Kawa w nietypowej wersji. Oto zastosowania, które musisz znać

Kawa to nierozłączna towarzyszka poranka tysięcy Polaków. Bez tzw. małej czarnej trudno wyobrazić sobie rozpoczęcia dnia, który pełen jest obowiązków. Choć dużo powiedziano już o zdrowotnych aspektach naparu, to warto przyjrzeć się tym mniej oczywistym zastosowaniom kawy oraz jej fusów. Okazuje się, że warto je znać.

Mielone ziarna i fusy z kawy to doskonały surowiec. Warto go wykorzystać
Mielone ziarna i fusy z kawy to doskonały surowiec. Warto go wykorzystać123RF/PICSEL

Kawa na co dzień

Każdy, kto pije kawę, ma swój ulubiony sposób na parzenie naparu. Jednak warto skupić się na ziarnach - całych oraz mielonych. Przydatne mogą również okazać się fusy, które najczęściej lądują w koszu, a można jeszcze je wykorzystać w duchu tzw. zero-waste. Spójrzmy, w czym może nam pomóc kawa.

Kawa: idealna dla roślin

Rośliny doniczkowe i te, które znajdują się w ogrodzie, potrzebują od czasu do czasu solidnej dawki nawozu, który je wzmocni i sprawi, że będą bujne i zdrowe. Czy można do tego celu wykorzystać kawę? Nie ma ku temu przeszkód, ale fusy z kawy nadają się do roślin kwasolubnych, takich jak paprocie, azalie, wrzosy i różaneczniki. Wystarczy wsypać ich niewielką ilość na podłoże, a następnie podlać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby fusy kawy wymieszać z ziemią przed przesadzaniem roślin w doniczce albo przed wsadzaniem ich do gruntu.

Brzydka woń? Pochłaniacz zapachów z kawy

W wypadku, kiedy w lodówce jest nieprzyjemny zapach, można się go szybko pozbyć za pomocą kawy. Wystarczy na spodeczku umieścić trochę fusów i położyć albo w chłodziarce, albo w zamrażarce, by po kilku godzinach nieprzyjemna woń zniknęła bez ślady. Patent z kawą działa również na przepocone buty. Tutaj sprawdzą się jednak świeżo zmielone ziarna, które trzeba wsypać np. do skarpetki, a tę wsadzić do buta.

Ponadto woreczek z mieloną kawą może być także zawieszony w szafie, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z jej wnętrza.

Kawa na przypalony garnek

Nawet najlepszym zdarzy się przypalić zawartość garnka. Nie płakać nad rozlanym mlekiem, tylko wziąć się do pracy. W przypadku spalenizny pomocna będzie kawa - wystarczy wsypać jedną łyżkę mielonych ziaren do naczynia, a następnie wyszorować za pomocą gąbki z detergentem. Mielona kawa ma właściwości ścierające, więc łatwo przywróci garnek do pierwotnego stanu.

Gładka skóra? Peeling z kawy

Kawa z powodzeniem może posłużyć za tani i skuteczny kosmetyk. Na bazie mielonych ziaren może powstać peeling, aby pozbyć się zaskórników, wągrów, a także tzw. pomarańczowej skórki, czyli cellulitu. Jak go przygotować? Wystarczy niewielką ilość kawy wymieszać z oliwą tak, aby miała odpowiednią konsystencję. Taki peeling warto wcierać w skórę pod prysznicem.

Brudna deska do krojenia? Kawa pomoże

Deska do krojenia, zwłaszcza ta drewniana, nie tylko szybko się brudzi, ale także chłonie zapachy - często ryb, cebuli i innych aromatycznych produktów. Wystarczy kawę wsypać na deskę i wyszorować, aby brzydka woń odeszła w niepamięć. Warto pamiętać, że kawa będzie przydatna, kiedy zapach przeszedł też na dłonie podczas przygotowywania posiłków. Umycie ich z dodatkiem kawy rozwiąże problem.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas