Kasza gryczana: Właściwości i zastosowanie
Kasza gryczana ma wiele właściwości zdrowotnych i jest cennym źródłem wielu składników odżywczych. Ciekawostką jest to, że pomimo powszechnej opinii nie zalicza się ona do zbóż. Jest to pożywne i energetyczne jedzenie. Ponadto stanowi doskonałą alternatywę dla ziemniaków oraz ryżu. Poniżej przedstawiamy więcej informacji na temat stosowania kaszy gryczanej oraz o jej właściwościach.
Spis treści:
Prawdziwa skarbnica witamin i minerałów
Kasza gryczana zawiera wiele wartości odżywczych, o których warto dużo mówić. W jej skład wchodzą m.in. witaminy z grupy B. Mają one zbawienny wpływ na przemianę materii oraz pomagają w walce ze stresem. Ponadto w kaszy można spotkać rutynę, która pomaga w przyswajalności witaminy C oraz w uszczelnianiu naczyń krwionośnych. Sama witamina C zaś neutralizuje wolne rodniki oraz wzmacnia ogólną odporność organizmu. A jakie cenne minerały posiada kasza gryczana? Przede wszystkim magnez, który wspiera pracę układu nerwowego. Znaleźć w niej można również potas. Jest on odpowiedzialny za układ sercowo-naczyniowy. W kaszy gryczanej obecny jest też cynk, wzmacniający paznokcie i skórę, a także sód, zapewniający prawidłową gospodarkę wodną.
Zawiera białko
W kaszy gryczanej znajduje się bardzo dużo cennego białka. W dodatku jest ono wysoko przyswajalne. Kolejną zaletą jest fakt, że kasza ta nie zawiera glutenu, więc śmiało mogą jeść ją osoby chore na celiakię.
Błonnik i skrobia w walce z cukrzycą
Kaszę gryczaną poleca się osobom chorym na cukrzycę. Rozkłada się powoli, dzięki czemu nie powoduje szybkiego wzrostu insuliny we krwi. Gryka zawiera niski poziom glikemiczny, co jest bardzo ważne w diecie każdego diabetyka. Dodatkowo błonnik obniża poziom cholesterolu we krwi.
Polecamy: Jak zrobić perfekcyjny omlet cesarski?
Są to związki roślinne, które chronią przed szkodliwym działaniem grzybów oraz wolnych rodników. A dodatkowo zapobiegają zmianom miażdżycowym, nowotworom oraz cukrzycy.
Kasza gryczana: Zastosowanie
Kasza gryczana ma bardzo dużo zastosowań w polskiej kuchni. Jest idealnym dodatkiem do wielu dań. Swoją popularnością cieszy się też u naszych wschodnich sąsiadów - Rosjan czy Ukraińców. Kaszę gryczaną najchętniej spożywa się w towarzystwie warzyw i różnego rodzaju mięs.
Kaszę gryczaną podaje się również w zestawieniu z gęstymi sosami. Inni decydują się na podanie gryki z boczkiem i podsmażaną cebulką. Rosjanie zaś preferują podanie kaszy ze zsiadłym mlekiem oraz kefirem.
Jeśli szukasz wegetariańskich przepisów, to kasza gryczana jest strzałem w dziesiątkę! Można z niej zrobić wyśmienite kotleciki i placuszki. Ponadto kaszę możemy potraktować jako farsz do pierogów.
Zobacz też:
Flaczki: Wartości odżywcze królewskiego przysmaku
Kupujesz pomidory w puszce? To błąd!
Sok z selera naciowego: Dlaczego warto pić go regularnie?