Po czym poznasz nieświeże mleko?
Kolorowe inteligentne znaczniki stworzone przez chińskich naukowców poinformują konsumentów, czy mleko nie skwaśniało i czy fasolka się nie zepsuła, nawet bez otwierania opakowań.
To rozwiązanie może być też stosowane np. do określania przydatności leków. Raport na ten temat został zaprezentowany w tym tygodniu podczas zjazdu American Chemical Society (ACS) w Dallas - podał portal Science Daily.
- Taka nalepka o żelowej konsystencji jest tania i bezpieczna.
Można ją zaprogramować tak, aby naśladowała niemal każdy proces psucia się produktów w określonej temperaturze - powiedział główny autor badania Chao Zhang z Uniwersytetu Pekińskiego.
Dzięki niej wiadomo by było, jak długo produkty łatwo psujące się pozostają świeże.
Zdaniem Zhanga największą zaletą jest to, że umieszczony na opakowaniu znacznik jest wskazaniem jakości produktu, nawet jeśli nie wiadomo, jak był on przechowywany.
Zmieniające się kolory
Nalepki, wielkości ziarna kukurydzy, przybierają różne kolory.
- W naszej konfiguracji czerwony lub czerwonopomarańczowy będzie oznaczał świeżość. Po jakimś czasie kolor zmieni się na pomarańczowy, żółty, a potem zielony, co wskazuje, że produkt się zepsuł - wyjaśnił Zhang.
Przykładowo, jeśli jedzenie powinno pozostać świeże przez 14 dni w warunkach chłodniczych, a inteligentna nalepka jest pomarańczowa, oznacza to, że produkt jest tylko "połowicznie" świeży i można go przetrzymywać jeszcze przez siedem dni.
Badacze opracowali i testowali rozwiązanie wykorzystując bakterie E. coli w mleku.
- Zsynchronizowaliśmy proces chemiczny w nalepce ze wzrostem bakterii w mleku w różnych temperaturach - powiedział badacz. Można je przystosować też do innych produktów spożywczych i napojów.
Wynalazek badaczy zawiera w sobie cienkie metalowe nanopręciki, które mogą przybierać różne kolory. Wykorzystano też chlorek srebra i wit. C. Po jakimś czasie reakcja wykorzystanych elementów powoduje zmianę koloru nanopręcików.
Całość nie jest droga - jedna nalepka kosztuje mniej niż 1 centa. - Dodatkowo wszystkie odczynniki są nietoksyczne - powiedział naukowiec.
Obecnie naukowcy poszukują partnerów biznesowych, aby przedstawić korzyści z wykorzystania ich rozwiązania.