Puszyste ptysie z kremem budyniowym. Słodkie uzupełnienie tłustego czwartku

Elegancki wygląd, delikatnie napowietrzone ciasto i głęboki smak kremu. Ptysie z budyniem to popularny deser, który wywodzi się z tradycji kuchni francuskiej. Te niewielkie przysmaki dostarczają nie tylko doznań wizualnych, ale stanowią rozkosz dla kubków smakowych. Z powodzeniem zaserwujemy je na rodzinnych imprezach, spotkaniach ze znajomymi oraz podczas większych uroczystości. Jak wykonać domowe ptysie z kremem budyniowym? Sprawdź już teraz!

Ptysie to słodka przekąska, którą zajadamy się nie tylko w tłusty czwartek
Ptysie to słodka przekąska, którą zajadamy się nie tylko w tłusty czwartek123RF/PICSEL

Domowe ptysie - składniki na ciasto

Idealne ciasto ptysiowe znacząco różni się od większości tradycyjnie pieczonych i chętnie podawanych słodkości. Technika jego przyrządzania polega na tzw. rozklejaniu mąki w wodzie z niewielkim dodatkiem tłuszczu, najczęściej w postaci masła. To właśnie w gorącym garnku powstaje gęsta masa, którą następnie stopniowo ubija się z jajkami. Sekretem słodkich ptysiów jest bowiem dokładnie napowietrzone ciasto. Sprawdź, jakich składników potrzebujesz, by przygotować doskonałe ciasto zaparzane w domu.

Składniki:

  • 1 szklanka wody
  • 100 g masła
  • 1 szklanka mąki pszennej tortowej
  • 5 dużych jajek
  • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli

Krem budyniowy

Ptysie z kremem budyniowym zachwycą łasuchów
Ptysie z kremem budyniowym zachwycą łasuchów

Dobrze zrobiony krem budyniowy świetnie komponuje się z wieloma deserami. Stanowi doskonałe wypełnienie kruchych tart udekorowanych owocami, niecodziennych pączków, eklerów oraz delikatnych ptysiów. Tradycyjny smak kremu szybko zmodyfikujemy dzięki dodatkowi otartej skórki z cytryny lub pomarańczy. Jeśli chcemy, by zawsze wychodził rewelacyjnie, pamiętajmy o jednej podstawowej zasadzie - masło i budyń muszą mieć taką samą temperaturę. Dzięki temu unikniemy zwarzenia się słodkiego przysmaku.

Składniki:

  • 200 g masła
  • 2 opakowania budyniu bez cukru (waniliowy lub śmietankowy)
  • 2 szklanki mleka (ok.500 ml)
  • 3-4 łyżki cukru białego

Przygotowanie:

  1. Wyciągnij masło z lodówki, a następnie pokrój je w niewielką kostkę i pozostaw na ok. 2 godziny do osiągnięcia temperatury pokojowej. Ważne, by było miękkie, ale nie rozpływało się.
  2. Do garnka wlej 1,5 szklanki mleka oraz wsyp cukier. Do pozostałej płowy szklanki mleka wsyp budynie z torebki i dokładnie wymieszaj.
  3. Zmniejsz ogień pod wrzącym mlekiem z cukrem, a następnie wlej do niego dobrze rozmieszany proszek budyniowy.
  4. Mieszaj budyń energicznie, aż do ponownego zagotowania i zgęstnienia. Odstaw z palnika, przykryj kawałkiem folii i pozostaw do ostygnięcia.
  5. W kolejnym kroku wrzuć pokrojone w kostkę masło do wysokiej miski i zacznij ubijać je mikserem na najwyższych obrotach. Rób tak aż do momentu uzyskania puszystej i bardzo jasnej masy.
  6. Stopniowo dodawaj wystudzony budyń, miksując krótko po każdej porcji. Gotowy krem budyniowy włóż do lodówki na 2 godziny, by uzyskał ostateczną i bardziej zwartą konsystencję.

Domowe ptysie - przepis

Tradycyjne ptysie wykonujemy z ciasta parzonego. Jak przygotować je samodzielnie w zaciszu domowej kuchni?

  1. Do garnka wrzucamy masło i zalewamy je wodą. Całość doprowadzamy do wrzenia. Do gotującej się mieszanki stopniowo dosypujemy mąkę wymieszaną z solą i proszkiem do pieczenia, pamiętając o intensywnym mieszaniu.
  2. Gorącą masę przekładamy do misy miksera i zaczynamy ją ucierać do momentu, aż przestygnie. W kolejnym kroku wlewamy do masy po jednym jajku i dalej miksujemy. Następne jajko dodajemy dopiero w momencie całkowitego wmieszania poprzedniego w ciasto.
  3. Dużą blaszkę wykładamy arkuszem papieru do pieczenia i smarujemy cieniutką warstwą oleju. Ciasto ptysiowe przekładamy do rękawa cukierniczego i wyciskamy porcje o średnicy ok. 4 cm. Pamiętajmy o zachowaniu odstępu między ptysiami, ponieważ podczas pieczenia mocno wyrastają.
  4. Formę wypełnioną ptysiami umieszczamy na środkowej półce piekarnika nagrzanego do 200 st. C i pieczemy przez 25-30 minut.  Pamiętajmy, by nie otwierać piekarnika w trakcie pieczenia, ponieważ ciastka opadną.
  5. Po upieczeniu wykładamy ptysie na kratkę do wystudzenia, a następnie przekrawamy w poprzek na pół i napełniamy spód przygotowanym kremem budyniowym. Teraz wystarczy już delikatnie przykryć masę górą ptysia i posypać cukrem pudrem. Smacznego!

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas