Królewski akcent na wielkanocnym stole. Deserowa rozpusta kubków smakowych
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Sernik krakowski, wywodzący się z miasta królów, to niekwestionowany zwycięzca rankingu na najlepsze ciasto świąteczne. Jego wygląd i zapach przyciągają spojrzenia przybyłych gości, którzy tylko czekają na solidny kawałek podany do filiżanki parującej kawy. Jak przygotować ten deserowy rarytas w domu? Podajemy przepis, który zawsze wychodzi doskonale.
Spis treści:
Jaki twaróg na sernik krakowski?
Podstawą udanego sernika krakowskiego jest pełna smaku masa serowa. Powodzenie domowego wypieku zależy więc od rodzaju twarogu, na jaki zdecydujemy się w sklepie.
Doświadczeni cukiernicy doradzają, by do masy wybrać twaróg tłusty, półtłusty lub najlepszej możliwej jakości z wiaderka. Jeśli zdecydujemy się na ser w kostce, pamiętajmy o tym, że musimy zmielić go przynajmniej dwukrotnie. Panie domu, które kilka razy w roku przygotowują ten rarytas, przekonują, by przepuścić ser przez maszynkę nawet trzy razy. Tak potraktowany składnik nabierze delikatności i lepiej połączy się z jajkami.
Jak piec sernik krakowski? Przepis
Jednym z najczęstszych i najsmaczniejszych wyborów na rodzinne spotkania jest sernik krakowski. To wypiek rozpoznawalny nie tylko ze względu na smak, ale także charakterystyczną kratkę z ciasta kruchego, która widnieje na jego wierzchu. Domowe ciasto nie jest zbyt ubite ani ciężkie. Choć podstawowa wersja przepisu zakłada jedynie użycie rodzynek, możemy wzbogacić wnętrze również o kandyzowaną skórkę pomarańczową lub cytrynową.
Składniki na kruchy spód
- 350 g mąki pszennej
- 200 g masła
- 50 g cukru pudru
- 4 żółtka jajek
- szczypta soli
Składniki na masę serową
- 1 kg dwukrotnie zmielonego półtłustego sera twarogowego
- 150 g cukru pudru
- 5 średnich jajek
- 1 saszetka budyniu śmietankowego bez cukru
- 150 g masła
- 120 g rodzynek
Przygotowanie sernika krakowskiego
- Zaczynamy od wyciągnięcia jajek oraz twarogu sernikowego z lodówki. Pozostawiamy je na blacie kuchennym do momentu nabrania temperatury pokojowej.
- W pierwszym etapie zabieramy się za przygotowanie kruchego spodu. W misce umieszczamy wszystkie podane składniki, a następnie szybko i sprawnie zagniatamy ciasto.
- Możemy wybrać metodę ręczną lub wykorzystać w tym celu mikser. Gotową kulę ciasta lekko spłaszczamy, zawijamy w folię spożywczą i chłodzimy w lodówce przez 30 minut.
- W trakcie chłodzenia się ciasta przechodzimy do namaczania rodzynek. Podaną w przepisie porcję wkładamy do miski, zalewamy gorącą wodą i zostawiamy na 20 minut. Zalewę możemy wzbogacić odrobiną rumu.
- Schłodzone ciasto kruche wyciągamy z lodówki i dzielimy na dwa kawałki o proporcjach 1/3 i 2/3. Mniejszy kawałek ponownie owijamy w folię i chowamy.
- Większy kawałek umieszczamy między dwoma arkuszami papieru do pieczenia i rozwałkowujemy na placek odpowiadający wielkości naszej formy.
- Spód formy do pieczenia wykładamy papierem, a następnie umieszczamy na nim kruchy spód. Podpiekamy całość w piekarniku nagrzanym do 160 st. C przez ok. 10-15 minut.
- W trakcie podpiekania szykujemy masę serową. Wystarczy, że umieścimy w misce ser twarogowy, miękkie masło, jajka oraz budyń w proszku i zmiksujemy.
- Do wymieszanej masy serowej dodajemy ¾ szklanki cukru pudru oraz odciśnięte z wody rodzynki. Teraz wystarczy całość wymieszać za pomocą łyżki.
- Masę serową z rodzynkami wykładamy na upieczony spód, a na wierzchu umieszczamy paski wycięte z pozostałej porcji ciasta.
- Ile czasu piecze się sernik krakowski? Ciasto umieszczamy w piekarniku nagrzanym do 160 st. C i pieczemy 65 minut. Kiedy upłynie ostatnia minuta, uchylamy drzwiczki urządzenia i pozwalamy ciasto ochłodzić się naturalnie.
- Czym polać sernik krakowski? Najlepiej sprawdzi się lukier przygotowany na bazie 120 g cukru pudru oraz pięciu łyżek soku z cytryny.
Sprawdź również: