Nie tylko na maśle z czosnkiem. Bób kiszony do letniego podjadania i zimowych zapasów
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Gotowany, smażony czy grillowany. To trzy najczęstsze sposoby podawania sezonowego bobu. W tym roku warto dołączyć do repertuaru jeszcze jeden patent i ukisić słoiki pełne maślanych fasolek. Jakich przypraw i proporcji użyć, by uzyskać smakowity efekt? Podpowiadamy sprawdzony przepis.
Kiszony bób - przysmak lata
Osoby lubiące próbować nowych kiszonek nie powinny poczuć się zawiedzione bobem z solanki. Tak przygotowane warzywo wzbogaci nawet najbardziej podstawową kanapkę oraz sprawdzi się jako dodatek do dań mięsnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ukiszony bób wrzucić na masło, dodać czosnek i przyprawy, a następnie całość wyłożyć na świeże i chrupiące pieczywo.
Składniki na bób kiszony
- 1 kg świeżego bobu
- 4 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki ziaren białej gorczycy
- 2-3 gałązki kopru z baldachami
- 2 łyżki soli gruboziarnistej
- 2 litry wody
Jak zrobić bób kiszony?
- Wyłuskany ze strączków bób dokładnie opłukujemy pod zimną i bieżącą wodą, a następnie wrzucamy do garnka z gotującą się wodą.
- Jeśli zamierzamy obrać bób po ugotowaniu, dodajmy do wody odrobinę soli, w innym przypadku możemy pominąć doprawianie zawartości garnka.
- Bób podgotowujemy przez 3-4 minuty, po czym odcedzamy na sicie i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia.
- Kiedy bób się studzi, możemy przejść do przygotowania solanki. Pamiętajmy, by trzymać się proporcji, które mówią, że na jeden litr wody przypada jedna łyżka soli, najlepiej niejodowanej.
- Ugotowaną solankę ściągamy z kuchenki i odstawiamy do przestudzenia i nabrania temperatury pokojowej.
- Do czystych i wyparzonych słoików wkładamy po łodydze kopru z kwiatostanem, łyżeczce białej gorczycy oraz dwa ząbki czosnku.
- Do składników dodajemy bób, Powinien zająć ok. ¾ wysokości. Zawartość słoików zalewamy przestudzoną solanką i odstawiamy na ok. 7 dni.
- Po tygodniu bób zdąży się ukisić i będzie nadawał się do jedzenia. Smacznego!
Do czego wykorzystać kiszony bób?
Smakosze bobu najczęściej zajadają się nim w postaci gotowanej, okraszonej porcją roztopionego masła, soli i pieprzu. To ciekawe warzywo nabiera zupełnie innego smaku w procesie kiszenia. Czy warto spróbować kiszonego bobu? Po tygodniowej fermentacji możemy spodziewać się ciekawie kwaskowatego posmaku oraz wyjątkowo maślano-kremowej konsystencji. To propozycja dla osób, które poszukują niebanalnych przekąsek.
Jak użyć kiszonego bobu w kuchni? Apetycznym rozwiązaniem będzie połączenie go z kolorową sałatką na bazie jajek na twardo, warzyw konserwowych oraz sosu jogurtowo-majonezowego. O porcję kiszonego bobu możemy wzbogacić warzywa z patelni oraz zaserwować do posiłku w azjatyckim stylu. Osoby lubiące odejście od tradycji mogą spróbować dodać kilka pokrojonych fasolek bobu do kultowej sałatki jarzynowej.
Sprawdź również: