Mięso z indyka: Dlaczego warto je jeść?

Nad Wisłą spożywa się bardzo dużo białego mięsa. Oczywiście prym wiedzie kurczak i to właśnie z niego przygotowuje się niezliczoną ilość potraw: kotletów, potrawek, a także całość kurzej tuszki faszerowanej i zapiekanej. Jednak wśród drobiu – tak uwielbianego w Polsce – rzadziej słyszy się o indykach. A szkoda, bo nie dość, że mięso tego ptaka jest bardzo smaczne, ale także odznacza się wieloma wartościami zdrowotnymi. Dlaczego warto jeść mięso z indyka? Sprawdźmy.

Tuszkę z indyka można zapiec. Idealnie nadaje się na odświętny obiad
Tuszkę z indyka można zapiec. Idealnie nadaje się na odświętny obiad123RF/PICSEL

Mięso z indyka: Co trzeba o nim wiedzieć?

Mięso z indyka może jest mniej popularne niż to pochodzące od swojego mniejszego krewnego, czyli kurczaka, jednak zachwyca smakoszy na całym świecie. Dlaczego za rzadko je jemy? Przede wszystkim dlatego, że może ono sprawić trudność w przygotowaniu. Doświadczenie nabyte podczas serwowania kurczaka nie sprawdzi się w przypadku indyka: wtedy potrawy mogą wyjść za suche. Poza tym mięso z indyka jest droższe niż powszechniejszej kury. Mimo wszystko warto od czasu do czasu urozmaicić dietę wprowadzają akurat ten rodzaj drobiu, bo oprócz walorów smakowych, zachwyca właściwościami zdrowotnymi.

Walory mięsa z indyka

Mięso z indyka znane jest przede wszystkim jako produkt chudy, czyli odznacza się niskim poziomem tłuszczu, co jest przydatne w diecie osób borykających się chociażby z chorobami układu krążenia. Poza tym mięso z indyka jest niskokaloryczne. W 100 gramach piersi bez skóry znajduje się około 80 kcal, za to porcja dania z indykiem syci, co zmniejsza chęć na podjadanie. Poza tym - w porównaniu do innych gatunków mięs - w indyku jest mniej cholesterolu i tłuszczu, dlatego mięso to sprzyja nie tylko sercowcom, ale także wszystkim tym, którym zależy na zdrowej i szczupłej sylwetce.

Co można znaleźć w mięsie z indyka?

Pierś z indyka jest niskokaloryczna i lekkostrawna
Pierś z indyka jest niskokaloryczna i lekkostrawna123RF/PICSEL

Mięso z indyka jest nie tylko lekkostrawne, ale odznacza się obecnością wielu składników odżywczych. A co można w nim znaleźć? To skarbnica witamin z grupy B, które korzystnie działają na większość układów w organizmie człowieka, a szczególnie mogą poprawić funkcjonowanie trawienia, połączeń nerwowych, czy regulować ciśnienie tętnicze krwi. Poza tym mięso indyka to skarbnica cynku (wspiera odporność) oraz żelaza (wzmacnia krew oraz zapobiega rozwojowi anemii).

Dlaczego warto jeść mięso z indyka? Okazuje się, że polecane jest nie tylko przez dietetyków, ale także przez dermatologów. Zawarte w tym rodzaju drobiu substancje czynne ułatwiają zwalczenie przykrej dolegliwości skórnej, takiej jak trądzik.

Nie samo mięso z indyka!

Indycza wątróbka jest delikatniejsza niż kurza, ale za to kaloryczna
Indycza wątróbka jest delikatniejsza niż kurza, ale za to kaloryczna123RF/PICSEL

Mięso z indyka to nie tylko tuszka, czy poszczególne części, ale także podroby. W sztuce kulinarnej wysoko cenione są również podroby, a szczególnie indycza wątróbka. W porównaniu z kurczęcą, ta odznacza się miękkością oraz delikatnym, kremowym smakiem. Można ją również podsmażać, ale także wykorzystywać jako farsze do mięs albo stworzyć z niej przepyszny pasztet. A co można znaleźć w wątróbce indyczej? To bogate źródło witaminy A, która jak nic innego korzystnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Nie tylko zapobiega starzeniu się komórek, ale także pomaga im się zregenerować oraz zapobiegać stanom zapalnym.

Jednak nie należy przesadzać z ilością spożywanej wątróbki indyczej, bo ona - w przeciwieństwie do mięsa - jest tłusta i kaloryczna.

Jak przygotowywać mięso z indyka?

Skoro wiemy już, czym odznacza się mięso z indyka i jakie ma właściwości, warto co nieco wiedzieć o jego przygotowaniu. Niestety, nie wolno traktować go tak samo jak kurczaka, bowiem traci nie tylko na smaku, ale staje się suche i traci na atrakcyjności. Aby mięso było soczyste, nie powinno się go ani rozbijać, ani zbyt długo poddawać obróbce cieplnej. Dlatego przed jego smażeniem czy pieczeniem, warto je podzielić na mniejsze, cienkie kawałki, które ułatwią przyrządzenie mięsa.

Warto również uważać na przyprawy. Mięso z indyka jest bardzo delikatne, więc dodatek aromatycznych ziół może zaburzyć jego wyjątkowy smak. Lepiej podkreślić je odrobiną soli i pieprzu, ew. dodatkiem niewielkiej ilości ziół.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas