Mięso najgorszej i najlepszej jakości: Jak rozpoznać?

Statystyczny Polak zjada około 60-70 kilogramów mięsa rocznie (a dokładniej około 40 kg wieprzowiny i 20 kg drobiu). Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bije na alarm – to czerwone mięso jest szczególnie niezdrowe, także ze względu na znajdujące się w nim szkodliwe substancje. Częste spożywanie wieprzowiny i wołowiny znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego, trzustki i prostaty. Z kolei wędliny znalazły się na liście rakotwórczych czynników tuż obok papierosów i azbestu. Czym kierować się przy wyborze i zakupie mięsa? Na co zwracać szczególną uwagę i jak wpływa na zdrowie spożycie nieświeżego mięsa?

Jak wybrać najzdrowsze i świeże mięso?
Jak wybrać najzdrowsze i świeże mięso? ©123RF/PICSEL
Co kolor mówi o mięsie?Interia.tv

Które mięso jest zdrowsze i zawiera mniej sztucznych dodatków?

Najzdrowszy jest drób
©123RF/PICSEL

Pod względem zawartości białka i rodzajów tłuszczu za najzdrowszy uznaje się biały drób. Mięso kurczaka, indyka, a nawet strusia jest bardziej lekkostrawne, zawiera więcej łatwo przyswajalnego białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nieco bardziej tłusty jest drób czerwony (kaczka, gęś). Wieprzowina i wołowina to mięso, którego częste spożywanie zwiększa ryzyko miażdżycy i innych chorób serca, a także nowotworów. Lekarze i dietetycy podkreślają, że powinno się je zjadać najwyżej raz w tygodniu. Unikać należy też mielonej wieprzowiny i wołowiny – zawiera więcej chrząstek i skórek niż samego mięsa. Mniej sztucznych dodatków i wypełniaczy znajdziemy w mięsie z kością. Najgorsze pod tym względem są za to wędliny – w ich składzie znajduje się tylko 30-50% mięsa, reszta to substytuty białkowe, zagęszczacze, konserwanty, barwniki i woda.

Jak rozpoznać świeże mięso?

Zwracaj uwagę na kolor i zapach
©123RF/PICSEL

Barwa

Kupując mięso, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na jego kolor. Drób powinien być jasnoróżowy, wołowina i wieprzowina różowa. Psujące się mięso zaczyna ciemnieć – drób staje się żółto-szary, wieprzowina ciemnoróżowa lub fioletowa, a wołowina brązowieje. Pamiętaj, że w wielu sklepach światło urządzeń chłodzących uniemożliwia właściwą ocenę koloru mięsa. Jeśli masz wątpliwości, poproś o wyjęcie go z gabloty i spójrz na nie z bliska.

Nalot

Zielonkawy nalot to charakterystyczna cecha psucia się mięsa i taki produkt absolutnie nie nadaje się do spożycia. Nalotu nie należy jednak mylić z tłuszczem.

Konsystencja i powierzchnia

Świeże mięso jest sprężyste, a po naciśnięciu palcem szybko wraca do pierwotnego kształtu. Jeśli przypomina plastelinę, lepiej zrezygnować z zakupu. Świeże mięso jest również wilgotne i matowe, jego powierzchnia nie powinna być lepka czy śliska.

Zapach

O świeżości mięsa mówi jego neutralny zapach, lekko kwaśny, stęchły lub bardziej intensywny aromat mięsa powinien nas zaniepokoić.

Nieświeże mięso – zagrożenie dla zdrowia

Bakterie w nieświeżym mięsie
©123RF/PICSEL

Spożycie nieświeżego mięsa naraża nas na wiele groźnych chorób. Mięso to jeden z najszybciej psujących się produktów spożywczych, w którym wylęgają się larwy pasożytów i bakterie, takie jak Escherichia coli, salmonella czy listeria. Powodują one ciężkie zakażenia żołądka i jelita grubego. Zakażenie bakterią E.coli lub salmonellą daje o sobie znać po około 48 godzinach od spożycia zatrutego mięsa. Objawia się ostrą biegunką, wymiotami, bólem brzucha, czasem gorączką. Z kolei zakażenie listerią daje objawy grypopodobne. W obu przypadkach konieczna jest antybiotykoterapia, a czasem nawet hospitalizacja i podłączenie kroplówki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas