Sekret tkwi w kilku składnikach. Domowa masa do makowca będzie idealna
Masa makowa powinna być wilgotna i aromatyczna, by makowiec postawiony na świątecznym stole zrobił furorę wśród gości. Choć jest głęboko zakorzeniona w tradycyjnej polskiej kuchni jako dodatek do ciast, drożdżówek czy klusek, nie każdy podejmuje się wyzwania, by ją przygotować. Podczas smarowania ciasta może się kruszyć, a po upieczeniu być zbyt sucha czy gorzka. By tego uniknąć, warto poznać przepis na idealną masę makową, która będzie rozpływać się w ustach. Sekret tkwi w kilku składnikach. Sprawdź, jak zrobić domową masę makową.
Dlaczego warto jeść mak?
Masa makowa ma sporo kalorii, ale warto wiedzieć, że jej główny składnik to bardzo zdrowy produkt. W maku znajdziemy sporo tłuszczów, bo około 40-50 procent całego składu. To dlatego mak jest kaloryczny. 100 gramów zawiera około 480 kalorii. Jednak poza tłuszczami, mak bogaty jest również w błonnik, który świetnie wpływa na trawienie, a także kwasy omega-6 regulujące pracę nerek i wątroby oraz zbijające cholesterol. W maku znajdziemy również witaminy A, C, D oraz E, wapń, magnez żelazo oraz potas. Mak ma świetny wpływ na układ trawienny, ale także na nerwowy oraz sercowo-naczyniowy. Warto jeść go regularnie, ale z umiarem. A teraz przejdźmy do przygotowania domowej masy makowej.
Zobacz również: Zajadasz się makowcem? Zobacz, jak mak wpływa na organizm
Co zrobić, żeby masa makowa była wilgotna?
Masa do makowca to zmielone ziarenka maku zmieszane z aromatycznymi dodatkami takimi jak miód czy przeróżne bakalie - rodzynki, kandyzowana skórka pomarańczowa, orzechy czy suszone owoce. Całość musi być idealnie zwarta i wilgotna, by dobrze rozsmarowała się po cieście, nie kruszyła się i rozpływała się w ustach. Co zrobić, żeby masa makowa była wilgotna?
Przede wszystkim mak musi być dobrze namoczony przed zmieleniem. Oprócz tego, warto dosłodzić masę większą ilością miodu zamiast cukru, który nada jej więcej wilgoci i podkręci jej smak. Natomiast tuż przed wykorzystaniem masy makowej do ciasta, można dodać do niej ubitą pianę z białek, która doskonale zwiąże składniki i pomoże uzyskać odpowiednią, zwartą konsystencję. Poniżej przedstawiamy, jak wykorzystać te triki podczas przygotowania masy na makowiec.
Jak zrobić masę na makowiec? Potrzebne składniki
Oto składniki, które będą nam potrzebne:
- 500 gramów suchego maku,
- 150 gramów brązowego cukru,
- trzy łyżki miodu,
- 100 gramów rodzynek,
- 50 gramów orzechów włoskich,
- dwie łyżki aromatu migdałowego,
- jedna łyżeczka cynamonu w proszku,
- pół szklanki kandyzowanej skórki pomarańczowej,
- jedna łyżka masła (powinno być w temperaturze pokojowej).
Jak zrobić idealną masę makową? Sposób przygotowania
- Mak zalewamy wodą (powinna pokryć wszystkie ziarna), gotujemy przez 15 minut na małym ogniu i zostawiamy do wystygnięcia. Następnie odsączamy z nadmiaru wody przez sitko i odstawiamy na kilka godzin lub całą noc.
- Mielimy mak dwukrotnie używając drobnego sitka. Do przygotowania masy makowej możemy również użyć dostępnego w sklepach gotowego zmielonego maku. Wystarczy go jedynie zalać wrzątkiem i wystudzić, a następnie odcisnąć z nadmiaru wody.
- Do maku dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy całość. Do masy możemy dodać posiekane migdały lub suszone owoce.
- Przed wykorzystaniem masy do wypieków należy połączyć ją z ubitymi białkami (można również z całymi jajkami, w zależności od przepisu). Warto wiedzieć, że na masę o wadze 500 gramów potrzeba sześć ubitych na sztywną pianę białek. Ten trik sprawi, że masa nie będzie odstawać od ciasta.
* Masę makową możemy przechowywać około pięciu dni w lodówce (tylko bez białek) lub mrozić.
Powodzenia w przygotowaniu!