Na co pomaga wywar z łupin cebuli?

Właściwości cebuli i łupin były dobrze znane naszym przodkom, którzy stosowali ten produkt na rozmaite dolegliwości zdrowotne. Do medycyny ludowej można podchodzić mniej lub bardziej sceptycznie, lecz dziś mamy już potwierdzenie w nauce, że dobroczynne działanie wywaru z łupin cebuli nie jest wynikiem wyłącznie przesądów. Produkt, który zwykle ląduje w koszu wraz z innymi odpadkami, ukoi bóle reumatyczne, pomoże podczas przeziębienia i wpłynie korzystnie na ochronę przed poważnymi schorzeniami układu oddechowego oraz naczyniowego. Zobacz, jak przygotować herbatkę z cebuli i nie pozwól sobie na zmarnowanie jej cennych właściwości.

Do czego użyć łupin z cebuli?
Do czego użyć łupin z cebuli?123RF/PICSEL

Jak przygotować wywar z cebuli?

Większość z nas na cebulowe łupiny zwraca uwagę tylko jeden raz w roku. Popularnym sposobem na szybkie zrobienie wielkanocnych pisanek jest wykorzystanie ich jako naturalnego barwnika do jajek. Zdecydowanie zbyt rzadko doceniamy warzywne resztki, dlatego przedstawiamy prosty przepis na wywar z łupin cebuli.

Garść łupin (z jednej lub dwóch sztuk) zagotuj w litrze wody i odstaw na kwadrans pod przykryciem, by wydobyć esencję. Powstały napój przelej przez sito i gotowe! Jeśli nie jesteś przekonany do smaku tej oryginalnej herbatki, dodaj odrobinę miodu.

Jak zrobić syrop na kaszel z cebuli?Interia Kulinaria

Co zawiera wywar z łupin cebuli?

To, czy cebula jest zdrowa, raczej nie wzbudza żadnych wątpliwości. Można przygotować z niej np. syrop, który doskonale poradzi sobie z kaszlem i przeziębieniem, a dezynfekujące właściwości warzywa pomogą chronić przed atakiem szkodliwych drobnoustrojów. Tym razem warto przyjrzeć się samym łupinom, ponieważ też mają wiele do zaoferowania.

W ich składzie kluczowa jest dobrze przyswajalna kwercetyna, czyli naturalny przeciwutleniacz, który działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Posiada zdolność redukowania białej tkanki tłuszczowej, więc sprzyja odchudzaniu i chroni przed nadwagą. Łupiny to źródło siarki, która działa nie tylko antybakteryjnie, ale wspiera też procesy związane z usuwaniem toksyn z organizmu. Błonnik sprzyja z kolei zdrowiu jelit.

Wykorzystanie łupin z cebuli wpisuje się w trend zero waste w kuchni
Wykorzystanie łupin z cebuli wpisuje się w trend zero waste w kuchni123RF/PICSEL

Na co pomaga wywar z łupin cebuli?

O kilku pozytywnych aspektach zdążyliśmy już wspomnieć. Czas dokładniej przeanalizować jego wpływ na organizm.

  • Przede wszystkim wywar z łupin dobrze mieć pod ręką podczas przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych. Pomoże szybciej wrócić do zdrowia. Cechuje się bardzo skutecznym działaniem wykrztuśnym, lecz trzeba pamiętać, by w takiej sytuacji spożywać go w pierwszej połowie dnia - nigdy wieczorem.
  • Posiłek ci zaszkodził? Herbatka z cebuli pomoże na objawy zatrucia pokarmowego, zwłaszcza biegunkę, ochroni również przed nadmiernym odwodnieniem, które często towarzyszy takim przypadłościom.
  • Wywar warto pić podczas skoków ciśnienia, by unormować je i sprowadzić do właściwego poziomu. Zawarte w nim związki siarkowe bardzo korzystnie wpływają na przepływ krwi, chroniąc przed zakrzepicą. Pij, by zadbać o serce i układ nerwowy. Spożywanie napoju wieczorem ukoi skołatane nerwy i sprawi, że odpoczynek będzie bardziej efektywny.
  • Regularne spożywanie pomoże wyeliminować bóle pochodzenia reumatycznego, choć trzeba być przygotowanym na to, że naturalna kuracja musi potrwać co najmniej kilka miesięcy.
  • Po napar mogą sięgać kobiety o nieregularnych i skąpych miesiączkach. Panowie również nie powinni stronić od napoju w ramach profilaktyki chorób prostaty.

Jak działa wywar z łupin cebuli na skórę?

Bardzo prosty w przygotowaniu napój nadaje się do stosowania podczas codziennej pielęgnacji cery. Zanurz w nim płatek kosmetyczny i delikatnie przecieraj twarz. To nie tylko kwestia wyeliminowania zanieczyszczeń, ale także przeciwdziałania trądzikowi. Wywaru z cebuli używaj na twardą i popękaną skórę pięt.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas