Smaczna, ale czy zdrowa? Oto dlaczego warto odstawić sól

Większość z nas nie wyobraża sobie wielu potraw bez dodatku soli. Jest to bowiem jedna z najpopularniejszych, a zarazem najstarszych przypraw, stosowanych w kuchniach całego świata. Czy pomimo faktu, iż posolone dania są smaczne, to czy są dobre dla naszego zdrowia? Odpowiadamy dlaczego warto odstawić sól.

Dlaczego warto odstawić sól?
Dlaczego warto odstawić sól?123RF/PICSEL

Dziennie spożywać powinniśmy produkty, w których łącznie znajduje się tyle soli, ile zmieściłoby się na małej, płaskiej łyżeczce. To około 6 gramów. Jak jednak wynika z badań, przeciętny Polak spożywa około trzech łyżeczek soli dziennie. Tymczasem sól, podobnie jak cukier, przyjmowane w nadmiarze są uznawane za jeden z najbardziej szkodliwych składników naszej diety.

Dlaczego warto odstawić sól? Nadmierne spożycie powoduje choroby

Gdy jemy zbyt dużo soli jesteśmy narażeni na wiele chorób, w tym przede wszystkim zawał, udar czy zakłócenia hormonalne.

Dodatkowo nadmierne spożywanie soli może być powodem wystąpienia nadciśnienia tętniczego, a nawet nowotworu żołądka. Powinniśmy również pamiętać, że zbyt duża ilość soli wpływa na zatrzymanie wody w organizmie. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad ograniczeniem jej ilości w diecie.

Warto odstawić sól. Jak rozpocząć jej eliminację z diety?

Serki kanapkowe, gotowe pierogi czy ciastka, to produkty, z których powinniśmy zrezygnować w pierwszej kolejności, chcąc ograniczyć ilość soli w naszej diecie. Częściej powinniśmy natomiast jeść świeże owoce i warzywa. Unikajmy żywności konserwowanej.

Jak rozpocząć eliminację soli z naszej diety? Należy to robić małymi krokami. Na początek warto zrezygnować z nadmiernego dosalania potraw. Sól można zastąpić aromatycznymi ziołami, takimi jak oregano, bazylia, słodka papryka czy tymianek. Użyć można także nieco ostrzejszych przypraw, jak ostra papryka, czosnek czy curry. Te wpłyną pozytywnie na smak potraw, przez co odstawienie soli nie będzie takie trudne.

Blogerka sprawdziła, jak żyje się bez soli. Jak szybko po odstawieniu widać efekty?

Hannah Howlett, blogerka i youtuberka, specjalizująca się w zdrowym odżywianiu postanowiła sprawdzić, jak zareaguje jej organizm, jeśli przez 30 dni nie będzie jeść soli. Spostrzeżeniami podzieliła się z internautami. Jak się okazuje, początki nie były proste.

Sól jest w składzie wielu produktów, w związku z czym blogerce ciężko było rozpocząć życie z postanowieniem całkowitej eliminacji soli z jej diety. Wkrótce jednak jadła tylko te produkty, które sól posiadają w swoim naturalnym składzie. Efekty zauważyła już po 30 dniach.

Blogerka sprawdziła, jak żyje się bez soli. Efekty zaskakują

Blogerka w ciągu 30 dni schudła około 3,5 kg. Podkreśliła jednocześnie, iż nie zmniejszała obfitości swoich posiłków. Wszystko za sprawą zmiany uczucia łaknienia. Sól powoduje, iż częściej robimy się głodni.

Jak przekazała kolejną ważną zmianą była poprawa cery. Blogerka przekazała, iż po miesiącu zniknęły cienie pod oczami, z którymi walczyła od lat. Dodatkowo podkreśliła, iż zaprzestanie używania soli wpłynęło pozytywnie także na jej samopoczucie. Przyznała, że przez cały miesiąc nie miała problemów ze wzdęciami.

„Zdrowie na widelcu”: Sery pleśniowe. Nie wszyscy mogą je jeśćPolsat Cafe