Przestałam wyrzucać odcięte końce szparagów. Tymi daniami zajada się cała rodzina
Szparagi to jedno z najpyszniejszych i najbardziej wyczekiwanych warzyw sezonowych. Ich unikalny smak sprawia, że są doskonałym dodatkiem do wielu potraw, niejednokrotnie to właśnie one grają pierwsze skrzypce w posiłkach. Biorąc je na kulinarny warsztat, nie warto marnować końcówek szparagów. Mimo że zwykle je odcinamy, nadal nadają się do kreatywnego wykorzystania. Nie spisuj na straty ani kawałka tego wyśmienitego warzywa.
Spis treści:
Jak smakują szparagi?
Szparagi cechują się unikalnym, delikatnym smakiem, który jest jednocześnie gorzkawy i słony. Wytrawni smakosze są w stanie wyczuć w nich orzechowe nuty. Zielone szparagi mają bardziej wyrazisty, trawiasty charakter, podczas gdy białe są łagodniejsze i bardziej subtelne. Oba rodzaje świetnie komponują się z różnymi przyprawami i dodatkami, co czyni je wszechstronnym składnikiem kulinarnym.
Dania ze szparagami niejedno mają imię
Świetnie smakują pieczone, smażone czy duszone. O przepisach na szparagi można pisać długo, tym razem jednak pochylimy się nad tym, co zrobić z końcówek szparagów. Większość przepisów zaleca je odciąć przed właściwą obróbką, po czym odruchowo wyrzucamy je do pojemnika na odpady bio. Wszystko przez to, że zazwyczaj są twardsze i zdrewniałe. Okazuje się jednak, że wystarczy odrobina kuchennej kreatywności, a potrawy z końcówek szparagów zadziwią niejednego znawcę kulinariów.
Do części z zaproponowanych przez nas dań potrzebna jest większa ilość. Jak je zebrać bez ryzyka zepsucia świeżych warzyw? Twarde końcówki szparagów z powodzeniem możesz zamrozić.
Kiszone szparagi cię zaskoczą
Smakowite i chrupiące — końcówki szparagów znakomicie nadają się do kiszenia. Okażą się niebanalnym uzupełnieniem każdej spiżarki.
Potrzebne składniki:
- końcówki odcięte z dwóch pęczków zielonych szparagów
- 3 gałązki koperku
- 2 ząbki czosnku
- 1 litr wody
- 1 łyżka soli
- mały kawałek chrzanu
- kilka ziarenek gorczycy
Sposób przygotowania:
- Końcówki szparagów umyj i osusz na ręczniku papierowym. Ułóż je ciasno w szklanym słoiku.
- Do naczynia włóż obrany czosnek, pokrojony w słupki chrzan oraz koperek.
- Zagotuj wodę z solą. Gdy ostygnie do temperatury pokojowej, zalej nią końcówki szparagów w słoiku.
- Zakręć i odstaw do kiszenia na tydzień. Po tym czasie nadają się do jedzenia.
Gotowanie bez marnowania, czyli bulion szparagowy
Nie masz pomysłu, co zrobić ze świeżo odciętymi końcówkami szparagów? Sposobem na szybkie wykorzystanie będzie przygotowanie aromatycznego bulionu. Wystarczy zagotować je w osolonej wodzie. To sprytna metoda na przygotowanie warzywnej bazy do zup lub sosów. Sprawdzi się świetnie podczas przyrządzania risotto.
Zupa krem to królowa gotowania z resztek
Zupy krem doskonale smakują jako pierwsze danie obiadowe albo pożywna kolacja na ciepło. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do swojej potrawy dorzucić końcówki szparagów. Świetnie pasują do zup z ziemniakami, cukinią czy marchewką. Po zmiksowaniu nikt nie zorientuje się, że w recepturze znalazły się kuchenne resztki, a smak będzie wyśmienity. Przed podaniem zupę udekoruj uprażonymi migdałami, szczypiorkiem albo koperkiem.