Słoiki pełne ogórków

Oto cztery pomysły na proste i smakowite przetwory z ogórków, które będą cieszyć cię smakiem przez cały rok.

Jędrne i wyjątkowo chrupiące korniszony z chrzanem
Jędrne i wyjątkowo chrupiące korniszony z chrzanem123RF/PICSEL

Korniszony z chrzanem

Sposób przygotowania:

Chrzan obierz, pokrój na 6 kawałków. Cebule i czosnek obierz. Zalewa: do garnka wlej 8 szkl. wody, wrzuć listki laurowe oraz ziarenka ziela i pieprzu. Zagotuj. Wsyp sól i cukier. Kiedy zalewa ponownie zawrze, zmniejsz płomień i gotuj ją 10 minut. Zdejmij z ognia, dolej ocet, wystudź. Ogórki ułóż w słoikach. Wsyp po porcji gorczycy, po kawałku kopru, cebuli, chrzanu i czosnku. 

Do słoików wlej zalewę. Zakręć je. Pasteryzuj 5-10 minut, ale nie dłużej. 

Rada kucharza

Do robienia przetworów nie używaj przerośniętych ogórków. Mają one dosyć duże pestki i po zawekowaniu będą w środku puste i miękkie.

Szwedzkie pikle

Szwedzkie pikle
Szwedzkie pikle 123RF/PICSEL

Sposób przygotowania:

Ogórki umyj, pokrój w plasterki. Wymieszaj 8 szkl. wody z solą. Zalej tym ogórki, przemieszaj i odstaw na 1-2 godziny (w zależności od grubości plasterków). Marchewki obierz, umyj, potnij na kawałeczki. Chili potnij. Do słoików włóż po porcji marchewki, chili i gorczycy. Dodaj po 3 ziarenka ziela i pieprzu. Ogórki odcedź. Nałóż do słoików. 

Przygotuj zalewę: 3 i 1/2 szkl. wody zagotuj z cukrem. Dolej ocet, ponownie doprowadź do wrzenia. Zalej ogórki. Zakręć słoiki. Pasteryzuj 10 minut od zagotowania się wody. Wystudź i odstaw w chłodne miejsce.

Rada kucharza

W taki sam sposób możesz zrobić pikle z cukinii. Wcześniej obierz, ją, pokrój w słupki i ustaw pionowo (dosyć ciasno) w słoikach.

Ogórki kiszone z listkami wiśni

Ogórki kiszone z listkami wiśni
Ogórki kiszone z listkami wiśni123RF/PICSEL

Sposób przygotowania:

Ogórki dobrze umyj. Opłucz też koper oraz liść chrzanu i listki wiśni. Korzeń chrzanu obierz, potnij na kawałki. Główki czosnku podziel na ząbki (nie trzeba ich obierać). Wodę podgrzej, rozpuść w niej sól, odłóż do wystudzenia. Do słoików nasyp po porcji gorczycy. Dodaj po kawałku listka chrzanu, kawałek korzenia chrzanu, kilka ząbków czosnku, kawałek kopru i listki wiśni. 

Ogórki ułóż ciasno w słoikach. Zalej solanką. Słoiki mocno zakręć, odwróć do góry dnem. Po 2-3 dniach przenieś w chłodne miejsce. Ogórki kiszone będą gotowe po około 14 dniach.

Rada kucharza

Woda po ogórkach kiszonych dodana do sosu, w którym dusisz mięso, sprawi, że będzie ono bardziej kruche i delikatniejsze.

Plasterki w zalewie pomidorowej

Plasterki w zalewie pomidorowej
Plasterki w zalewie pomidorowej123RF/PICSEL

Sposób przygotowania:

Ogórki mocz w zimnej wodzie przez 6-8 godzin. Zalewa: wodę zagotuj z przecierem pomidorowym, cukrem i solą. Zdejmij z ognia. Wymieszaj z octem. Ząbki czosnku obierz. Do słoików włóż po 2 ziarenka ziela angielskiego, po kawałku kopru i po 1 ząbku czosnku. 

Ogórki pokrój w plasterki. Ułóż w słoikach. Zalej przygotowaną zalewą, tak by ogórki były przykryte. Mocno zakręć. Pasteryzuj przez 15 minut od momentu zagotowania się wody. Wyjmij. Słoiki studź odwrócone do góry dnem. Następnego dnia przenieś w chłodne miejsce.

Rada kucharza

Jeśli nie masz przecieru pomidorowego, zastąpi go z powodzeniem keczup. Może być łagodny albo pikantny - jaki bardziej lubisz.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas