Oleje roślinne: Który najcenniejszy dla naszego zdrowia?
Dobroczynny wpływ olejów roślinnych na nasze zdrowie sprawia, że ich popularność rośnie z dnia na dzień i trudno się temu trendowi dziwić. Są źródłem kwasów omega i witamin, działają przeciwnowotworowo, wspomagają procesy regeneracji skóry. Nie wszystkie mają jednak te same właściwości. Które oleje szczególnie powinniśmy włączyć do naszego jadłospisu? Zapoznaj się z naszą listą i sprawdź, które w twoim przypadku okażą się najbardziej pożądane.
Olej konopny
Nie bez powodu o oleju konopnym jest coraz głośniej. Dostarcza nam cennych składników odżywczych, m.in. magnezu, fosforu, siarki, potasu i cynku, a także witamin z grupy B i witaminy A, C, D i E. Co więcej, dobroczynne kwasy omega-3, omega-6 i omega-9 występują w nim w idealnych wręcz proporcjach. Zawiera antyoksydanty zwalczające komórki nowotworowe.
Jak olej konopny wpływa na zdrowie?
Polecany jest na zmiany dermatologiczne, szczególnie na trądzik, na skórę działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a także odmładzająco. Obniża cholesterol i ciśnienie, zmniejsza dolegliwości związane z klimakterium. Zalecany jest przy osteoporozie, kamicy żółciowej, chorobie Leśniowskiego-Crohna. Dzięki dużej zawartości witaminy K zwiększa krzepliwość krwi i zmniejsza kruchość naczyń.
Olej z czarnuszki
Małe czarne ziarenka czarnuszki zawierają olej bogaty w kwasy tłuszczowe, które przeciwdziałają rozwojowi raka piersi, skóry, jelita grubego i wątroby. Czarnuszka to także źródło witaminy E i A oraz fitosteroli obniżających poziom cholesterolu i wspomagających leczenie miażdżycy, otyłości i cukrzycy? Między innymi witaminy H, która wspomaga tarczycę i układ nerwowy. Produkt zalecany jest głównie na wzmocnienie odporności, ma działanie bakteriobójcze (jest naturalnym antybiotykiem), antywirusowe i przeciwgrzybiczne.
Ponadto olej z czarnuszki przyspiesza gojenie ran, wspomaga laktację oraz wydzielanie żółci. Sprawdza się w terapii chorób autoimmunologicznych, m.in. tocznia, łuszczycy, reumatyzmu, alergii.
Olej rydzowy
Olej z lnicznika siewnego, zwany rydzowym, obniża zły cholesterol, zmniejsza ryzyko miażdżycy i nadciśnienia. Zalecany jest w profilaktyce cukrzycy typu drugiego. Dzięki doskonałej proporcji kwasów omega i utrwalającej je witaminie E, jego składniki są trwalsze niż w oleju lnianym. Zawiera witaminy z grupy B i witaminę A.
Oleje dobre dla serca i wątroby
Olej makowy
Olej makowy obniża poziom złego cholesterolu i działa przeciwzakrzepowo, co zmniejsza ryzyko zawału serca. Stosuj łyżeczkę dziennie.
Olej lniany
Korzystnie na pracę serca wpływa także olej lniany: minimalizuje ryzyko miażdżycy, zawału i nadciśnienia. Pij łyżkę dziennie w trakcie posiłku.
Olej z ostropestu
Olej z ostropestu zawiera sylimarynę, która oczyszcza wątrobę i chroni przed tworzeniem się kamieni żółciowych. Przyjmuj 3 razy dziennie po łyżeczce, 30 minut przed posiłkiem.