Przepis na zdrowie zamknięty w słoiku. Dlaczego warto włączyć do diety miód faceliowy?

Wzmacnianie odporności, właściwości bakteriobójcze, a także bogactwo żelaza i magnezu. To tylko niektóre cechy opisujące miód faceliowy. Dodatkiem do wyjątkowych właściwości prozdrowotnych jest także wyjątkowy smak i niepowtarzalny aromat. Dlaczego warto zaopatrzyć się w sklepie w przynajmniej jeden słoiczek miodu faceliowego? Podpowiadamy.

Czy miód faceliowy pozytywnie wpływa na zdrowie?
Czy miód faceliowy pozytywnie wpływa na zdrowie?123RF/PICSEL

  • Miód faceliowy początkowo przybiera barwę herbaty, która pod wpływem herbaty zmienia się na białą lub żółtą.
  • Medycyna ludowa od lat docenia działanie miodu faceliowego. W dawnych czasach stosowano go w przypadku wystąpienia niewydolności mięśnia sercowego, wyczerpania fizycznego oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
  • Do spożywania miodu faceliowego z rozwagą powinny podejść osoby zmagające się z cukrzycą i otyłością, a także będące na diecie. Produkt zawiera sporą dawkę cukrów prostych, które odpowiadają za nagły wyrzut insuliny do krwi.

Jak pozyskuje się miód faceliowy?

Facelia błękitna, zwana także wiązanką wrotyczową, to roślina jednoroczna wywodząca się z Ameryki Północnej, a do Europy trafiła dopiero 200 lat temu. Wyróżnia się niebieskofioletowymi kwiatami, które przypominają dzwonki i zbierają się na szczytach pędów w puszyste kwiatostany.

Z pozyskanego nektaru wytwarza się miód faceliowy, a sama roślina zaliczana jest do jednego z najbardziej obfitych miodowo roślin. Z tego względu na jej uprawę decydują się przede wszystkim zawodowi pszczelarze. Miód z facelii uważany jest za wyjątkowo szlachetny. Od pozostałych rodzajów wyróżnia go nie tylko nietypowa barwa, ale także delikatny smak i zapach. Produktu próżno szukać w zwykłych sklepach spożywczych, dostaniemy go głównie w sklepach specjalizujących się w zdrowej żywności.

Właściwości lecznicze

Miód faceliowy to bogate źródło żelaza i magnezu
Miód faceliowy to bogate źródło żelaza i magnezu123RF/PICSEL

Próbując po raz pierwszy miodu faceliowego, wyczujemy subtelną różnicę w smaku. Wytwór smakuje o wiele delikatniej, zachwycając dodatkowo kwiatowym aromatem. Miód z facelii ceni się nie tylko za te dwa walory, ale przede wszystkim ze względu na właściwości prozdrowotne. Szukając źródła magnezu i żelaza, dwóch cennych pierwiastków odpowiadających za prawidłową budowę narządów wewnętrznych, dobrze jest sięgnąć po miód faceliowy. Jego odżywcze działanie obejmuje także:

  • wspieranie pracy wątroby,
  • wzmacnianie układu krążenia,
  • regulowanie ciśnienia tętniczego,
  • pielęgnację skóry,
  • przyspieszanie gojenia się ran,
  • wspomaganie leczenia astmy oskrzelowej,
  • neutralizację toksycznego działania licznych używek.

Cenne składniki

W składzie miodu faceliowego, prócz magnezu i żelaza, znajdziemy także:

  • wapń,
  • miedź,
  • potas,
  • kobalt,
  • fosfor,
  • enzymy,
  • kwas mlekowy,
  • kwas masłowy,
  • kwas cytrynowy,
  • kwas jabłkowy.

Co ważne, wszystkie dobroczynne właściwości miodu faceliowego zostały dobrze przebadane przez naukowców. Nie warto jednak zapominać, że miód z kwiatów facelii jest przede wszystkim węglowodanem, osoby zmagające się ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi powinny spożywać go z zachowaniem umiaru.

Stosowanie miodu faceliowego

Jak stosować miód faceliowy?
Jak stosować miód faceliowy?123RF/PICSEL

Wzmożone stosowanie miodu z facelii przypada na okres jesienno-zimowy. To właśnie wtedy organizm zmaga się z przesileniem i staje się bardziej podatny na choroby oraz infekcje. Włączony do diety miód faceliowy działa jak silny antyoksydant, neutralizując skutki stresu, a także zanieczyszczeń, na które narażeni są przede wszystkim mieszkańcy dużych miast. Jak stosować miód faceliowy, by uzyskać najlepsze efekty?

Produkt świetnie sprawdzi się jako zamiennik cukru oraz innych słodzików. Z powodzeniem wzbogacimy nim herbatę. Pamiętajmy jednak, by nie dodawać go do gorącego napoju, gdyż straci właściwości zdrowotne. Możemy wzbogacać nim owsianki, desery, naleśniki czy sałatki. Najprościej jednak jest spożywanie go prosto ze słoika. Dzieciom, które skończyły rok lub dwa lata - podajemy dwie łyżeczki rozpuszczone w mleku, osoby dorosłe oraz seniorzy przyjmują 2-4 łyżki rozpuszczone w wodzie. Zdecydowanie największą ilość poleca się sportowcom po intensywnym wysiłku - nawet do 12 łyżek dziennie.

Miód z facelii w pielęgnacji skóry

Zalety stosowania miodu faceliowego nie są związane jedynie z jego doustnym stosowaniem. Doskonale wpływa na skórę, dlatego z powodzeniem wykorzystamy go w domowym SPA do przygotowania odżywczych zabiegów pielęgnacyjnych. Świetnie sprawdzi się jako baza peelingu, który pozostawi naskórek wygładzony.

Do jego przygotowania potrzebujemy jedynie łyżki miodu wymieszanej z łyżką cukru oraz odrobiną oliwy z oliwek. Całość rozprowadzamy na skórze, dokładnie wmasowujemy, a następnie opłukujemy ciało ciepłą wodą. Miód faceliowy możemy także nałożyć na twarz lub używać w celu uratowania przesuszonych ust oraz dłoni.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas