Pełnią lata, deszczową jesienią i do słoików na zimę. Bigos z cukinii do podjadania
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Aromatyczny bigos z cukinii to o wiele lżejsza, ale niemniej pyszna, alternatywa dla tradycyjnego dania na bazie kapusty. Doskonale łączy w sobie sezonowe składniki, w których wybija się dojrzewająca w słońcu cukinia. To świetny patent na smaczne przemycenie porcji warzyw do codziennych posiłków. Gotowe danie kusi nie tylko wyglądem i aromatem, ale przede wszystkim obłędnym smakiem.
Spis treści:
Sezonowy smakołyk z cukinią
Młoda cukinia to warzywo, które możemy wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. Ogromną popularnością wśród jej zwolenników cieszą się m.in.:
- chrupiące placki,
- aromatyczne wywary,
- zupy krem,
- tarty na wytrawnie,
- makarony,
- zapiekanki mięsno-warzywne,
- leczo,
- ciasta i desery.
Oryginalnym patentem na podbicie potencjału warzywa jest przygotowanie z niego smakowitego bigosu. Danie wychodzi idealnie gęste, sycące i bardzo pożywne. Bogactwo warzyw i mięsny dodatek sprawiają, że trudno przejść obojętnie obok dokładni parującej potrawy. Bigos z cukinii doskonale smakuje przygotowany na świeżo, ale także zamknięty w słoikach na zimę. Co dodać do bigosu z cukinii?
Składniki na bigos z cukinii
- 1 kg średnich cukinii
- 700 g pomidorów
- 1 duża cebula
- 1 biała część pora
- 1-2 średnie marchewki
- 2-3 ząbki czosnku
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- 300 g podwędzanej kiełbasy
- 4 łyżki oleju roślinnego
- 1 liść laurowy
- 2-3 ziarna ziela angielskiego
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- sól i pieprz do smaku
Jak przyrządzić domowy bigos z cukinii?
- Cebulę, marchew oraz pora dokładnie myjemy pod zimną i bieżącą wodą. Po obraniu z łupiny cebulę drobno szatkujemy, pora kroimy cienki w poprzek, a marchewki kroimy w kostkę lub ścieramy na tarce.
- Do dużego garnka wlewamy porcję oleju roślinnego i rozgrzewamy na niewielkim ogniu, a następnie wrzucamy warzywa i podsmażamy przez ok. 10 minut.
- Kiedy warzywa się smażą, przygotowujemy cukinię. Po umyciu i osuszeniu odkrawamy oba końce, a następnie tniemy w półplasterki.
- Ząbki czosnku pozbawiamy łupiny i także kroimy w plasterki. Oba składniki dodajemy do garnka razem z liściem laurowym, zielem angielskim, słodką papryką, solą i pieprzem.
- Całość dokładnie mieszamy i podgrzewamy bez przykrycia przez kolejne 10-15 minut na średniej mocy palnika.
- W kolejnym kroku kroimy kiełbasę w średniej grubości plasterki, a pomidory obieramy ze skórki za pomocą ostrego noża. Możemy wcześniej sparzyć je wrzątkiem. Oba składniki wrzucamy do garnka.
- Kiedy kiełbasa i pomidory znajdą się w garnku, przykrywamy całość pokrywką, ustawiamy niewielką moc palnika i dusimy składniki przez ok. 20 minut.
- Po upływie ostatniej minuty dodajemy jeszcze trzy łyżki koncentratu pomidorowego i gotujemy jeszcze przez 20-25 minut. Jeśli zależy nam na tym, by cukinia się rozpadła, wydłużmy czas podgrzewania.
- Gotowy bigos z cukinii najlepiej smakuje na ciepło, podany ze świeżym pieczywem, ryżem lub kaszą. Smacznego!
Sprawdź również: