Jarmuż to najbardziej popularny przedstawiciel „superżywności”
Coraz częściej niektóre gatunki roślin określa się mianem „superżywności”. Okazuje się, że wiele z nich to produkty łatwo dostępne i spożywane przez nas na co dzień. Co więcej, niektóre należą do grupy warzyw, które wcześniej uważano za „jedzenie ubogich”. Jednym z takich produktów jest właśnie jarmuż. To pospolite warzywo w ostatnich latach urosło do ragi „superżywności”. Skąd wzięła się jego nagła popularność?
Czym jest „superżywność”?
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii naukowcy odkryli, że większość drogich suplementów diety można zastąpić ogólnodostępnymi, tanimi produktami, które są bogate w składniki odżywcze. Jagody to pierwsze owoce, jakie zyskały miano „superżywności”. Należą też do tej grupy brokuły i jarmuż.
Jak przyrządzać jarmuż?
To zielonolistne warzywo można spożywać przez cały rok i przyrządzać na wiele sposobów: w postaci soku (na przykład z dodatkiem owoców) czy w sałatkach. Swoje właściwości zachowuje też po ugotowaniu, dlatego zaleca się go dodawać do zup i potraw duszonych. Dużą popularnością cieszą się także chipsy z jarmużu.
Właściwości jarmużu
Jarmuż jest niskokaloryczny, a jednocześnie zawiera całe bogactwo składników odżywczych, minerałów i witamin. Znajdziemy w nim między innymi dużo witaminy A, witaminy C i witaminy B6 (niezbędnej dla zdrowia ciężarnej kobiety i jej dziecka). Ponadto, w jego składzie znajdują się także: potas, miedź, mangan, karotenoidy i chlorofil. Jarmuż zawiera o 30% więcej wapnia niż mleko odzwierzęce. To także źródło luteiny i zeaksantyny, składników ważnych dla zdrowia oczu.
Jarmuż a zdrowa skóra
Jarmuż jest jednym z najbardziej popularnych produktów należących do „superżywności” ze względu na bogactwo składników, jakie zawiera. Choć głównie mówi się o jego korzystnym wpływie na zdrowie, warto wiedzieć, że dzięki dużej zawartości witaminy C wpływa także doskonale na wygląd naszej skóry. Dzięki niej skóra zwiększa swoją elastyczność i zachowuje młody wygląd.
Prozdrowotne działanie jarmużu
Składniki jarmużu pomagają łagodzić różnego rodzaju infekcje i wpływają na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu w organizmie. Ponadto, jego właściwości pozwalają na zwalczanie nowotworów jajników, piersi, okrężnicy i żołądka. Dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego, jarmuż reguluje proces trawienia i przeciwdziała zaparciom i niestrawności. To także niezwykle bogate źródło żelaza i witamin z grupy B, dlatego zaleca się jego regularne spożywanie osobom cierpiącym na niedokrwistość.
Działanie przeciwutleniaczy zawartych w jarmużu
Jarmuż to warzywo zawierające dużą ilość przeciwutleniaczy, składników zwalczających szkodliwe działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za wiele chorób oraz przedwczesne oznaki starzenia się. Spożywanie jarmużu wpływa korzystnie na pracę układu odpornościowego, a także na stan zębów i kości. Właściwości tego zielonolistnego warzywa pozwalają chronić organy układu rozrodczego oraz wspierają oczyszczanie organizmu.