Przepisy Grzegorza Zawieruchy
Grzegorz Zawierucha został laureatem ósmej edycji programu „MasterChef”! To on zawładnął podniebieniami wymagających jurorów jednego z najpopularniejszych programów kulinarnych. Przedstawiamy kilka przepisów z jego nowo wydaje książki. Możecie wykorzystać je na zbliżające się święta!
Śledzie po kaszubsku
Sposób przygotowania
Śledzie zalewamy wodą z dodatkiem liścia laurowego i moczymy ok. 2 godzin, zmieniając wodę dwukrotnie.
Na patelni rozgrzewamy olej, wkładamy pokrojoną w plasterki cebulę i dusimy chwilę, aż się zeszkli.
Wsypujemy cukier, chwilę smażymy, mieszając. Następnie dodajemy pozostałe składniki i kilka minut podsmażamy.
Zdejmujemy z ognia. Wsypujemy gorczycę, mieszamy i odstawiamy do ostygnięcia. Śledzie wyjmujemy z wody, dokładnie osuszamy papierowym ręcznikiem i kroimy w 2-3-centymetrowe kawałki.
Układamy warstwami w miseczce na przemian z sosem. Wstawiamy do lodówki na co najmniej 24 godziny.
Paszteciki z kapustą i pieczarkami w cieście francuskim
Sposób przygotowania
Kapustę płuczemy, jeśli jest zbyt kwaśna. Wkładamy do garnka, zalewamy wodą. Dodajemy ziele angielskie, suszone grzybki, papryczkę i liście laurowe.
Doprawiamy majerankiem i kminkiem. Gotujemy do miękkości ok. 40 minut. Po ugotowania odcedzamy na sitku i kroimy.
Wodę zlewamy do szklanki. W tym samym czasie wlewamy olej na patelnię i wkładamy pokrojoną w drobną kostkę cebulę.
Szklimy. Następnie wkładamy i obsmażamy pieczarki pokrojone w kostkę. Doprawiamy solą, pieprzem i papryką mieloną. Gdy pieczarki będą dobrze obsmażone, dodajemy pokrojoną kapustę.
Mieszamy i podlewamy wodą z gotowania kapusty.
Obsmażamy razem przez ok. 10 minut, co chwilę podlewając wodą tak, aby farsz był lekko wilgotny. Doprawiamy resztą kminku, majeranku, solą i pieprzem.
Odstawiamy do wystygnięcia. Rozgrzewamy piekarnik do 190°C. Ciasto francuskie przekrawamy wzdłuż na pół, lekko rozwałkowujemy.
Pośrodku każdej części nakładamy wzdłuż farsz. Ciasto składamy na pół, krawędzie zagniatamy i układamy tak, aby znalazły się na spodzie rolady z farszem.
Paszteciki kroimy na równe części, rozkładamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Lekko nacinamy ciasto i smarujemy roztrzepanym jajkiem. Pieczemy ok. 20-25 minut aż do uzyskania złotego koloru.
Foie gras ze szparagami i smardzami
Sposób przygotowania
Suszone smardze moczymy w wodzie i odstawiamy na ok. 20 minut. Foie gras smażymy na patelni po 2 minuty z każdej strony, odkładamy do nagrzanego do 40°C piekarnika.
Na tłuszczu z foie gras smażymy wcześniej zblanszowane szparagi, dodajemy smardze i całość obsmażamy. Następnie dolewamy bulion ze skrzydełek i 50 ml wody ze smardzów.
Redukujemy. Na koniec dajemy śmietankę i odrobinę anyżu. Na talerz wykładamy foie gras, obok kładziemy szparagi i smardze. Polewamy sosem.
Przepisy pochodzą z książki "Zawierucha w kuchni"