Kulinarne popisy z kapustą w roli głównej. Cała rodzina będzie zajadała się ze smakiem
Oprac.: Martyna Bednarczyk
W główce świeżej kapusty lub woreczku pełnym kiszonej kryje się większy potencjał niż wylądowanie w zupie, surówce czy kapuśniaczkach. Delikatny smak drobno poszatkowanej słodkiej, a także wyrazisty aromat wyciągniętej z zalewy warto wykorzystać w nieco mniej tradycyjny sposób. Przedstawiamy trzy pomysły na ciekawe obiady, które pomogą przełamać jedzeniową rutynę.
Spis treści:
Wytrawna tarta z kiszoną kapustą
Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym ponownie ze smakiem ruszamy w stronę kiszonek. Półki w lodówce uginają się od soczystych ogórków, rzodkiewek w zalewie, ukiszonych buraków, a nawet chrupiących kalafiorków. Wśród wymienionych smakołyków nie może zabraknąć także kapusty kiszonej. To doskonała baza do surówek, wyśmienitego kapuśniaku lub przysmak, który możemy wyjadać prosto z torebki. Zanim jednak rozprawimy się z całą zawartością, przeznaczmy porcję do wykonania obłędnej tarty na kruchym spodzie.
Składniki na ciasto
- 150 g mąki pszennej
- 1 jajko
- 75 g masła
- szczypta soli i kminku
Składniki na farsz
- 300 g kapusty kiszonej
- 200 g wędzonego boczku
- 2 duże cebule
- 3 łyżki śmietany
- 1 jajko
- do smaku: sól, pieprz, mielona gałka muszkatołowa
Przygotowanie tarty z kiszoną kapustą
- Do dużej miski przesiewamy mąkę pszenną, wbijamy jajko, dodajemy masło pokrojone w drobną kostkę, a na końcu doprawiamy solą i kminkiem.
- Wszystkie składniki dość sprawnie zagniatamy ręcznie w gładką i zwartą kulę, a następnie owijamy ją folią i wkładamy do lodówki na godzinę.
- W międzyczasie cebulę obieramy z łupiny, kroimy w krążki i szklimy na rozgrzanym oleju. Po chwili na patelni ląduje także pokrojony w kostkę boczek.
- Kapustę kiszoną wyciągamy z worka i lekko odciskamy. Na czystą patelnię wrzucamy porcję masła, dodajemy kapustę, doprawiamy kminkiem i lekko przesmażamy.
- W osobnym naczyniu łączymy ze sobą śmietanę, jajko, sól, pieprz i gałkę muszkatołową. Z tych składników powstanie zalewa.
- Formę do tarty lub blaszkę do pieczenia smarujemy masłem albo olejem, ciasto wyjmujemy z lodówki, wałkujemy i przekładamy do foremki.
- Spód nakłuwamy widelcem, a następnie wykładamy mieszankę kapusty, boczku i cebuli. Całość zalewamy masą jajeczną.
- Tartę z kiszoną kapustą wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C i pieczemy przez ok. 25-30 minut. Gotowe danie najlepiej serwować na ciepło. Smacznego!
Wegańskie łazanki z kapustą i tofu
Wykorzystanie białej kapusty nie musi się ograniczać jedynie do przygotowania gołąbków po brzegi napełnionych farszem. To doskonały składnik surówek, który wyśmienicie sprawdzi się w aromatycznych, sycących i obłędnie pysznych łazankach. Dodatek pieczarek oraz skwarki z wędzonego tofu sprawią, że nawet przez chwilę nie pomyślimy o braku mięsa.
Składniki na łazanki z kapustą i tofu
- 500 g makaronu
- ½ główki młodej kapusty
- ½ kg pieczarek
- 200 g tofu wędzonego
- 1 duża cebula
- 2-3 łyżki oleju
- 1 łyżeczka soli
- pieprz do smaku
Przygotowanie łazanek z kapustą i tofu
- Pieczarki obieramy i kroimy w średniej grubości plastry, cebulę pozbawiamy łupiny i drobno siekamy, a tofu odsączamy ręcznikiem papierowym i tniemy w kostkę.
- Kapustę obieramy z brzydkich, nadgniłych i podziurawionych liści, wycinamy głąb, a resztę siekamy w drobne paski.
- Na dużej patelni rozgrzewamy porcję oleju, wrzucamy cebulę i doprowadzamy do zeszklenia. W kolejnym kroku dorzucamy tofu wędzone oraz pieczarki.
- Na tym etapie możemy nieco zwiększyć moc palnika, by składniki szybciej się przyrumieniły. Kiedy tak się stanie, dodajemy kapustę.
- Teraz zmniejszamy moc palnika, zabezpieczmy patelnię pokrywką i dusimy całość przez ok. 20-25 minut lub do momentu, w którym kapusta zmięknie.
- W międzyczasie do dużego garnka wlewamy wodę, doprawiamy solą, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy makaron zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
- Ugotowany makaron dorzucamy do kapusty, całość doprawiamy solą oraz pieprzem i dokładnie mieszamy. Łazanki z kapustą i tofu podajemy od razu po przygotowaniu. Smacznego!
Pieczone steki z czerwonej kapusty
Kapusta i ziemniaki to podstawa wielu smakowitych polskich dań. Doskonale łączą się ze sobą w zupach i sałatkach, ale mając odrobinę więcej czasu, stworzymy z nich prawdziwie wykwintne danie. Pieczone steki z kapusty czerwonej, serwowane w towarzystwie chrupiących ziemniaków rozbudzą kubki smakowe zarówno wegetarian, jak i mięsożerców.
Składniki na steki z czerwonej kapusty
- 300 g kapusty czerwonej
- 200 g młodych ziemniaków
- 60 g jogurtu naturalnego
- 12 g oliwy z oliwek
- 10-15 g octu balsamicznego
- 10 g sosu sojowego
- 10 g syropu klonowego
- 5 ząbków czosnku
- do smaku: sól, pieprz, wędzona papryka, suszony rozmaryn
- garść drobno posiekanego koperku
Przygotowanie steków z czerwonej kapusty
- Czerwoną kapustę dokładnie myjemy, pozbawiamy obitych lub naderwanych liści, a następnie kroimy w plastry o grubości ok. 2 cm.
- W kolejnym kroku dokładnie szorujemy ziemniaki i kroimy w łódeczki, a 4 ząbki czosnku obieramy z łupinek.
- Do miski wlewamy oliwę, sos sojowy, syrop klonowy, ocet i doprawiamy wędzoną papryką. Do marynaty wrzucamy ziemniaki z czosnkiem.
- Dokładnie obtoczone ziemniaki oraz czosnek wykładamy na blachę do pieczenia, oprószamy solą i rozmarynem.
- Resztą marynaty smarujemy plastry kapusty z obu stron i dokładamy na blachę. Całość wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C i pieczemy przez 35-40 minut.
- Kiedy steki się pieką, w misce łączymy ze sobą jogurt naturalny, przeciśnięty przez praskę ostatni ząbek czosnku, sól, pieprz i połowę drobno posiekanego koperku.
- Upieczone ziemniaki i steki z czerwonej kapusty podajemy polane sosem i obficie posypane resztą koperku. Smacznego!
Sprawdź również: