Smak lata zamknięty w słoiku: Przepis na dżem truskawkowo-rabarbarowy
Pełnia czerwca kojarzy się nie tylko ze słońcem i wysokimi temperaturami, ale także targami pełnymi świeżych warzyw i owoców. Wśród nich prym wiodą spore łodygi rabarbaru oraz pyszniące się w naturalnym świetle dorodne truskawki. To właśnie z ich połączenia powstają najpyszniejsze ciasta, kompoty i przetwory. W sezonie letnim polecamy przygotować dżem z truskawek i rabarbaru. Jak go zrobić? Podpowiadamy.
Spis treści:
Truskawki i rabarbar - letni duet smaków
Nie bez powodu truskawki są jednymi z ulubionych owoców Polaków. Nie tylko smakują nieziemsko, ale dodatkowo mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Co ważne, są lepszym źródłem witaminy C niż same cytrusy. Znajdziemy w nich także witaminy z grupy B, witaminę A, E, a także szereg składników mineralnych, m.in. krzem, fosfor i magnez. Włączenie ich do diety zmniejsza ryzyko chorób serca, chroni przed nowotworami oraz obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi.
Rabarbar ogrodowy, najczęściej wykorzystywany w kulinariach, to bylina pełna składników odżywczych. Zjadając roślinę, dostarczamy organizmowi przede wszystkim witaminy A, C oraz E. Urozmaicenie diety o przetwory z rabarbaru pozwala przyswajać spore ilości potasu oraz fosforu. Warzywo ma działanie przeciwzapalne, a także wykazuje właściwości regulujące trawienie, co pomaga walczyć z uporczywymi wzdęciami. Dla wielu smakoszy połączenie rabarbaru oraz truskawek to duet idealny, który doskonale sprawdzi się w dżemie.
Sprawdź: Jak zrobić shake truskawkowy?
Rabarbarowo-truskawkowy dżem z nutą pomarańczy
Czy przygotowanie pysznego dżemu z truskawek i rabarbaru jest możliwe bez dodatku substancji żelujących? Okazuje się, że nawet bez użycia żelfixu możemy przed długi czas cieszyć się smakiem powstającym z połączenia sezonowego owocu i warzywa. Gotowy przetwór wyróżnia się słodkim smakiem, w którym delikatnie czuć nuty pomarańczy.
Składniki:
- 1,5 kg rabarbaru
- 1 kg świeżych truskawek
- 480 g białego cukru
- 200 ml soku z pomarańczy
- tarta skórka z jednej pomarańczy
Przygotowanie:
- Rabarbar myjemy pod bieżącą wodą i wycieramy do sucha za pomocą ręcznika papierowego. Odkrawamy końce, a następnie łodygi kroimy na ok. 1 cm kawałki.
- Truskawki namaczamy w wodzie z sodą oczyszczoną, a następnie odsączamy. Z owoców usuwamy szypułki i kroimy na połówki lub ćwiartki.
- Pomarańczę przez chwilę sparzamy we wrzątku, skórkę ścieramy do miseczki, a sok wyciskamy do szklanki.
- Rabarbar i truskawki przekładamy do garnka, dodajemy do nich sok z pomarańczy oraz tartą skórkę. Gotujemy bez przykrycia na średnim ogniu.
- Kiedy składniki zaczną się gotować, dodajemy cukier. Zmniejszamy ogień, a następnie podgrzewamy jeszcze przez ok. godzinę, od czasu do czasu dokładnie mieszając.
- Po upływie wyznaczonego czasu dżem możemy przełożyć do słoików.
Jak przechowywać gotowy dżem?
Gorący i aromatyczny dżem z rabarbaru oraz truskawek przelewamy do wcześniej wyparzonych i dokładnie wysuszonych słoików. Najlepiej, jeśli będą świeżo wyjęte ze zmywarki lub gorącej wody, ale koniecznie wytarte. Szczególną uwagę zwróćmy na brzegi słoików - przed zakręceniem nie może być na nich nawet kropli wody.
Po przełożeniu przetworu do słoików zakręcamy je i odwracamy do góry dnem. W ten sposób pozostawiamy je do całkowitego wystygnięcia. Słoiki pełne słodkiego dżemu przechowujemy w chłodnym, suchym i zaciemnionym miejscu. Świetnie sprawdzi się spiżarnia, piwnica lub garaż. Połączenie truskawek i rabarbaru w dżemie świetnie pasuje do kanapek, gofrów, naleśników, a także serów i dań mięsnych.
Sprawdź również: