Ogórki będą jędrne i chrupiące. Obowiązkowy trik przed kiszeniem

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Kiszenie ogórków w słoikach to letni rytuał w wielu domach. Samodzielne robienie przetworów w zaciszu własnej kuchni pozwala zaopatrzyć się w zapasy, które umilą nam jesienne i zimowe posiłki. Masz swój sprawdzony przepis na ogórki kiszone? Sprawdź, co zrobić, aby go nie zrujnować. Wyjaśniamy, dlaczego ogórki kiszone są puste w środku. Jeśli nie będziesz trzymać się kilku zasad, nawet najlepsza receptura nie pomoże.

Jak zrobić dobre ogórki kiszone?
Jak zrobić dobre ogórki kiszone?123RF/PICSEL

Jak zrobić dobre ogórki na zimę?

Nie istnieje jeden przepis, który zadowoli każdego. Jedni wolą zajadać się ogórkami kiszonymi, drudzy stawiają na korniszony. W naczyniach z ogórkami mogą lądować różnorodne dodatki, np. musztarda albo chili. Jakie liście do słoika z ogórkami wrzucić? Niektórzy rezygnują z tego dodatku, a inni nie wyobrażają sobie ulubionego przysmaku bez liści czarnej porzeczki, wiśni albo dębu. Niezależnie od upodobań smakowych, upewnij się, że wiesz, co zrobić, aby uzyskać jędrne i chrupiące ogórki. Przedstawiamy uniwersalne zasady robienia przetworów.

Najlepsze ogórki do kiszenia — kiedy kupować?

Choć czasem trudno jest się doczekać rozpoczęcia kulinarnych manewrów, nie warto zabierać się za kiszenie ogórków na początku sezonu. Zaopatrzenie się w warzywa najlepiej zaplanować na koniec lipca i pierwszą połowę sierpnia. Takie okazy mogą pochwalić się twardszym miąższem i skórką, przez co lepiej znoszą kiszenie. Dzięki temu po otwarciu słoika nie trafimy na niespodziankę w postaci sflaczałych, miękkich ogórków.

Jak wybrać najlepsze ogórki do kiszenia?

W sklepach i na targach nie brakuje ogórków gruntowych, które chcemy zamienić w apetyczne przetwory. Do zakupów podejdź z uwagą. Do kiszenia najlepiej nadają się niewielkie ogórki o podłużnym kształcie i jasnej skórce. Choć mogą wyglądać zachęcająco, nie stawiaj na warzywa o bardzo ciemnej barwie. Może to świadczyć o tym, że zostały przenawożone. Będzie to powodem, przez który ogórki staną się puste w środku, a dodatkowo mogą mieć gorzki smak.

Warto wiedzieć: Wśród odmian polecanych do kiszenia, smakosze często wymieniają następujące odmiany:

  • Ogórki Śremskie,
  • Hermes,
  • Borus,
  • Andrus,
  • Julian.

Nie zwlekaj z kiszeniem

Kiszonki to pyszny dodatek do posiłków
Kiszonki to pyszny dodatek do posiłków123RF/PICSEL

Gdy zakupy są już zrobione, postaraj się zabrać do pracy jak najszybciej. Im mniej czasu mija od zbiorów, tym ogórki kiszone wychodzą lepsze. Z racji tego, że trudno ocenić, ile czasu spędziły w warzywniaku czy na straganie, zwłoka nie jest dobrym doradcą. Długie przechowywania ogórków sprzyja procesom namnażania bakterii gnilnych. Jednocześnie maleje też ilość cukrów, przez co ogórki kiszone stają się miękkie i niesmaczne.

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku?

Prostym trikiem, który przyniesie nam powodzenie podczas kiszenia ogórków, jest zanurzenie ich na kilka godzin w lodowatej wodzie. To sprawdzony patent szefów kuchni, by zachować ich chrupkość i sprężystość. Pamiętaj również o tym, by ogórki w słoikach układać ciasno. Dlatego ważne jest, by miały podłużny kształt i były podobnej wielkości.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas