nie tylko z nowalijkamiInteria Kulinaria

Dlaczego pestycydy szkodzą?

Sodę zmieszaj z wodą
©123RF/PICSEL

O pestycydach, które są wykorzystywane do ochrony upraw przed grzybami, bakteriami, szkodnikami i chwastami, powiedziano czy napisano już wiele i wiadomo, że bardzo szkodzą zdrowiu. Najbardziej zanieczyszczone nimi są wczesnowiosenne warzywa i owoce, tzw. nowalijki. Na szczęście nadmiaru "chemii" można się pozbyć. Oczywiście tuż po zrobieniu zakupów intuicyjnie sięgamy po wodę, ale ona sama nie wystarczy. Trzeba ją wzbogacić o naturalne środki. W tym wypadku z pomocą przychodzi nam soda oczyszczona i ocet.

Jak wykorzystać sodę do płukania warzyw i owoców?

Aby skutecznie pozbyć się pestycydów, można zanurzyć warzywa i owoce w mieszance wody i sody. (Na litr wody potrzebna jest łyżka sody oczyszczonej). Kąpiel warzyw bądź owoców powinna trwać ok. dziesięć minut. Ten prosty zabieg pozwoli pozbyć się aż 80 procent pozostałości po nawozach czy bakterii. Na koniec warzywa i owoce trzeba starannie wypłukać w czystej wodzie i wytrzeć papierowym ręcznikiem.

Jak pozbyć się zanieczyszczeń dzięki octowi?

Sięgnij po ocet
©123RF/PICSEL

Azotany, które pochodzą z nawozów sztucznych, możemy też zneutralizować w kwaśnej kąpieli. Do litra wody należy wlać pół szklanki octu spirytusowego, bądź jabłkowego albo też wsypać 2-3 łyżki kwasku cytrynowego. W gotowej miksturze trzeba zanurzyć na 15 do 30 minut owoce i warzywa. (Miękkie owoce i liściaste warzywa na znacznie krócej), a na koniec starannie je wypłukać i osuszyć. Ta domowa metoda pozwoli także pozbyć się bakterii.

Obydwa naturalne sposoby oczyszczania warzyw i owoców można stosować po kolei: najpierw kwaśną kąpiel z octem, a następnie alkaliczną - z sodą.

Jakie składniki powinny zawierać gotowe środki?

Postaw na wyciąg z grejpfruta
©123RF/PICSEL

Jeśli domowe metody zawodzą, warto sięgnąć po specjalne środki dedykowane czystości owoców i warzyw, które można nabyć w sklepie. Ważne, żeby nie zawierały szkodliwych konserwantów i chemicznych dodatków. Swoją rolę spełniają między innymi produkty wzbogacone o wyciągi roślinne. Nie tylko pomagają w walce z zabrudzeniami, ale także ułatwiają pozbycie się z czyszczonych powierzchni bakterii, grzybów, zanieczyszczeń po nawozach i innych środkach chemicznych. Cennym składnikiem gotowych preparatów jest między innymi naturalny ekstrakt z pestek grejpfruta. Obecne w nim bioflawonoidy i polifenole hamują rozwój szkodliwych bakterii, grzybów i pasożytniczych pierwotniaków, a także pomagają w zachowaniu świeżości produktów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas