Słodki smak wakacji na Bałkanach. Jak przygotować domową baklawę?
Kto choć raz spróbował tradycyjnej baklawy, temu trudno będzie pozbyć się wspomnień o wyjątkowym smaku. Deser jest jednym z głównych przysmaków Półwyspu Bałkańskiego oraz krajów Bliskiego Wschodu, gdzie dostaniemy go niemal w każdej cukierni. Jak odtworzyć baklawę w domu, by smakowała jak oryginalna? Podpowiadamy.
Baklawa - czym jest?
Intensywna słodycz oraz wyrazisty posmak orzechów to cechy charakterystyczne baklawy. Ten słodki wypiek największą popularność zyskał w krajach bałkańskich oraz na Bliskim Wschodzie. Czym jest baklawa? To zapiekane ciasto listkowe, przekładane warstwami orzechów wymieszanych z cukrem lub miodem, a po upieczeniu zalane gęstym syropem. Armeńczycy, Bułgarzy, Grecy, Turcy oraz Żydzi uważają baklawę za swoje danie narodowe.
Skąd pochodzi baklawa?
Baklawę utożsamia się przede wszystkim z kuchnią bałkańską, choć istnieje niewiele dowodów wskazujących na prawdziwe pochodzenie. Część dokumentów historycznych wskazuje na stworzenie przysmaku w Mezopotamii, skąd greccy żeglarze mieli przywieźć go i rozpropagować w swojej ojczyźnie. Do XVIII wieku uważano deser za luksus, na który mogli pozwolić sobie jedynie najbardziej majętni obywatele. Dopiero XIX wiek, a z nim pojawianie się pierwszych cukierni, rozpropagował słodki przysmak wśród klasy średniej.
Współcześnie znane formy baklawy zmieniały się wraz z upływem czasu. Na ostateczne wersje wpływały nie tylko przemiany historyczne, ale przede wszystkim smakowe preferencje mieszkańców konkretnych krajów. Grekom deser zawdzięcza rozwałkowywanie ciasta na cienkie jak pergamin płaty. Armeńczycy do swojego wypieku dodają cynamon i gałkę muszkatołową. Wersja preferowana przez Arabów zawiera wodę różaną oraz wodę z kwiatów pomarańczy.
Różne odmiany deseru
Pierwotnie baklawę podawano jedynie w krajach z kręgu kultury arabskiej oraz tureckiej. Obecnie dostaniemy ją już bez problemu na całym świecie. W Europie sporą popularność zyskała wersja z orzechami włoskimi i migdałami, a w USA podaje się ją z pistacjami. W zależności od regionu baklawy będą różniły się także kształtem. Tradycyjnie ciasto kroi się w kwadraty, jednak napotkamy także trójkąty oraz ciasno zwinięte ruloniki.
Baklawa przeszła długą drogę od prostej przekąski do wykwintnego deseru. Wykonuje się ją z różnych rodzajów mąk i swobodnie zmienia nadzienia oraz posypki. Cukiernicy prześcigają się w nowych propozycjach. Do pierwotnej wersji dołączyła m.in. baklawa kokosowa, na bazie kaszy manny, opcje polane czekoladą, obsypane cynamonem, a także podawane z cytrusami.
Domowa baklawa - przepis
Przyrządzona w domu baklawa przywodzi na myśl błogie letnie dni spędzone na niespiesznych spacerach uliczkami bałkańskich, greckich lub tureckich miast. Pełen miodu i orzechu deser zaspokoi ochotę na słodkie nawet u największych łasuchów. To idealny dodatek do popołudniowej kawy oraz ciekawa propozycja na spotkanie ze znajomymi. Choć przygotowanie baklawy może być nieco czasochłonne, na efekt końcowy zdecydowanie warto poczekać.
Składniki:
- 100 g migdałów
- 100 g orzechów włoskich
- 50 g pistacji
- 200 g masła
- 100 g miodu
- 100 g cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżeczka cynamonu
- 3 goździki
- 450 g ciasta filo
Przygotowanie:
- Zaczynamy od drobnego posiekania orzechów włoskich, migdałów oraz połowy porcji pistacji. Tak przygotowane mieszamy ze zmielonymi goździkami oraz cukrem.
- Masło roztapiamy i pozostawiamy do delikatnego ostudzenia. W międzyczasie formę do pieczenia smarujemy odrobiną tłuszczu i układamy na niej trzy warstwy ciasta, każdą z nich smarując cienką warstwą masła.
- Na całej powierzchni filo rozkładamy orzechy wymieszane z cukrem, a następnie przykrywamy kolejnymi dwoma płatami ciasta i smarujemy masłem.
- Baklawę pieczemy 45 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C. Po czym poznać, że ciasto jest już gotowe? Górna warstwa powinna przybrać złotobrązowy kolor.
- Przed wyjęciem ciast z pieca przygotowujemy syrop na bazie miodu, szklanki gorącej wody oraz soku z cytryny. Wszystkie składniki łączymy ze sobą w garnku i chwilę podgrzewamy.
- Gotową baklawę polewamy gorącym syropem, posypujemy resztą pistacji i pozostawiamy do ostudzenia. Smacznego!
Sprawdź również: