Kukurydza. Dlaczego warto włączyć ją do diety?

Można ją gotować, prażyć, przygotować z niej placki, zmielić na mąkę. Kukurydza jest nie tylko pożywna, ale także ma wiele właściwości prozdrowotnych. Zawiera szereg witamin, minerałów oraz przeciwutleniaczy, które pozwalają cieszyć się dobrą kondycją organizmu. Pomoże uporać się z nadmiarem cholesterolu, korzystnie działa na kondycję skóry oraz dostarcza niezbędnej energii. Co jeszcze warto wiedzieć o kukurydzy? Jak ją zdrowo i smacznie przygotować? Jakie błędy popełniamy podczas jej gotowania?

Ziarna kukurydzy
Ziarna kukurydzy ©123RF/PICSEL
Przepis na sałatkę ryżową z kurczakiem i kukurydząInteria Kulinaria

Kilka słów o kukurydzy

Mąka kukurydziana
©123RF/PICSEL

Kukurydza jest rośliną z rodziny wiechlinowatych. Występuje w pięciu odmianach, z czego najbardziej popularną przedstawicielką jest kukurydza zwyczajna. Pełni ona ważną rolę w gospodarce światowej, gdyż jest zbożem szeroko wykorzystywanym w przemyśle: do produkcji substancji słodzących, alkoholu, pasz czy materiałów opałowych. Kukurydza również odgrywa kluczową rolę w przemyśle spożywczym, jest niezbędna do wytworzenia olejów, syropów, mąki, płatków oraz przetworów. Latem łatwo dostępne są surowe kolby kukurydzy, które po ugotowaniu są smaczną i zdrową przekąską.

Co można znaleźć w kukurydzy?

Kukurydza zawiera szereg witamin, z których najważniejsze to te z grupy B, a także D, E, K oraz prowitamina A. W kolbach można znaleźć także cenne pierwiastki: potas, sód, wapń, magnez, żelazo, miedź, mangan i cynk. To nie wszystko, ponieważ kukurydza jest źródłem pełnowartościowego białka (głównego budulca mięśni oraz płynów ustrojowych) oraz błonnika pokarmowego (poprawia funkcjonowanie układu trawiennego i pobudza metabolizm). W kukurydzy można znaleźć szereg antyoksydantów, które hamują procesy starzenia się komórek organizmu, ułatwiają pozbycie się toksyn, a także mogą zmniejszyć ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych.

Kukurydza w codziennej diecie

Popcorn
©123RF/PICSEL

Kukurydza i produkty z niej wytwarzane są często podstawą diety wielu mieszkańców naszego globu. Nie zawiera glutenu, chętnie sięgają po nią osoby z jego nietolerancją oraz borykających się z celiakią. Kukurydza jest również ważnym produktem energetycznym. 100 g ziaren zawiera prawie 400 kalorii. Tę wiedzę wykorzystali producenci płatków kukurydzianych i lansowanym przez nich sposobie zjadanie ich na śniadanie. Dostarczają niezbędnej energii o poranku, by mieć siłę do wykonywania codziennych obowiązków.

Korzyści ze spożywania kukurydzy

Spożywanie kukurydzy jest bardzo korzystne dla zdrowia. Wszystko to zasługa prowitaminy A, zwanej inaczej beta-karotenem. Odgrywa ona kluczową rolę w funkcjonowanie organizmu: może poprawić odporność czy pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi. Beta-karoten korzystnie działa również na kondycję skóry: sprzyja jej prawidłowemu kolorytowi oraz chroni przed nadmiernym promieniowaniem UV. Kukurydza jest bardzo korzystna dla prawidłowego funkcjonowania wzroku. Antyoksydanty: luteina i zeaksantyna mogą chronić oczy przed zwyrodnieniami, szczególnie w obrębie plamki żółtej.

Jaką kukurydzę wybierać?

Kukurydza konserwowa
©123RF/PICSEL

Choć na rynku jest dużo artykułów wyprodukowanych z kukurydzy, latem łatwo można kupić jej świeże kolby, które mają najwięcej cennych właściwości. Jak wybrać dobrą? Warto się jej przyjrzeć – powinna mieć jednolity, żółty kolor. Ziarna muszą być gładkie i ściśle przylegać do siebie. Liście, które okalają kolbę powinny być intensywnie zielone, a wystające "włoski" sprawiać wrażenie wilgotnych. Jak przygotować kukurydzę? Wiele osób gotuje ją do miękkości, czekając nawet dwie godziny. To podstawowy błąd, ponieważ kolby są gotowe do spożycia po kwadransie od momentu wrzenia wody: nie powinno się jej solić, za to można dodać łyżkę cukru.