Jesienne desery na ciepło
Te aromatyczne słodkości poprawią humor w jesienną, kapryśną pogodę.
Śliwkowa rozetka na kruchym spodzie
Sposób przygotowania
1. Kruchy spód: zimne masło posiekaj i wymieszaj z mąką, cukrami i solą. Zagnieć ciasto i wylep nim foremkę. Przykryj folią spożywczą, by nie przeszło zapachami z lodówki i schłodź przez 40-60 minut.
2. Nagrzej piekarnik. Ciasto ponakłuwaj widelcem, by nie "urosło" podczas pieczenia. Ciasto podpiecz w 180 st. przez 15 minut. Zostaw do przestudzenia. Wierzch posyp cienką warstwą kaszy manny.
3. Nadzienie: masło orzechowe wymieszaj z miodem, cynamonem i kardamonem. Ew. dodaj porto (lub sok z ciemnych winogron). Masa powinna być lekko płynna, by oblepić owoce. Śliwki umyj, wypestkuj i pokrój na ćwiartki.
4. Owoce wymieszaj z przygotowanym masłem orzechowym. Śliwki rozłóż na kształt rozety na ostudzonym cieście. Wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz w 170 st. przez kolejne 15 minut, aż śliwki zmiękną, a polewa się zeszkli.
Strudel kwaskowo-bakaliowy
1. Nadzienie: owoce umyj, obierz i pokrój na małe kawałki. Możesz je skropić sokiem pomarańczowym. Wymieszaj z cukrem, rodzynkami i posiekanymi orzechami.
2. Ciasto: sól rozpuść w wodzie. 3/4 wody dodaj do przesianej mąki i mikserem wyrób ciasto. Jeśli jest bardzo gęste, dolej resztę wody. Miksując, wlej olej (odlej 3 łyżki) i ew. esencję. Wyrabiaj tak długo, aż będzie luźne, ale łatwe do formowania. Ciasto zbierz w kulę i posmaruj odłożonym olejem. Zostaw na 40 minut, by odpoczęło. Rozpłaszcz je i rozciągnij na rękach, tak jak placki na pizzę. Przełóż ciasto na ściereczkę i rozciągnij, aż będzie bardzo cienkie. Grube boki odkrój.
3. Ciasto posmaruj rozpuszczonym masłem, a środek posyp bułką. Na bułkę wyłóż jabłka - odciśnij z nich sok! Zawiń strudel, pomagając sobie ściereczką. Wierzch posmaruj masłem. Przełóż na blaszkę z pergaminem i piecz przez 30 minut w temperaturze 180 st. (jeśli strudel jest za długi, zawiń jego końce do środka). Oprósz pudrem, gdy lekko przestygnie.
Rożki z prażonymi owocami
1. Nadzienie: jabłka umyj, obierz i wytnij gniazda nasienne. Pokrój na ósemki. Wymieszaj z sokiem wyciśniętym z cytryny. Połowę włóż do garnka, drugą połowę do lodówki. Jabłka w garnku podlej sokiem, wsyp cukier, dodaj masło i goździki. Włóż przekrojoną laskę wanilii i praż pod przykryciem, aż jabłka się rozgotują. Ew. dolewaj soku lub wody.
2. W tym czasie pokrój drugą połowę jabłek na małe kawałeczki. Dodaj do rozgotowanych jabłek, razem z rodzynkami i szafranem. Ewentualnie posłodź dodatkowo miodem. Gotuj, aż dodane jabłka zmiękną. Wyjmij goździki i wanilię - możeszwyskrobać z niej ziarenka. Przełóż do wyparzonych słoików i zakręć. Odwróć do góry dnem i poczekaj, aż ostygną. Jabłka możesz tak trzymać przez całą zimę i wykorzystywać je do zrobienia np. rożków.
3. Ciasto pokrój na kwadraty o bobu ok. 10 cm. Na środku ułóż po 2 łyżki uprażonych jabłek. Złóż ciasto na połowę i zlep boki, dociskając je widelcem. Posmaruj mlekiem wymieszanym z rozpuszczonym masłem. Rożki możesz posypać cukrem rafinadą. Piecz w piekarniku nagrzanym do 190 st. przez 20-25 minut. Podawaj na ciepło. np. z gałką lodów lub polane słodkim sosem.
Kokilki z kaszą jaglaną
1. Kasza: wsyp ją na sitko i przepłucz pod zimną wodą. Przełóż do garnuszka i podgrzej. Dodaj olej lub łyżkę masła roślinnego. Wlej gorące mleko, dodaj miód, żurawinę, migdały i laski cynamonu. Możesz go zastąpić 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu. Gotuj na małym ogniu, nie mieszając. Po około 13-15 minutach kasza wchłonie płyn i będzie już miękka. Wyjmij laski cynamonu.
2. Nagrzej piekarnik do 180 st. Naczynie do zapiekania lub małe żaroodporne kokilki wyłóż pergaminem. 3 Jabłka umyj i osusz. Zetnij wierzch z ogonkiem i małą łyżeczką wydrąż środek. Powstałe kokilki skrop sokiem z cytryny. Do każdego jabłka nałóż po porcji kaszy jaglanej. Przykryj odciętym wierzchem i wstaw do piekarnika.
4. Piecz przez 15 minut, aż jabłka będą miękkie. Polej łyżeczką jasnego miodu lub sosem cytrusowym i podawaj.
Gruszkowe galette
Sposób przygotowania
1. Mąki wymieszaj z solą. Wrzuć posiekane zimne masło, drobny cukier, żółtko i schłodzony kefir. Posiekaj nożem, by składniki się połączyły i zagnieć ciasto w kulę, zbierając wszystkie okruszki. Jeśli ciasto nie chce się lepić, dodaj łyżkę bardzo zimnej wody lub kefiru. Ciasto schłodź przez 30 minut.
2. Rozgrzej piekarnik do 180 st. Gruszki umyj i osusz. Pokrój na cienkie plasterki, wycinając gniazda nasienne. Wymieszaj z 2 łyżkami posiekanych płatków.
3. Ciasto przełóż na pergamin rozłożony na blacie. Przykryj je drugim arkuszem i rozwałkuj na okrąg o grubości ok. 2-3 mm. Ciasto przełóż na blaszkę na dolnym pergaminie. Na środku rozłóż gruszki, zostawiając wolny 2-3 cm brzeg. Brzeg zawiń na owoce. Posmaruj je białkiem i posyp brązowym cukrem.
4. Wstaw blaszkę do piekarnika. Piecz 30-35 minut, aż ciasto się zrumieni. Posyp migdałami i podawaj, gdy lekko przestygnie.
Bezglutenowe pankejki
1. Pankejki: mąkę przesiej i wymieszaj z sodą. Maślankę zmiksuj z syropem i z jajkiem. Jeśli używasz jogurtu, zmniejsz ilość syropu do 1 łyżki - jogurt smakowy jest już słodki. Mokre składniki połącz po porcji z suchymi, miksując na wolnych obrotach lub mieszając łyżką. Banan obierz, pokrój na ćwierć plasterki i wymieszaj z sokiem z cytryny. Wmieszaj go delikatnie do ciasta.
2. Borówki umyj i osusz. Dżem podgrzej i krótko zagotuj z sokiem. Trzymaj na wyłączonym palniku, przykryty, by nie ostygł i nie powstała na nim skorupka.
3. Na patelni rozgrzej olej - rozsmaruj go cieniutko pędzelkiem. Patelnię smaruj przed każdą następną porcją pankejków. Wylewaj po 2-3 łyżki ciasta na jednego pankejka i uformuj go w równy placek. Gdy się zrumieni, odwróć go i piecz kolejne 2 minuty.
4. Gotowe pankejki przekładaj na talerz i trzymaj w nagrzanym, wyłączonym piekarniku. Przykryj je folią aluminiową, by nie obeschły. Podając, ułóż je w piramidkę, przełożoną ciepłym sosem z dżemu i posypane borówkami. Ciasto możesz przetrzymać w zamkniętym naczyniu na drugi dzień.
Czekoladowa lawa
Lemon curd z włoską bezą
Sposób przygotowania
1. Lemon curd: cytryny wyszoruj czystą szczoteczką i sparz. Zetrzyj żółtą część skórki. Przekrój cytryny na połowy i wyciśnij z nich sok - miąższ może zostać, ale koniecznie wyrzuć pestki.
2. Roztrzep jajka z żółtkami i cukrem. Przelej do garnuszka i zagotuj na malutkim ogniu. Cały czas mieszaj! Podgrzewać możesz również na parze lub w kąpieli wodnej. Dodaj pokrojone na kawałeczki masło, skórkę i sok z cytryny. Podgotuj przez kilka minut, do zgęstnienia. Przetrzyj od razu przez sitko.
3. Beza: zagotuj syrop z wody i cukru. Ubij pianę. Gdy cukier się rozpuści, powoli miksując, wlej syrop cienkim strumieniem. Ubijaj przez 5-7 minut, aż piana będzie sztywna i lśniąca. Dodaj likier. Krem przełóż do szklaneczek, nałóż pianę i opal ją opalarką do deserów.