Legendarna dieta odchudzająca. Zmienia nie tylko ciało

Wśród osób z „pierwszych stron gazet”, które chwalą się spektakularnymi efektami osiągniętymi dzięki diecie dr Ewy Dąbrowskiej, pojawia się Karolina Szostak czy Sonia Bohosiewicz. Z tego modelu korzysta wielu Polaków, traktując go nie tylko jako dietę odchudzającą, ale także sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia. Na jakich zasadach opiera się dieta Dąbrowskiej? Kto może podjąć to – wcale nie tak łatwe – wyzwanie, a dla kogo propozycja dr Dąbrowskiej nie jest wskazana? Ile można schudnąć i jakie konsekwencje niesie ta warzywno-owocowa kuracja?

Ile kilogramów można schudnąć na diecie dr Dąbrowskiej? Na czym polega post?
Ile kilogramów można schudnąć na diecie dr Dąbrowskiej? Na czym polega post? 123RF/PICSEL

  • Dieta dr Ewy Dąbrowskiej zyskała spore grono zwolenników, zarówno wśród celebrytów, jak i anonimowych "zjadaczy chleba"
  • Określana też postem, odpracowana przez dr Dąbrowską, dieta warzywno-owocowa, bazuje - jak wynika z nazwy - głównie na produktach roślinnych. 
  • Przyjrzymy się bliżej opracowanej przez dr n. med. Ewę Dąbrowską metodzie na odtrucie organizmu i wsparcie systemu immunologicznego oraz mechanizmów samoleczenia

Dieta Dąbrowskiej - cztery etapy

Dieta dr Dąbrowskiej to oczyszczająco-odchudzająca kuracja warzywno-owocowa. Choć bywa nazywana dwuetapową, de facto składają się na nią aż cztery etapy:

  • dwa zasadnicze - post i wdrożenie zdrowych nawyków
  • dwa pomocnicze - przygotowanie do postu i wychodzenie z postu

Pierwszym etapem zasadniczym jest oczyszczająca głodówka, która trwa od kilku do kilkunastu dni. W wyjątkowych sytuacjach post może być przedłużony nawet do kilkudziesięciu. Po takim przygotowaniu, w drugim etapie zasadniczym, włączany jest model zdrowego odżywiania - oparty na produktach naturalnych, lokalnych i niskoprzetworzonych. Nie można pominąć bardzo ważnego - trwającego zazwyczaj cztery dni - etapu wychodzenia z postu, którego celem jest stopniowe włączanie nowych produktów.

W diecie Dąbrowskiej królują warzywa i owoce. Wśród produktów pożądanych (w drugim etapie zasadniczym) są też ziarna zbóż, kasze, nasiona, orzechy, rośliny strączkowe, chleb razowy i produkty mleczne.

Idea diety dr Dąbrowskiej

Dieta Dąbrowskiej nie tylko pomaga schudnąć, ale również poprawia kondycję organizmu
Dieta Dąbrowskiej nie tylko pomaga schudnąć, ale również poprawia kondycję organizmu123RF/PICSEL

Jak przekonuje autorka tego modelu, żeby organizm mógł sam naprawiać ewentualne "awarie" - żeby zoptymalizować jego moce samoleczące, trzeba go najpierw porządnie oczyścić. Temu służy post. W tym, trudnym dla osoby podejmującej wyzwanie, czasie wraz ze złogami i toksynami organizm ma szansę pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Odchudzanie nie jest celem zasadniczym, a pobocznym skutkiem oczyszczania ciała. Wśród korzyści postu pojawia się też poprawa samopoczucia, witalności, stanu zdrowia i jakości snu. Wśród odległych korzyści wymienia się profilaktykę chorób cywilizacyjnych, łącznie z nowotworowymi.

Jak przygotować się do diety Dąbrowskiej?

Dieta Dąbrowskiej jest wyzwaniem, do którego trzeba się porządnie przygotować, tak fizycznie, jak i psychicznie. Wszak głód wpłynie na jakość życia, nastrój i szereg innych czynników, które determinują naszą codzienność. Trudny jest szczególnie pierwszy etap, do którego nie można wejść z pełnym brzuchem i do granic rozciągniętym żołądkiem, bo towarzyszące głodówce symptomy będą jeszcze bardziej dokuczliwe. Najlepiej już kilka-kilkanaście dni wcześniej zacząć usuwać z jadłospisu - o ile w nim są - słodycze, wyroby cukiernicze, słone przekąski, mięso i produkty typu fast food, żeby wejście w etap postu nie było skokiem na główkę.

Dieta Dąbrowskiej - co można jeść w trakcie postu?

W trakcie postu, który trwa zazwyczaj od 10-40 dni, dzienna kaloryczność to około 600 kcal. Wśród produktów, z których można w tym czasie korzystać, są warzywa o niskiej zawartości skrobi i owoce o niskiej zawartości fruktozy, czyli:

  • warzywa korzeniowe: marchew, rzodkiew,
  • warzywa kapustne: brokuł, kalafior,
  • warzywa psiankowate: pomidory, papryka,
  • warzywa dyniowate: ogórki, kabaczki,
  • warzywa cebulowe: cebula, por,
  • warzywa liściaste: sałata, nać pietruszki i selera,
  • zioła,
  • najmniej słodkie odmiany jabłek,
  • grejpfruty,
  • cytryny, limonki,
  • jagody.

Najcenniejsze odżywczo są warzywa i owoce zjadane na surowo. Brokuł i kalafior również mogą być spożywane bez obróbki termicznej, choć to w naszym kraju mało popularna metoda. Warzywa można podawać również w formie zup (bez śmietany i innych tłustych czy mącznych dodatków), krótko gotowane na parze, duszone czy zapiekane (bez dodatku tłuszczu).

Najważniejszym elementem tej części diety są napoje. Najlepszym wyborem będą:

  • woda o niskiej zawartości minerałów
  • świeżo wyciskane soki warzywne (z małym dodatkiem owocowym)
  • napary ziołowe i owocowe

W trakcie postu należy przyjmować 2,5-3 litrów płynów nawadniających na dobę.

Odpowiednia dieta zapisana jest w indywidualnym kodzie DNANewseria Lifestyle/informacja prasowa

Wdrażanie zdrowych nawyków - drugi etap zasadniczy diety Dąbrowskiej

W drugim etapie zasadniczym, po intensywnym oczyszczeniu organizmu, włączamy produkty naturalna, które go odżywią i wzmocnią. Obok warzyw i owoców, włączamy do jadłospisu:

  • kasze
  • ziarna
  • orzechy
  • rośliny strączkowe (ich nie ma w pierwszym etapie)
  • chleb razowy
  • produkty mleczne

Ważne, żeby robić to stopniowo, bo w trakcie postu doszło do zmian w przedbiegu procesów metabolicznych. Temu służy etap wychodzenia z postu. Nie można bowiem już pierwszego dnia (po 10 czy 40 dniowym poście) zjeść i chleba, i nabiału. Takie działanie mogłoby skończyć się poważnymi sensacjami metabolicznymi, okupionymi bólem.

Dieta Dąbrowskiej jest wyzwaniem, do którego trzeba się porządnie przygotować
Dieta Dąbrowskiej jest wyzwaniem, do którego trzeba się porządnie przygotować123RF/PICSEL

Przykładowe dania w diecie Dąbrowskiej

Wbrew obawom wielu osób, jadłospis w diecie Dąbrowskiej nie jest ani niesmaczny, ani monotonny. Nie jest to "czas jedzenia sałaty, którą popijamy wodą". Wśród pomysłów na dania roślinne, dużą popularnością cieszą się zupy krem z warzyw, zupa z kiszonych buraków, sałatki, surówki, papryka faszerowana warzywami, warzywne dania jednogarnkowe, bigosy, leczo czy zapiekanki warzywne. Szczególne uznanie zdobyła propozycja placuszków z cukinii, jako mniej kalorycznych i zdrowszych od klasycznych placków ziemniaczanych. Są szybkie w przygotowaniu i wyjątkowo smaczne.

Jak przygotować placuszki z cukinii?

Przykładowe danie z diety dr Dąbrowskiej? Placuszki z cukinii
Przykładowe danie z diety dr Dąbrowskiej? Placuszki z cukinii 123RF/PICSEL
  1. Oprócz połówki cukinii, ścieramy na tarce o grubych oczkach małą marchew, małą cebulę, połówkę brokułu
  2. Dodajemy drobno posiekaną natkę z pietruszki i papryczkę chili
  3. Wbijamy jajko i dodajemy zmiażdżone widelcem awokado
  4. Mieszamy do momentu, aż wszystkie składniki dobrze się połączą, doprawiamy czarnym pieprzem, kurkumą i szczyptą soli
  5. Smażymy na dobrze rozgrzanym oleju, około 3 minut z każdej strony. I gotowe.

Produkty z czarnej listy. Dlaczego w trakcie postu nie można pić kawy?

Wśród produktów, z których trzeba zrezygnować w trakcie trwania diety warzywno-owocowej, obok oczywistych - jak słodycze, produkty cukiernicze, słone przekąski, żywność typu fast food, mięso - jest też kawa. Dlaczego trzeba ją wykluczyć, szczególnie na etapie głodówki? Kawa, podobnie jak czarna herbata, nie nawadnia, wręcz przeciwnie - przyczynia się do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, czego trzeba unikać w diecie ubogoenergetycznej. Wśród rekomendowanych płynów jest woda, świeże soki warzywno-owocowe, napary ziołowe i owocowe. Dozwolona jest również kawa z cykorii (100 proc.). Na etapie przygotowania i wychodzenia z postu, a także wdrażania zdrowych nawyków można pić kawę naturalną. Ważne, żeby spożywać ją bez cukru i nie przekraczać 2-3 filiżanek na dobę.

Ile można schudnąć na diecie Dąbrowskiej?

Ile można schudnąć? Na tak postawione pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Determinuje ją szereg czynników, a wśród nich:

  1. waga wyjściowa - im wyższa, tym bardziej spektakularne efekty (im więcej tkanki tłuszczowej zgromadziliśmy, tym więcej organizm jej spali)
  2. wiek - młodszy organizm reaguje szybciej
  3. ogólny stan zdrowia - choroby przewlekłe i zażywane leki mogą wpływać na procesy metaboliczne
  4. czas stosowanego postu - im dłuższy, tym można się spodziewać większej utraty zbędnych kilogramów (uwaga! Nie zawsze - wszystko zależy od wagi, a dokładniej nadwagi, wyjściowej)
  5. konsekwencji w trzymaniu zasad obu etapów diety
  6. motywacja do utrzymania zdrowych nawyków żywieniowych po zakończeniu diety warzywno-owocowej

Dieta Dąbrowskiej - spektakularne efekty

Spektakularna utrata masy ciała to wyraźnie wyższe ryzyko efektu jo-jo, który jest jednym z największych zagrożeń tej diety.

Dieta Dąbrowskiej - korzyści dla zdrowia

Etap głodówki (post) uruchamia trawienie endogenne, organizm zaczyna trawić własne zapasy - zgromadzone w tkance tłuszczowej. Nie ma dostępu do dostarczanych dotąd z dietą produktów wysokoenergetycznych (tłuszcze i węglowodany) ani budulcowych (białko), więc trawi to, co zgromadził i, co najważniejsze, oczyszcza się.

Wraz z tkanką tłuszczową pozbywa się toksyn, złogów, metali ciężkich i uszkodzonych komórek (chorych, zniszczonych, zmutowanych). Tak głęboki proces detoksykacji organizmu, daje mocny zastrzyk sił witalnych i przywraca pierwotne zdolności do samoleczenia.

W trakcie postu, który trwa zazwyczaj od 10-40 dni, dzienna kaloryczność to około 600 kcal
W trakcie postu, który trwa zazwyczaj od 10-40 dni, dzienna kaloryczność to około 600 kcal123RF/PICSEL

Dla kogo dieta Dąbrowskiej może być korzystna?

Choć wiele osób przechodzi na dietę dr Dąbrowskiej przede wszystkim po to, żeby schudnąć, redukcja masy ciała - zgodnie z intencją autorki tego modelu - może być pożądanym, acz pobocznym skutkiem. Celem nadrzędnym jest oczyszczenie organizmu z tego, co zakłóca jego prawidłową pracę. Dieta Dąbrowskiej jest zalecana przy:

  • słabej odporności,
  • częstych infekcjach układu oddechowego,
  • alergiach pokarmowych, wziewnych, kontaktowych i krzyżowych,
  • nietolerancjach pokarmowych,
  • zapaleniu wątroby,
  • migrenach,
  • chorobach autoimmunologicznych (Hashimoto, łuszczyca, gościec),
  • trądziku,
  • zespole suchego oka,
  • zespole metabolicznym X (otyłość, cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, obrzęki, zakrzepica i choroba wieńcowa),
  • zaburzeniach miesiączkowania,
  • dolegliwościach związanych z okresem przejścia menopauzalnego,
  • niedoczynności tarczycy i guzkach tarczycy,
  • torbielach jajników i mięśniakach macicy,
  • schorzeniach neurologicznych (nerwica, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, padaczka, udar niedokrwienny mózgu, zaburzenia pamięci).

Kto nie powinien przechodzić na dietę Dąbrowskiej?

Dieta Dąbrowskiej nie jest wskazana dla osób z awitaminozą, niedowagą i zaburzeniami odżywiania (w tym anoreksją i bulimią), a także z depresją i innymi problemami w obszarze zdrowia psychicznego. Nie powinny korzystać z niej dzieci, osoby małoletnie, kobiety ciężarne i matki karmiące piersią.

Przeciwwskazaniem są też:

  • czynna choroba nowotworowa,
  • nadczynność tarczycy,
  • cukrzyca typu pierwszego,
  • gruźlica,
  • niewydolność nerek i/lub wątroby,
  • niewydolność serca i układu krążenia,
  • schorzenia w obrębie układu oddechowego.

Najlepiej skonsultować pomysł włączenia diety warzywno-owocowej z lekarzem, zwłaszcza jeśli leczymy choroby przewlekłe i przyjmujemy preparaty farmaceutyczne, gdyż diety ubogoenergetyczne mogą nasilić działania niepożądane zażywanych leków.

Dieta Dąbrowskiej - efekty uboczne

Negatywne konsekwencje diety dr Dąbrowskiej

Największym zagrożeniem tej diety, jak i innych bardzo restrykcyjnych diet ubogoenergetycznych, jest ryzyko pojawiania się efektu jo-jo. Wszak organizm, który przez pierwsze 10-40 dni ma niemal głodowe racje żywnościowe i mocno zredukowaną kaloryczność w drugim etapie, wycisza procesy metaboliczne. To niesie ryzyko - jak zwykło się mówić - "przybrania na wadze" po zakończeniu diety warzywno-owocowej. Jak je ograniczyć? Powolnym wychodzeniem z drugiego etapu zasadniczego. Nie powinno ono trwać krócej niż odtruwanie, a najlepiej, żeby było dwukrotnie dłuższe.