Napar z imbiru: Jak zrobić? Dlaczego warto pić?
Napar z imbiru to napój, który zdecydowanie warto włączyć do diety jesienią i zimą. Świetnie rozgrzewa, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie oraz pobudza krążenie krwi. Warto więc sięgać po niego w czasie przeziębienia czy grypy, ale napój ten przyda się także przy innych dolegliwościach. Napar z imbiru pomoże też złagodzić nudności, szybciej schudnąć i obniżyć wysoki cholesterol. Dlaczego jeszcze warto go pić? Jak zrobić napar z imbiru – w wersji klasycznej czy też urozmaicony różnymi, ciekawymi dodatkami? Podpowiadamy.
Napar z imbiru: Dlaczego warto go pić?
Imbir to roślina, która wykazuje niebagatelny wpływ na zdrowie. Jego kłącze o żółtym miąższu zawiera wiele cennych składników odżywczych. Znajdziemy w nim m.in. witaminy A, C, E, K i z grupy B, a także takie minerały jak żelazo, potas, fosfor i wapń. To również źródło olejków eterycznych i żywic - głównie gingerolu i zinferonu - substancji, które wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i wykrztuśne. Jak więc wpłynie na organizm imbir i przygotowany na jego bazie napar?
Napar z imbiru na przeziębienie
Po herbatkę imbirową czy też surowe plastry tego cennego kłącza warto sięgać zwłaszcza podczas przeziębienia i grypy. Imbir pomoże złagodzić kaszel i rozrzedzić śluz, a do tego zadziała przeciwbólowo i zbije gorączkę.
Napar z imbiru na cholesterol i układ krążenia
Imbirowy napar korzystnie wpłynie także na układ krążenia. Zmniejszy lepkość krwi i pomoże w walce z wysokim cholesterolem. Zapobiega tym samym tworzeniu się zatorów i zakrzepów w naczyniach krwionośnych i zmniejsza ryzyko miażdżycy.
Napar z imbiru na mdłości i trawienie
Imbir to roślina, którą często stosuje się w przypadku mdłości i wymiotów. Napar z imbiru zaleca się więc zwłaszcza kobietom w ciąży. Taki napój świetnie wpływa na układ pokarmowy, pobudza trawienie i pomaga na wzdęcia oraz zaparcia. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbólowym herbatka z imbiru złagodzi też ból brzucha podczas miesiączki.
Napar z imbiru i cytryny na odchudzanie
Imbir nie tylko poprawia trawienie, ale też przyspiesza spalanie tłuszczu, szczególnie zgromadzonego wokół bioder, ud i talii. Ma również właściwości moczopędne, dzięki czemu usuwa nadmiar wody z organizmu i niweluje obrzęki. Napar z imbiru zadziała jeszcze lepiej, gdy doda się do niego cytrynę. Owoc ten doskonale oczyszcza organizm z toksyn, usprawniając tym samym pracę układu pokarmowego. Taki napój pomoże więc szybciej schudnąć i cieszyć się wymarzoną sylwetką.
Napar z imbiru: Przepis
Podstawowa receptura na napar z imbiru jest bardzo prosta. Na jedną porcję wynoszącą 250 ml wystarczy zetrzeć lub pokroić około trzy centymetry kłącza i zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą. Całość parzymy pod przykryciem przez 10 minut. Po tym czasie napój jest już gotowy. Tak przygotowany napar z imbiru będzie miał wszystkie właściwości, które przedstawiliśmy powyżej. Warto jednak urozmaicić jego recepturę, dodając różne przyprawy i produkty, które podkręcą jego smak i walory zdrowotne.
Napar z imbiru z cytryną i miodem
Ciekawą wariacją będzie napar z imbiru z dodatkiem miodu i cytryny. Do jego przygotowania potrzebujemy:
- Korzeń imbiru
- Dwie łyżki miodu
- Dwie cytryny
- 1,5 l wody
Sposób przygotowania:
Imbir należy opłukać i zetrzeć na tarce. Wodę zagotuj, odczekaj chwilę i zalej startą przyprawę. Następnie poczekaj, aż temperatura naparu osiągnie 50 stopni Celsjusza i dodaj sok z cytryn oraz miód. Przed podaniem warto lekko podgrzać napar, ale nie powinien on być zbyt gorący, żeby zachowały się w nim cenne składniki.
Zobacz także:
Switchel: Czym jest i jakie ma właściwości?
Nie chcesz się przeziębić? Jedz m. in. nabiał i podroby!
Mało znane sposoby na wzmocnienie odporności