Nie dawaj dzieciom hot dogów – oto dlaczego!
Nie ma wątpliwości, że dzieci uwielbiają hot dogi. Z jakiegoś powodu ta szybka przekąska jest bardzo atrakcyjna. Nie powinniśmy zapominać, że hot dogi są często serwowane na piknikach organizowanych z okazji jakichś szczególnych wydarzeń. Prawdą jest, że hot dogi są popularne bez względu na porę roku.
U dzieci, które zjadają więcej niż tuzin hot dogów w miesiącu, występuje 900% większe ryzyko wystąpienia białaczki. To wyniki badania przeprowadzonego przez epidemiologa z University of Southern California.
Inne badania skoncentrowane na tym samym problemie podają z kolei, że u dzieci urodzonych przez matki, które zjadały przynajmniej cztery hot dogi miesięcznie będąc w ciąży występuje podwojone ryzyko wystąpienia guza mózgu.
Hot dogi zawierają azotyny
Czy ta informacja powinna cię martwić? Tak, masz rację.
Wielu ludzi zastanawia się, dlaczego hot dogi nie są najlepszym, co mogą zjeść. Odpowiedź jest prosta – zawierają w swym składzie azotyny, które prowadzą do powstawania czynników rakotwórczych.
W ubiegłym roku przeprowadzono trzy niezależne badania naukowe i każde z nich potwierdziło, że jedzenie hot dogów może zwiększyć prawdopodobieństwo rozwinięcia się raka u dzieci.
Naukowcy skupili się na znalezieniu związku pomiędzy ryzykiem zachorowania na białaczkę u dzieci a spożyciem pewnego typu jedzenia. Przeanalizowali rozwój niemowląt oraz dzieci do lat 10 urodzonych w Hrabstwie Los Angeles. Badania te potwierdziły, że u dzieci, które zjadały ponad tuzin hot dogów miesięcznie występowało 900% większe ryzyko zachorowania na białaczkę w wieku dziecięcym.
Co więcej, badacze i naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zachorowania na raka wśród dzieci mieszkających w Denver. Analiza ta pokazała, że u dzieci matek, które będąc w ciąży jadły więcej niż 4 hot dogi miesięcznie występowało dwukrotnie podwyższone ryzyko pojawienia się guza mózgu. Dodatkowo u dzieci, którym w najmłodszych latach podawano hot dogi w ilości, co najmniej 4 sztuk miesięcznie, istniało zwiększone ryzyko wystąpienia raka mózgu.
Inni naukowcy potwierdzili, że u dzieci matek, które w ciąży jadły hot dogi istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia raka w wieku dziecięcym.
Dlaczego hot dogi pobudzają rozwój raka?
Hot dogi zawierają azotyny w dużych ilościach. Są one stosowane, jako środki konserwujące, które mają uchronić nas przed zatruciem jadem kiełbasianym. Podczas gotowania azotyny łączą się z naturalnie obecnymi w mięsie aminami. W efekcie powstaje rakotwórczy związek N-nitrozowy. Wielu naukowców twierdzi, że wspomniane azotyny tworzą te związki wraz z aminami w żołądku. Jak już pisaliśmy związki N-nitrozowe są rakotwórcze – łączy się ich obecność z różnymi rodzajami raka – między innymi rakiem pęcherza, żołądka, jamy ustnej, mózgu.
Niektóre warzywa również zawierają azotyny, czy w związku z tym, również są niebezpieczne dla zdrowia?
Azotyny można znaleźć w wielu różnych produktach, włączając zielone warzywa, takie jak seler naciowy, szpinak oraz sałata. Ale jak dobrze wiemy, warzywa raczej chronią nas przed rakiem. Wytłumaczenie tego jest proste. Warzywa z dużą zawartością azotynów mają również sporo witaminy D oraz C, co zapobiega tworzeniu się szkodliwych związków N-nitrozowych. Dlatego też warzywa są zdrowe i pożyteczne jeśli chodzi o zapobieganie rakowi.
Wszystkie wędliny, a także ryby i bekon zawierają azotyny.
Czy zatem powinniśmy zrezygnować z jedzenia hot dogów?
Tak i nie. Prawda jest taka, że nie wszystkie hot dogi dostępne w sklepach mają azotyny. Postęp technologiczny sprawił, że stosowanie azotynów jest już praktycznie przeżytkiem. Istnieją inne sposoby konserwowania żywności. Wiele hot dogów nie zawiera azotynów i nie wpływa to w żaden sposób na ich smak. Jedyną różnicą jest kolor – hot dogi bez azotynów mają brązowawy kolor. Jeśli przygotowano je we właściwy sposób, są całkiem zdrowe i bezpieczne.