Przepis na botwinę do słoików. Zachowaj wiosenne smaki na dłużej

Botwina, czyli młode liście i korzenie buraka ćwikłowego, to specjał, którym raczymy się wiosną i wczesnym latem. Często staje się podstawą apetycznych chłodników oraz sałatek, a do tego posiada cenne właściwości zdrowotne. Czy istnieje jakiś sposób, by jej walory zachować na dłużej i cieszyć się nimi w kolejnych miesiącach? Oczywiście, że tak! Poznaj prosty przepis na botwinę do słoików. Nie potrzebujesz do tego dużego doświadczenia kulinarnego – wystarczą nasze wskazówki.

Jak postępować z botwiną w kuchni? W grę wchodzi nie tylko chłodnik!
Jak postępować z botwiną w kuchni? W grę wchodzi nie tylko chłodnik!123RF/PICSEL

Kiedy sezon na botwinę?

Zaczyna pojawiać się na straganach i w warzywniakach już w drugiej połowie kwietnia, jednak szczyt sezonu na botwinę przypada na maj oraz czerwiec. Lipiec to ostatni moment na jej skosztowanie. W skali roku nie jest to specjalnie długo, dlatego warto dowiedzieć się, jak przedłużyć jej trwałość i jak zrobić botwinę do słoików na zimę. Przepis musi znaleźć się w kuchennych notatnikach wszystkich osób, którym zależy na smacznych i różnorodnych posiłkach niezależnie od pory roku.

Prosty przepis na botwinę do słoików

Do przygotowania porcji, którą wypełnisz sześć półlitrowych słoików, potrzebujesz:

  • 4 dużych pęczków botwiny,
  • 1 dużego pęczku świeżego koperku,
  • 1 główki czosnku,
  • 2 litrów wody,
  • 2 łyżek soli,
  • 2 łyżek cukru,
  • 6 łyżek octu.

Sposób przygotowania:

  • Botwinę dokładnie umyj pod bieżącą wodą.
  • Liście oraz łodygi osusz i drobno posiekaj. Z kolei korzenie obierz ze skórki, następnie zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Pamiętaj o założeniu jednorazowych rękawiczek, by uchronić dłonie przed barwiącym sokiem z warzyw.
  • Do wyparzonych, ale suchych słoików przełóż botwinkę. Na wierzchu umieść poszatkowany koper oraz po dwa ząbki czosnku - możesz je przekroić na pół.
  • Wodę z octem, cukrem i solą zagotuj. Gdy lekko przestygnie, zalewę wlej do słoików z botwiną. Postaraj się zachować dwa lub trzy centymetry wolnej przestrzeni od wieczka.
  • Szczelnie zakręć i pasteryzuj przez pół godziny.
  • Przechowuj w chłodnym i zacienionym miejscu.

Z tak przygotowanej botwiny przyrządzisz smaczną zupę, która w nawet najbardziej ponure i zimne dni przypomni ci o lecie!

Dlaczego warto jeść botwinę?

O jej zaletach zdrowotnych można byłoby napisać niejedną książkę. Stanowi doskonałe źródło witamin A, C oraz K, luteiny, antyoksydantów, żelaza, potasu i błonnika pokarmowego. Co to oznacza dla smakoszów botwiny?

Bardzo dobrze wpływa na odporność i wzrok, ograniczając ryzyko wystąpienia kurzej ślepoty. Dbanie o narząd widzenia powinno być twoim priorytetem, jeśli dużo czasu spędzasz przed ekranem komputera. Dodatkowo botwina pomaga uzupełniać niedobory żelaza, obniżać poziom ciśnienia tętniczego i zmniejszać ryzyko chorób serca.

Składniki zawarte w tym sezonowym warzywie okazują się nieocenione dla wzmocnienia kości, uelastycznienia naczyń krwionośnych i skóry, a także spowolnienia procesów starzenia. Botwina powinna znaleźć się w jadłospisie osób, którym zależy na utracie zbędnych kilogramów. Jadajmy ją nie tylko od święta!

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas