Nasiona papai: Przyspieszają spalanie tłuszczu i wymiatają toksyny

Po odżywczą papaję warto regularnie sięgać i włączać do diety z co najmniej kilku powodów. W końcu nie bez powodu Krzysztof Kolumb określał ją mianem "owocem aniołów". Zawarte w niej substancje biologicznie czynne, a zwłaszcza enzym o nazwie papaina, wszechstronnie wzmacniają i stymulują ludzki organizm. Fantastyczny smak papai, konsystencja masła i delikatny piżmowy aromat sprawiają, że można ją wykorzystywać w kuchni na wiele sposobów. Co ciekawe, bardzo pozytywny wpływ na pracę kluczowych narządów ma nie tylko miąższ, ale i nasiona owocu. Te ostatnie można jeść na surowo, wykorzystywać w formie dodatku do deserów albo zasuszyć i wzmacniać nimi smak potraw lub też przyjmować w formie suplementów. Nasiona papai - stosowane w małych ilościach - detoksykują i wspierają oczyszczanie wątroby, stymuluję pracę jelit, rozpędzają metabolizm i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Pomagają też pozbyć się pasożytów z organizmu i fantastycznie działają na urodę. Jak najlepiej wykorzystać nasiona papai w diecie? Poniżej kilka wskazówek.

Papaja - owoc aniołów
Papaja - owoc aniołów ©123RF/PICSEL

Nasiona papai przyspieszają trawienie i stymulują jelita

Nasiona papai stymulują jelita
©123RF/PICSEL

Wysoka zawartość enzymów trawiennych powoduje, że nasiona papai bardzo pozytywnie wpływają na działanie układu pokarmowego. Ułatwiają i przyspieszają procesy trawienia jak również stymulują do pracy jelita i oczyszczają je z zalegających resztek pokarmowych. Poza tym regulują poziom kwasowości w żołądku.

Nasiona papai pomogą szybciej spalić tłuszcz z brzucha i ud

Nasiona papai są też dobrym sojusznikiem osób dbających o sylwetkę i wszystkich chcących się pozbyć nadprogramowych kilogramów. Obecne w nich - wspomniane wyżej - enzymy przyspieszają procesy metaboliczne, zapobiegają nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicach ud czy brzucha i pomagają szybciej ją spalić. Ponadto dietetycy wskazują, że stymulują rozkład cukrów. Walory te sprawiają, że dieta wzbogacona o nasiona papai, wspiera utrzymanie prawidłowej masy ciała i pomaga znacznie szybciej pozbyć się defektów figury.

Nasiona papai to sprzymierzeniec zdrowej wątroby

Nasiona papai usuwają toksyny
©123RF/PICSEL

Wątroba to organ, który pełni kluczowe funkcje w ludzkim organizmie - m.in. filtruje życiodajną krew i oczyszcza układy z wszelkich zbędnych produktów przemiany materii. Substancje biologicznie czynne zawarte w miąższu i nasionach papai (zwłaszcza enzymy) wspierają procesy nadzorowane przez wątrobę i ułatwiają aktywną detoksykację organizmu. Z tego właśnie powodu powinny po nie sięgać m.in. osoby zmagające się ze stanami zapalnymi oraz stłuszczeniem wątroby.

Nasiona papai pomagają pozbyć się pasożytów

W Meksyku, skąd papaja pochodzi, jej nasiona wykorzystywano w walce z pasożytami układu pokarmowego. Ten walor papai potwierdziły przeprowadzone przez studentów z Karachi badania. Zawarte w nasionach papai alkaloid o nazwie karpaina oraz aktywne enzymy likwidują "ciała obce" (czyli pasożyty) bytujące w jelitach.

Nasiona papai świetnie działają na skórę

Miąższ i nasiona papai to prawdziwa kopalnia witamin i niezbędnych pierwiastków. Dostarczają m.in. solidnej porcji przeciwutleniaczy, czyli witamin A oraz E, zwanych "witaminami młodości", jak również kwasu foliowego, potasu, witaminy C, czy tych z grupy B, a tym samym fantastycznie działają na skórę, hamują procesy starzenia i wzmacniają włosy czy paznokcie. Efekty obecności nasion papai w diecie można zatem śmiało zaobserwować gołym okiem.

Nasiona papai - świetny dodatek do potraw

Papaja oczyszcza wątrobę
©123RF/PICSEL

Nasiona papai, podobnie zresztą jak miąższ owocu, pozwalają na rozmaite wariacje kulinarne i można je wykorzystywać w kuchni na wiele sposobów. Dobrze smakują jedzone na surowo albo w formie dodatku do koktajli czy wszelakich deserów. Można je także zasuszyć i wzmacniać nimi potrawy - pozwalają uzyskać efekt zbliżony do pieprzu. (Mają ostry posmak, nieco zbliżony do musztardy).

Nasiona papai spożywaj z umiarem

Oczywiście nasiona papai należy spożywać z umiarem. Wystarczy przyjmować kilka ziaren tygodniowo. Kuracje oparte na tym naturalnym składniku najlepiej skonsultować z lekarzem albo dietetykiem. Nasion papai nie powinny włączać do codziennej diety kobiety w ciąży, matki karmiące, a także pary starające się o potomstwo. Poza tym nie należy ich także podawać dzieciom.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas