Opryszczka: Objawy, przyczyny i leczenie
Swędzenie czy pieczenie ust oraz bolesne pęcherzyki to najczęstsze objawy opryszczki wargowej. Diagnozujemy ją stosunkowo łatwo i odpowiednio wcześnie sięgamy po lecznicze preparaty, hamując tym samym działanie wirusa, który ją powoduje i chroniąc się przed nasileniem dokuczliwych dolegliwości. Niestety, często zapominamy, że opryszczka może rozwinąć się także w innych miejscach, bagatelizujemy objawy, nie wiążemy ich z tą przypadłością i tym samym narażamy się na niebezpieczne powikłania. Poniżej znajdziesz cenne wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak rozpoznać różne rodzaje opryszczki i "zdusić" powodujące ją wirusy w zarodku.
Opryszczkę powodują wirusy
Wspomniane już zostało, że opryszczka to choroba, którą wywołują wirusy. Bardzo łatwo się nimi zarazić, ale jednocześnie wcale nie muszą wyrządzić nam szkody. Oczywiście, pod warunkiem, że nasz organizm jest w dobrej formie i nasz układ immunologiczny działa bez zarzutu.
Opryszczka: Czynniki ryzyka
Ryzyko rozwoju opryszczki generują:
- inne choroby, które osłabiają organizm i zmniejszają jego odporność na atak wirusów
- silne i przewlekłe stresy, które skutkują wyczerpaniem psychicznym i fizycznym, co automatycznie osłabia nasz układ immunologiczny.
- wychłodzenie lub przegrzanie organizmu
- nadmiernie obfita miesiączką
- antybiotykoterapia bez leczenia tzw. osłonowego – likwiduje naturalną ochronną mikroflorę w organizmie.
Gdzie może pojawić się opryszczka?
Opryszczka to choroba wirusowa, dlatego może przenosić się wraz z wydzielinami pacjenta. Nie powinno się zatem dotykać ani używać żadnych rzeczy, używanych przez chorego.
* najczęściej opryszczka pojawia się na wargach i objawia się bolesnymi pęcherzami
* opryszczka może pojawić się także na górnych drogach oddechowych. Jej objawy to m.in.: czerwone i bolesne dziąsła, pęcherzyki, nadżerki i owrzodzenia na języku, wewnętrznej stronie policzków, tylnej ścianie gardła i migdałkach, powiększone węzły chłonne.
* opryszczka może rozwinąć się również w okolicach intymnych. pęcherzyki w obrębie krocza, odbytnicy i na wewnętrznej stronie ud, ból pochwy, nasilone upławy, powiększone węzły chłonne w pachwinach, a dodatkowo ból gardła.
* opryszczka pojawia się również często na oczach. Miejscem występowania pęcherzyków są m.in.: powieki, spojówki.
Dlaczego nieleczona opryszczka jest tak groźna?
Oczywiście nie da się całkowicie pozbyć chorobotwórczych wirusów, ale można je w jakimś stopniu unieszkodliwić - tak, by występowała bardzo rzadko.
Nieleczona opryszczka może być groźna. Naraża m.in. na:
- zakażenie bakteryjne lub grzybicze, rumień wielopostaciowy – gdy jest zlokalizowana na skórze;
- zakażenie przełyku, płuc – opryszczka jamy ustnej;
- pogorszenie, a nawet utratę wzroku – gdy zaatakuje oczy;
- poronienie ciąży, zarażenie dziecka – opryszczka intymna.