Smoothie z pokrzywy. Poznaj moc leczniczej rośliny
Pokrzywa to zdrowa roślina, która ma wiele właściwości leczniczych. Wspomaga ona pracę nerek, a w swojej diecie powinni ją uwzględnić diabetycy. Ponadto zapobiega anemii, gdyż jest bogatym źródłem żelaza. Zioło to możesz dodać do sałatek, soków, koktajlów, a nawet zup. Dlaczego warto jeść pokrzywę? Jak wpływa na zdrowie? Dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści:
Dlaczego warto jeść pokrzywę?
Roślina ta, chociaż znienawidzona przez wiele osób, ma wiele drogocennych składników. Do najważniejszych należy potas, żelazo, a także witaminy: B2, K czy C. Ich prawidłowe stężenie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Ponadto pokrzywa jest składnikiem różnych dań, a także zup czy sałatek. Wiele osób dodaje tę roślinę do koktajlów czy soków, by wzbogacić smak napoju. Zioło to nadaje się do suszenia i mrożenia. Najlepiej jednak smakuje w świeżej wersji.
Schorzenia układu pokarmowego
Pokrzywa znana jest z dobroczynnego wpływu na układ pokarmowy. Zawarte w roślinie flawonoidy pomagają oczyścić organizm z toksyn. To wpływa pozytywnie na pracę wątroby, żołądka czy woreczka żółciowego. Jeśli dokucza ci biegunka, pij napar z pokrzywy. Ten pomoże w jej zatrzymaniu i usprawni pracę jelit. Regularne spożywanie wywaru z tej rośliny pomaga pozbyć się złogów żółciowych i poprawia przemianę materii.
Zapobiega anemii
Pokrzywa zawiera dwa cenne składniki, które pomagają w walce z anemią. Przede wszystkim jest to żelazo, którego brak powoduje rozwój tej choroby. Polega ona na niewystarczającej ilości czerwonych krwinek w organizmie, co prowadzi do niedokrwistości. Objawami tego schorzenia jest przewlekłe zmęczenie, brak koncentracji, wypadanie włosów. To tylko część z przykrych skutków ubocznych, gdyż lista ta jest o wiele dłuższa. Drugi istotny składnik pokrzywy to witamina C. Zwiększa ona bowiem przyswajalność żelaza w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu szybciej i lepiej wchłania się do krwiobiegu. Ważną rolę odgrywa też witamina K, gdyż bierze ona udział w krzepnięciu krwi.
Wspiera pracę nerek
Pokrzywa działa moczopędnie, co korzystnie wpływa na pracę nerek. Usuwa ona toksyny z organizmu, a jej spożywanie jest ważne przy kamicy nerkowej. Jest to schorzenie, które polega na odkładaniu się w układzie moczowym złogów. Są to kamienie nerkowe, powodujące silny ból i kolkę. Dzieje się tak, iż przemieszczają się one w wąskim przewodzie moczowym. Regularne picie soków z pokrzywy zapobiega również rozwojowi stanów zapalnych w organizmie. W przypadku nerek występuje kilka rodzajów zapalenia, które na początku są trudne do zdiagnozowania. Dlatego bacznie obserwuj swój organizm. Jeśli odczuwasz ból tego narządu lub kolor moczu jest nienaturalny, udaj się do specjalisty.
Idealna dla diabetyków
Pokrzywa jest naturalnym specyfikiem, który pomoże w obniżeniu poziomu cukru we krwi. Dodatkowo roślina ta ma działa detoksykujące i niweluje działanie wolnych rodników. Te zaś mają bardzo zły wpływ, szczególnie na pacjentów z cukrzycą typu II. Ponadto pokrzywa reguluje wytwarzanie enzymów trzustkowych. Odpowiedzialne są one za prawidłowe trawienie tłuszczów.To istotne w przypadku pacjentów cierpiących na zapalenie trzustki. Bowiem wraz z tym schorzeniem, często występuję tak zwana cukrzyca wtórna. Nie wolno dopuścić do rozwinięcia się hipoglikemii, czyli nagłego spadku glukozy. Oczywiście nic nie zastąpi leczenia farmakologicznego, zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej.
Przepis na smoothie z pokrzywy
Do przygotowania smoothie z pokrzywy potrzebujesz:
- cztery garście liści pokrzyw,
- dwa owoce kiwi,
- dwa nieduże banany,
- sok z cytryny,
- około 2 szklanek wody.
Sposób przygotowania:
Do głębokiego naczynia wrzuć pokrojone owoce i dodaj wodę, a także kilka kropel soku z cytryny. Dołóż do całości wodę i wszystko porządnie zmiksuj, aż utworzy się gęsty napój. Przelej go do wysokich szklanek, a resztę przechowuj w lodówce. Smacznego!
Zobacz też: