Owocowy przepis babci Jadzi: Pachnący upalnym latem kompot z czerwonych porzeczek na zimę
Oprac.: Martyna Bednarczyk
W sezonie letnim na bok odchodzą zmartwienia związane z nawracającymi infekcjami. Częste przebywanie na słońcu dostarcza organizmowi potężnej dawki witaminy D, która odpowiada za wzmocnienie naturalnej odporności. Sytuacja ulega zmianie wraz z początkiem jesieni. By uchronić się przed niechcianymi wirusami, przygotujmy zapasy kompotu z czerwonych porzeczek. Podpowiadamy, jak ugotować i zawekować go w domu.
Spis treści:
Czerwona porzeczka - owocowe superfoods
Analizując listę najzdrowszych owoców, zauważymy, że czerwona porzeczka zajmuje wyjątkowo wysokie miejsce.
Nic w tym dziwnego, gdyż zawiera w sobie liczne witaminy, minerały, składniki odżywcze oraz przeciwutleniacze. Ma zbawienny wpływ na układ krążenia, wspomaga pracę serca, jest w stanie realnie obniżać ciśnienie krwi, a także łagodzić problemy z trawieniem. Włączenie owocu do diety poleca się zwłaszcza kobietom, gdyż obecność polifenoli łagodzi bóle miesiączkowe, a także działa kojącą i uspokajająco. Bogactwo cennych składników w owocu obejmuje m.in.:
- witaminy A, C, E i K;
- witaminy z grupy B;
- kwas foliowy;
- magnez;
- wapń;
- żelazo;
- cynk;
- fosfor;
- sód.
Esencjonalny kompot z czerwonych porzeczek - przepis
Radość z pełni lata sprawia, że nawet przez chwilę nie myślimy o tym, że już za kilka miesięcy czeka nas powrót do chłodu i pory roku ubogiej w świeże owoce i warzywa. Sezon porzeczkowy to świetny moment, by zrobić zapasy na zimę. Przetworem, którego nie powinno zabraknąć w spiżarni, jest aromatyczny i słodki kompot z czerwonych porzeczek.
Składniki:
- 1 kg dojrzałych czerwonych porzeczek
- 0,5 l wody
- 0,5 kg cukru
Przygotowanie:
- Porzeczki przebieramy, myjemy, a następnie dokładnie osuszamy z wody za pomocą ręcznika papierowego i oddzielamy od gałązek.
- Owoce przekładamy do wyparzonych i czystych słoików, którymi potrząsamy, by porzeczki odpowiednio się ułożyły.
- Do garnka wlewamy wodę, dodajemy cukier i całość zagotowujemy. Tak przygotowanym gorącym syropem zalewamy czerwone porzeczki w słoikach.
- Aby kompot przetrwał długie miesiące w domowej spiżarni, poddajemy go pasteryzacji.
Jak pasteryzować gotowy przetwór?
- Pasteryzowanie na mokro to jeden z najpopularniejszych sposobów wekowania gotowych przetworów. Dotyczy to także kompotu z czerwonych porzeczek. Jak poprawnie wykonać tę metodę?
- Na dnie wysokiego garnka układamy bawełnianą ściereczkę, a następnie wlewamy wodę do połowy wysokości naczynia.
- Do wody wkładamy słoiki zakrętką do góry, doprowadzamy ją do wrzenia i gotujemy przetwory przez 20 minut.
- Po zakończeniu gotowania wyjmujemy słoiki i wykładamy je na ręczniku lub ścierce dnem do góry. W ten sposób pozostawiamy je na 24 godziny, a następnie przechowujemy w chłodnym i zaciemnionym miejscu.
Sprawdź: również: