Moc świątecznych przypraw

Goździki, cynamon i gałka muszkatołowa to przyprawy, które nierozerwalnie łączą się atmosferą świątecznych przygotowań.

Dodajemy je do słodkich wypieków, pasztetów, mięs a nawet doprawiamy nimi trunki
Dodajemy je do słodkich wypieków, pasztetów, mięs a nawet doprawiamy nimi trunki© Panthermedia

Kuchenna apteczka. Jeżeli chcesz, by twoje przyprawy długo zachowały leczniczą moc, aromat i smak - trzymaj je w szczelnych szklanych lub porcelanowych pojemnikach. Pamiętaj, że szkodzi im wysoka temperatura, światło, wilgoć oraz dostęp powietrza. Miel je bezpośrednio przed użyciem.

Gałka muszkatołowa - Przyprawa pochodzi z Indonezji. W medycynie ludowej stosowana jest ją jako lek na reumatyzm, wzdęcia, zapalenie oskrzeli. Ma także właściwości nasenne.

Imbir - Ojczyzną imbiru są Indie. Ze względu na właściwości przeciwzapalne stosuje się go w chorobach układu pokarmowego oraz dróg oddechowych.

Kardamon - Rośnie dziko w Indiach i na Sri Lance. Kardamon łagodzi kaszel, przyspiesza powrót do zdrowia w trakcie zapalenia oskrzeli. Pomaga przy niestrawności, odświeża oddech, zapobiega namnażaniu się wirusów oraz wzmacnia organizm.

Wanilia - Jej strąki są owocami pnącza, które rośnie w lasach Ameryki Środkowej. To jedna z najbardziej aromatycznych przypraw. Nalewka lub syrop zrobione z wanilii doskonale sprawdzają się w stanach gorączkowych oraz przy zaburzeniach trawienia. Homeopaci zaś sięgają po nią w leczeniu impotencji.

Goździki - Antyseptyczne i przeciwbólowe właściwości goździków sprawiają, że podczas przeziębienia lub grypy szybciej dojdziesz do zdrowia.

Cynamon - Przyprawę pozyskuje się z wysuszonej na słońcu kory młodych pędów cynamonowca cejlońskiego. Cynamon poprawia apetyt oraz przyspiesza trawienie. Naukowcy z Pakistanu uważają, że włączenie go do diety diabetyków może zmniejszać ryzyko powikłań cukrzycy.

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas