Karp w takiej formie zachwyci gości. Smakuje i wygląda obłędnie
Karp jedzony podczas wigilijnej wieczerzy to polska tradycja sięgająca czasów tuż po zakończeniu II wojny światowej. I choć nie każdy lubi smak tej ryby, to jednak prawdopodobnie większość chętnie zajada się nią 24 grudnia każdego roku. Jednym z wielu pomysłów na przyrządzenie karpia jest zrobienie z niego tzw. faworków.
Faworki z karpia to niewielkie kąski ryby pozbawionej ości. Mogą stanowić świetną alternatywę do tradycyjnych kawałków ryby smażonych na patelni. Nie tylko świetnie smakują, ale i z uwagi na kształt ciekawie prezentują się na talerzu.
Jak zrobić faworki z karpia? Składniki
Do przygotowania faworków z karpia potrzebujemy:
- dwa filety z karpia,
- jedną cebulę,
- trzy łyżki mąki pszennej,
- sól,
- pieprz,
- pół litra oleju do smażenia.
Faworki z karpia - przepis
Kawałki ryby dokładnie myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Filety kroimy w paski o szerokości 2,5 cm. W każdym pasku - mniej więcej na środku - robimy niewielkie nacięcie na wylot i przekładamy przez nie jeden koniec ryby, dokładnie tak samo, jak w przypadku przygotowywania tradycyjnych faworków.
Tak przygotowane kawałki karpia solimy i posypujemy pieprzem. Cebulę siekamy w tzw. piórka. Na do naczynia wykładamy część posiekanej cebuli, na nią kładziemy kawałki karpia, a na wierzch ryby pozostałą cebulę. Naczynie przykrywamy i odstawiamy w chłodne miejsce na kilka godzin.
Gdy ryba zamarynuje się w kawałkach cebuli, karpia wyjmujemy z naczynia i dokładnie obtaczamy w mące. Do naczynia, w którym będziemy smażyć kawałki ryby, wlewamy około pół litra oleju i czekamy, aż dobrze się nagrzeje. Karpia delikatnie i ostrożnie wkładamy do gorącego oleju i smażymy przez 5 minut. Usmażonego karpia przekładamy do naczynia wyścielonego ręcznikiem papierowym. Gotowe!
Warto wiedzieć: W Wigilię smażę karpia wyłącznie na jednym oleju. Skórka chrupie, mięso zostaje soczyste