Reklama

Pizza, burger, kebab i pad thai. Ranking ulubionych dań Polaków

Choć jest kulinarną wizytówką Włoch, to i w Polsce pizza jest najchętniej zamawianym daniem na wynos. I to właśnie po dania rodem ze słonecznej Italii najchętniej sięgają rodacy. Miejsca ustępują jej kuchnia amerykańska, polska, chińska i japońska. Do tej kulinarnej wielkiej piątki bardzo szybko może dołączyć kuchnia grecka, która w ostatnim roku zyskała na popularności.

Gdyby zapytać Polaków o ulubione danie bez wahania wskazaliby na pizzę - według Raportu Food Trendów Pyszne.pl 2021 to danie wciąż cieszy się największą popularnością. Tuż za królową włoskiej kuchni uplasowała się klasyka amerykańskiej gastronomii, hamburger, wyprzedzając kebab, pad thai i polską klasykę, kotleta schabowego.

Jakość dań w polskich restauracjach zdecydowanie wzrosła

Komentując raport kucharz Grzegorz Łapanowski nie wydaje się być zaskoczony faktem, że Polacy są wierni sztandarowym specjałom kuchni włoskiej, amerykańskiej, tureckiej czy azjatyckiej. Jednym z powodów jest stale poprawiająca się jakość tych dań.

Reklama

- skomentował raport Łapanowski.

W tym miejscu zwrócił szczególną uwagę na kuchnię roślinną, która jest nie tylko silnym kulinarnym trendem - liczba zamówień wegańskich i wegetariańskich posiłków wzrosła o niemal połowę w porównaniu z rokiem poprzednim - a modelem żywienia, który zostanie z nami na lata. Jego zdaniem coraz więcej restauracji oferuje intrygujące dania kuchni jarskiej, które zachęcają do próbowania nowych, niecodziennych dań.

Innym kulinarnym trendem, który zdaje się przybierać na sile jest kuchnia grecka. W mijającym roku zainteresowanie daniami przywołującymi smak greckich wakacji wzrosło o 18 proc. Ale Grecja już od kilku sezonów cieszy się dużym turystycznym powodzeniem, zatem chętnie przywołujemy te smaki również po powrocie do domu. Zdaniem Łapanowskiego, na korzyść kuchni greckiej przemawia też to, że stosunkowo łatwo odtworzyć ją w domu.

W wielkich miastach najchętniej jemy m. in. kebab

W raporcie wzięto również pod lupę upodobania kulinarne mieszkańców największych miast w Polsce i co ciekawe, daniem, które najczęściej pojawia się w pierwszej trójce jest kebab, zajmujący czołowe miejsce w Katowicach i Gdańsku. Mieszkańcy stolicy chętnie raczą się curry z kurczakiem, w Poznaniu i Wrocławiu miejsce na podium zajął pad thai z kurczakiem, w Łodzi również króluje kurczak, tym razem panierowany. W Krakowie kurczak tylko w wydaniu kuchni wietnamskiej. Z tego krajobrazu wyłamuje się Lublin, którego mieszkańcy są wierni pizzy.

Przeczytaj też:

Domowe wyroby alkoholowe. Kiedy są nielegalne?

Chleb. Piec samodzielnie czy kupić w sklepie?

Domowy burger drwala: Jak go przygotować?

* * *

Zobacz więcej:

INTERIA.PL/ PAP Life
Dowiedz się więcej na temat: pizza | kebab
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy