Orzechówka: Jakie ma właściwości? Jak ją zrobić?

Pod popularną nazwą orzechówki nie kryje się nic innego jak nalewka z orzecha włoskiego. To prawdziwe remedium na problemy żołądkowe, biegunki i problemy z trawieniem. Dodatkowo regularne spożywanie niewielkiej ilości tego napoju sprzyja obniżeniu poziomu złego cholesterolu we krwi i usprawnia pracę serca. Jej wykonanie nie jest trudne, liczy się natomiast dobry i sprawdzony przepis. Jak zrobić orzechówkę? Jakie ma właściwości zdrowotne? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Spożywanie nalewki z orzecha włoskiego zalecane jest w przypadku problemów żołądkowych
Spożywanie nalewki z orzecha włoskiego zalecane jest w przypadku problemów żołądkowych 123RF/PICSEL

Właściwości zdrowotne orzechówki

Nalewka z orzechów włoskich ma wiele właściwości prozdrowotnych: wspomaga system nerwowy i działa antybakteryjnie. To tylko niektóre z cech, które usprawniają codzienne funkcjonowanie naszego organizmu. Orzechówkę przygotowuje się z zielonych orzechów włoskich, ponieważ są one cennym źródłem witamin z grupy B oraz garbników. Ten pierwszy ze składników jest niezbędny do wykorzystywania energii z pożywienia i bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Garbniki natomiast chronią organizm przed działaniem wolnych rodników i niwelują stres oksydacyjny. Należy jednak wspomnieć, że żaden alkohol pity w nadmiarze nie przysługuje sie zdrowiu. W przypadku nalewki z orzecha włoskiego stosuje się kilka kropel trunku na łyżeczce z cukrem bądź rozcieńczonych w 1/2 szklanki wody.

Wspomaganie systemu nerwowego

Orzechówka pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu
Orzechówka pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu123RF/PICSEL

Nawet niewielka ilość orzechówki wspiera pracę układu nerwowego, ponieważ zawiera trzy bardzo ważne składniki: fosfor oraz mangan i magnez. Pierwszy z nich bierze udział w przewodzeniu bodźców nerwowych, jest też częścią budulcową komórkowych tkanek miękkich, w tym także mózgu. Mangan to pierwiastek, który uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych między neuronami, co znacznie usprawnia pracę mózgu. Magnez natomiast zmniejsza nadpobudliwość komórek nerwowych, dzięki czemu czujemy się spokojniejsi i mniej zestresowani.

Wsparcie pracy żołądka

Orzechówka słynie ze swoich właściwości wspomagających pracę żołądka, a jej picie zaleca się głównie w czasie zatrucia pokarmowego, zaparć czy grypy żołądkowej. To dzięki zawartym w nalewce garbnikom, odpowiadającym za procesy trawienne i przyspieszającym przemianę materii. Niewielka ilość tego specyfiku pozwoli pozbyć się uporczywych bóli brzucha oraz biegunki.

Problemy z układem sercowo-naczyniowym

Orzechówka wspiera pracę serca i obniża ciśnienie krwi
Orzechówka wspiera pracę serca i obniża ciśnienie krwi123RF/PICSEL

Po nalewkę z orzecha włoskiego w niewielkich ilościach mogą sięgać osoby mające problem z układem sercowo-naczyniowym, gdyż orzechówka jest źródłem steroli roślinnych, które odpowiadają za zmniejszenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Dzięki temu zmniejsza się możliwość wystąpienia zawału serca oraz rozwój miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego. Także osoby cierpiące na nadwagę mogą sięgać po ten napój, ale ważne jest łączenie tego ze sportem i zbilansowaną dietą, która pomoże w redukcji dodatkowych kilogramów.

Działanie antybakteryjne

Orzechy włoskie w połączeniu z alkoholem wykazują duże działanie antybakteryjne, a ich spożywanie zaleca się osobom zmagającym się z zatruciem bakteriami gronkowca i paciorkowca, a także w przypadku duru brzusznego czy czerwonki. Orzechówka to wspaniały sposób na pozbycie się niedoskonałości cery, gdyż trunek ten ma właściwości antyoksydacyjne. Wystarczy niewielką ilość specyfiku nałożyć na wacik i przemyć nim zmienione chorobowo miejsca.

Sprawdzony przepis na orzechówkę

Orzechówkę robi się z zielonych orzechów włoskich, które zbiera się już w lipcu
Orzechówkę robi się z zielonych orzechów włoskich, które zbiera się już w lipcu123RF/PICSEL

Przygotowanie orzechówki nie jest trudne i wymaga tylko trzech składników:

  • 20 zielonych orzechów włoskich,
  • jeden litr wódki,
  • 180 gramów cukru.

Mając w komplecie wszystkie składniki, możesz przejść do przygotowania nalewki z orzechów włoskich. Na początku umyj dokładnie wszystkie orzechy i osusz ręcznikiem papierowym. Następnie podziel je na mniejsze części i przełóż je do dużego słoika (około trzylitrowego). Potem orzechy zasyp cukrem, zakręć dokładnie słoik i odstaw w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie dolej do składników wódkę i pozostaw w ciemności minimum na miesiąc. Kiedy nalewka będzie już gotowa, przecedź ją przez gazę i przelej do szklanej butelki.

W przypadku dolegliwości zdrowotnych nalewkę spożywaj jeden lub dwa razy dziennie po posiłku. Wystarczy, że na łyżeczkę z cukrem dodasz odrobinę specyfiku i w takiej formie wypijesz. Jeśli chcesz stosować nalewkę regularnie, wystarczy stosować ją w takiej postaci dwa lub trzy razy w tygodniu.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas