Jarmuż: Superzdrowe warzywo, które możemy jeść przez cały rok

Jarmuż to wyjątkowo wdzięczne kulinarnie warzywo. Można przyrządzić na jego bazie apetyczne, często niebanalne przekąski i potrawy. Smakoszy mogą ująć zwłaszcza chipsy przyrządzane z liści jarmużu, bądź lody jarmużowo-bananowe. Wybornie prezentuje się również w mięsnych kompozycjach. To superwarzywo ma również mnóstwo nietuzinkowych, leczniczych właściwości, dzięki czemu dobroczynnie wpływa na zdrowie. Na szczególną uwagę zasługują zdolności przeciwnowotworowe jarmużu. Badacze wskazują, że minimalizuje ryzyko rozwoju raka jelita grubego oraz raka prostaty. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o tym arcyzdrowym warzywie? Co w sobie skrywa? Z którymi produktami współgra najlepiej? Podpowiadamy.

Jarmuż świetnie smakuje z homarami
Jarmuż świetnie smakuje z homarami ©123RF/PICSEL

Jarmuż - kilka słów o roślinie

Jarmuż wyglądem najbardziej przypomina kapustę i pewnie dlatego często jest nazywany kapustą liściastą albo kapustą bezgłową. Zresztą należy też do tej samej rodziny, co jego słynna kuzynka. Jeśli chodzi o walory smakowe najbardziej podobny jest do szpinaku. Sezon na to zdrowe warzywo rozpoczyna się już we wrześniu i trwa do końca roku, bo jest odporne na niskie temperatury; ba, rośnie nawet pod śniegiem. Co więcej, przemrożony jarmuż staje się bardziej wysublimowany w smaku. Traci charakterystyczną goryczkę i zyskuje na delikatności.

Jarmuż - co w nim znajdziemy?

Cenne składniki zawarte w jarmużu sprawiają, że jest zaliczany do najzdrowszych warzyw i zajmuje wysoką lokatę na liście polskich superfood. Znajdziemy w nim między innymi pełnowartościowe białko, błonnik, witaminy C i K, a także sole mineralne, także sulforafan - mocny przeciwutleniacz. To właśnie dzięki temu ostatniemu wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe. Badania potwierdzają, że włączenie jarmużu do codziennego jadłospisu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty i raka jelita grubego. Warto pamiętać, że nieodpowiednie przygotowanie i obróbka jarmużu powoduje, że traci swoje nietuzinkowe właściwości; w tym nowotworowe. Najlepiej przyrządzać go, podobnie jak brokuły, na parze. Maksymalny czas gotowania to trzy-cztery minuty.

Jarmuż: Jak go podawać?

Jarmuż dobrze smakują z kiełbasą
©123RF/PICSEL

Jarmuż jest wyjątkowo wdzięcznym kulinarnie produktem. Możemy go blanszować, gotować, smażyć, dusić, zapiekać. Doskonale smakuje zupa jarmużowa, do której warto dodać także fasolę, kawałeczki boczku oraz pikantnej kiełbasy chorizo.

Jarmuż perfekcyjnie smakuje zestawiony z mięsem. Dobrze komponuje się z podsmażoną białą kiełbasą, pieczoną kaczką, ale też rybami i małżami. Najprostszy dodatek do dań obiadowych to jarmuż duszony z czosnkiem czy cebulką na oliwie z oliwek, który możemy podlać śmietaną czy jogurtem lub bulionem warzywnym. Jarmuż podsmażony z czosnkiem, połączony z fetą będzie wyśmienitym farszem do pierogów lub naleśników. Liście jarmużu sparzone wrzątkiem mogą zastąpić liście kapusty podczas przygotowywania gołąbków. Zmiksowany w blenderze jarmuż może być dodatkiem do zup, zapiekanek, makaronu czy pożywnych koktajli warzywnych (np. z burakiem, pomidorami) i owocowych (np. z ananasem, jabłkiem).

Młode listki możemy jeść surowe

Najzdrowszy jest oczywiście jarmuż serwowany na surowo. Możemy go położyć na kanapkę lub dodać do sałatki. Wybornym dodatkiem do dań mięsnych będzie sałatka z jarmużu z odrobiną oliwy z oliwek, cytryny i czosnku. Starsze, większe liście stają się skórzaste, łykowate, dlatego trzeba je poddać obróbce termicznej (usuwamy wcześniej grube, twarde łodyżki).

Jak przygotować chipsy z liści jarmużu?

Chipsy z liści jarmużu
©123RF/PICSEL

Chipsy z liści jarmużu są banalne w przygotowaniu. Wystarczy je umyć, wysuszyć, porwać na mniejsze kawałki. Następnie skropić olejem wymieszanym z solą i przyprawami, np. chili, wędzoną lub słodką papryką, ułożyć na blasze i upiec w piekarniku, aż będą chrupkie (5-10 min w temp. ok. 150 ºC).

Wymagających smakoszy mogą urzec lody bananowo-jarmużowe. Wystarczy wcześniej zamrożone plasterki banana zmiksować z liśćmi jarmużu (mogą być mrożone), odrobiną mleka kokosowego oraz gałązkami świeżej mięty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas