Konkurencja dla jajecznicy i omletu. Danie z jajek wygląda i smakuje obłędnie

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Aktualizacja

Potrawy z jajek świetnie sprawdzają się w porze śniadania albo w charakterze ciepłej kolacji. Masz ochotę na coś innego niż klasyczny omlet czy jajecznica? Sprawdzony przepis na szakszukę powinien zająć stałe miejsce w twojej własnej książce kucharskiej. Orientalna inspiracja wzniesie posiłki na nowy poziom i nie pozwoli nudzić się w jadalni.

Szakszuka to pomysł na niebanalny posiłek
Szakszuka to pomysł na niebanalny posiłek123RF/PICSEL

Czym jest szakszuka?

Jej nazwa z języka arabskiego jest tłumaczona jako "mieszanka" lub "bałagan". Trzeba przyznać, że taki rodzaj zamieszania w kuchni jest jak najbardziej wskazany. Szakszuka to danie, które przybyło na polskie stoły z Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Można mieć uzasadnione podejrzenia, że po już pierwszej degustacji zostanie w twoim jadłospisie na dłużej.

Podstawą szakszuki są smażone pomidory oraz jajka. W oryginalnych recepturach do przyprawienia używany jest kumin, który przez nadwiślańskich smakoszów jest postrzegany jako dodatek nadający orientalną nutę. Tuż po zdjęciu potrawy z patelni można udekorować ją świeżą kolendrą. Ten składnik bywa jednak kontrowersyjny — podobno albo się ją kocha, albo nienawidzi. Nasz przepis na szakszukę uwzględni składniki bardziej typowe dla polskich kulinariów. Jeśli będziesz mieć ochotę na odważniejsze eksperymenty, recepturę bez trudu zmodyfikujesz.

Jak przygotować pomidory do szakszuki?

Gotowanie zaczyna się od wybrania najlepszych produktów. Do przygotowania szakszuki najlepiej sprawdzą się mięsiste odmiany pomidorów. Im więcej miąższu, tym lepiej! Najpierw umyj je pod bieżącą wodą, następnie w podstawie zrób nacięcie w kształcie krzyżyka i sparz je wrzątkiem. Dzięki prostemu manewrowi bez trudu zdejmiesz z nich skórkę, co jest ważnym etapem pracy nad szakszuką.

Następnie pokrój pomidory dość drobno i odstaw je w miseczce na kilkanaście minut. Warzywa wypuszczą sok, który należy odsączyć. W ten sposób szakszuka nie wyjdzie wodnista.

Jak zrobić dobrą szakszukę? Przepis, który zawsze się udaje

Pora odkryć jajka w nowym wydaniu. Do przygotowania dwóch porcji potrzebujesz:

  • 2-3 pomidory
  • 2 jajka
  • pół łyżki masła
  • 1 ząbek czosnku

Do przyprawienia wykorzystaj sól, pieprz, oregano, słodką lub pikantą paprykę. W ramach apetycznej dekoracji wykorzystaj kilka listków świeżej bazylii lub natki pietruszki.

Sposób przygotowania szakszuki:

  1. Na niewielkiej patelni rozgrzej masło i podsmaż przeciśnięty przez praskę czosnek.
  2. Dorzuć przygotowane według wcześniejszych wskazówek pomidory. Przypraw solą, pieprzem, wybraną papryką oraz oregano.
  3. Wszystkie wymieszaj i smaż na średnik ogniu przez około 4 minuty.
  4. Przy pomocy łyżki zrób dwa wgłębiania w smażących się pomidorach. Wbij jajka.
  5. Przykryj i duś jeszcze przez 3 minuty. Białka powinny być widoczne ścięte.
  6. Przed podaniem na wierzchu potrawy ułóż bazylię lub natkę pietruszki.

Szakszuka bardzo dobrze smakuje ze świeżym pieczywem. Możesz serwować ją z grzankami z chrupiącej bagietki lub pitą. To okrągłe, pszenne placki typowe dla kuchni Bliskiego Wschodu, więc dzięki nim podkreślisz nietypowy charakter posiłku, nadając mu motyw przewodni.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas