Oto tani i skuteczny środek czystości. Pogromcę brudu masz pod ręką

O soli powiedziano i napisano już wiele, ale najczęściej w kontekście zdrowia. Mimo wszystko i tak jest zawsze pod ręką w naszej kuchni, bo jej niewielka ilość zmienia smak dań na plus. Warto wiedzieć, że sól można bez ograniczeń stosować do sprzątania. Efekty, jakie daje są oszałamiające. Przedstawiamy kilka zastosowań taniej przyprawy.

Plamy na białej bluzce? Ten środek skutecznie ją wywabi
Plamy na białej bluzce? Ten środek skutecznie ją wywabi123RF/PICSEL

Sól do prania

Choć sól w domowej spiżarni znajduje się obowiązkowo, to warto spróbować dać jej szansę i mieć jej zapas również w łazience. Dlaczego? Ponieważ ona doskonale zmiękcza wodę i powoduje, że pranie jest przyjemne i miękkie w dotyku. Stosowanie soli do prania daje jednak więcej korzyści. Przede wszystkim dlatego, że jest postrzegana jako naturalny wybielacz. Za pomocą soli można przywrócić blask białej odzieży i bielizny, którą dawno już spisaliśmy na straty i schowaliśmy na dnie szafy. Jak skorzystać z dobrodziejstwa soli do prania? Wystarczy do bębna pralki wsypać dwie łyżki soli i wyprać brudne ubrania tak, jak zwykle.

Sól idealnie sprawdza się do prania firanek. Aby skorzystać z tego, co oferuje nam sól do prania, warto tę delikatną tkaninę wcześniej namoczyć z dodatkiem dwóch łyżek soli.

Warto także wiedzieć, że sól kuchenna to także odplamiacz. Z powodzeniem usunie plamy z krwi, wina oraz potu na białych ubraniach. Jeśli chcemy pozbyć się problematycznych plam, to warto namoczyć tkaniny w zimnej wodzie z dodatkiem dwóch łyżek soli, a później wyprać tak jak zwykle. W przypadku zaschniętych plam można przygotować łatwą pastę: wystarczy do kilku łyżek soli dodać odrobinę wody i wymieszać do uzyskania papki. Taki domowy specyfik trzeba umieścić na plamie i pozostawić najlepiej na całą noc.

Sól wybije nieprzyjemny zapach

W każdej kuchni, nawet wtedy, gdy przygotowujemy przepyszne dania, to mogą pojawić się również nieprzyjemne zapachy. Szczególnie zaś wtedy, kiedy używamy drewnianych desek do krojenia, które przesiąkają wonią potraw. Na szczęście, nie trzeba ich wyrzucać, ponieważ można szybko pozbyć się problemu. W jaki sposób? Wystarczy łyżkę soli zmieszać z odrobiną soku z cytryny, wetrzeć w drewno, następnie umyć pod bieżącą wodą wraz z płynem do mycia naczyń. Po brzydkim zapachu nie zostanie nawet ślad.

Patent z solą przyda się również wtedy, gdy w lodówce albo kuchennych szafkach unosi się nieprzyjemny zapach. Wstawienie do środka pojemnika z solą szybko rozwiąże problem.

Jak wyczyścić srebro? Sól również pomoże

Srebrna biżuteria albo inne pamiątki rodzinne straciły swój blask i pokryły się czarnym lub szarym osadem? W mig można przywrócić ich dawną świetność i sprawić, że będą błyszczeć. W jaki sposób? Wystarczy miskę wyłożyć folię aluminiową, wlać wodę z solą (pięć łyżek na litr) i w tak przygotowanej mieszance zanurzyć na jakiś czas srebro. Efekt przerośnie nawet najśmielsze oczekiwania.

Garnki jak nowe? Sól rozpuści przypalenia

Nawet najlepszej gospodyni domowej albo gospodarzowi zdarzy się przypalić zawartość garnka. Wystarczy chwila nieuwagi i problem gotowy. Zamiast pluć sobie w brodę i załamywać ręce nad przypalonym garnkiem, warto doprowadzić go do stanu sprzed kulinarnej tragedii. Sposób jest niezwykle łatwy, wystarczy przypalony garnek zasypać grubą warstwą soli, zalać zimną wodą i pozostawić najlepiej na całą noc. Rano zawartość garnka należy zagotować, a przypalone resztki jedzenia powinny łatwo odłączyć się od garnka.

Sól trzeba mieć również pod ręką, kiedy podczas przygotowywania rarytasów zawartość garnka wykipi nam na gorącą kuchenkę. Przyprawą trzeba zasypać resztki jedzenia - to spowoduje, że plama nie zeschnie i po zakończeniu gotowania z łatwością zostanie usunięta. Ten sam patent można wykorzystać podczas pieczenia, gdy coś wyleje się na blachę w piekarniku.

Plama na dywanie zejdzie w mig. Wszystko dzięki soli

Jeśli przez nieuwagę zawartość kubka z kawą albo herbatą wylała nam się na dywan czy tapicerkę, to sól na plamę działa idealnie. Wystarczy wsypać ją w miejscu wystąpienia zacieku, poczekać chwilę, aż płyn całkowicie wsiąknie. Ostatnim etapem jest dokładne odkurzenie powierzchni, ale czasami w wyczyszczeniu brudu trzeba sobie pomóc ściereczką z detergentem.

Gorąca sól albo kostki lodu. Jak sobie pomóc?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas