Rumuńskie pączki są wyjątkowe. To nie tylko świetny smak, ale i ciekawa konstrukcja na talerzu
W zależności od kraju pączki mogą się różnić nie tylko kształtem, ale i użytymi składnikami, rodzajem nadzienia czy wierzchnią posypką. Ciekawą alternatywą dla klasycznych, polskich pączków, są łakocie z Rumunii, które nazywają się papanasi. Z czego przygotowuje się takie pączki, jak wyglądają i czy można zrobić je w domu?
Papanasi - charakterystyka rumuńskich pączków
Papanasi to rodzaj rumuńskich pączków, które tak naprawdę składają się z dwóch pączków - większej oponki na dole i mniejszej kulki na górze. Na pączki nakłada się tłustą śmietanę i dodaje wiśnie w syropie. Z kolei ciasto na takie pączki łączy się ze świeżym twarożkiem, choć z powodzeniem można go zamienić na zmielony ser do sernika.
Przygotowanie rumuńskich pączków papanasi nie jest trudne i czasochłonne, dlatego z tym przepisem poradzi sobie nawet amator sztuki kulinarnej. Papanasi zachwycają nie tylko smakiem, ale i wyglądem, ponieważ dwuwarstwowe pączki pięknie prezentują się na talerzu.
Rumuńskie pączki papanasi - składniki
Do przygotowania rumuńskich pączków papanasi potrzebujemy następujących składników:
- 50 g twarogu,
- 1 jajko,
- 1 żółtko,
- 200 g mąki pszennej,
- skórka z wyszorowanej cytryny,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- pół łyżeczki sody oczyszczonej,
- 5 łyżek cukru z wanilią do wypieków,
- odrobina soli,
- 300 ml gęstej śmietany kremówki 36 proc. lub śmietany 18 proc. (w zależności od upodobań)
- wiśnie w syropie lub inne ulubione owoce,
- cukier puder,
- smalec do smażenia.
Rumuńskie pączki papanasi - przepis
Do wyrabiania ciasta na pączki najlepiej użyć robota kuchennego. Do miski robota wkładamy pokruszony twaróg, jedno jajko, jedno żółtko, startą skórkę z cytryny, cukier z wanilią do wypieków, szczyptę soli. Składniki dokładnie rozcieramy i dodajemy mąkę i sodę oczyszczoną. Wyrabiamy ciasto do momentu, aż będzie ono elastyczne.
Przygotowane ciasto wykładamy na blat posypany mąką i rozwałkowujemy do średniej grubości. Szklanką wycinamy z ciasta kółka, z których następnie ze środka wycinamy mniejsze kółeczka - możemy to zrobić np. za pomocą nakrętki. Z reszty ciasta formujemy małe, pełne kulki.
Oponki i kulki smażymy z obu stron na dobrze rozgrzanym smalcu do momentu przyrumienienia się skórki. Wyjmujemy je z tłuszczu i przekładamy na ręcznik papierowy.
Na oponkę wykładamy łyżkę śmietany, polewamy wiśniami w syropie, następnie nakładamy małą kulkę pączkową i oprószamy całość cukrem pudrem.