Soczewica: Chroni serce i pomaga schudnąć. Zastąpi mięso

O właściwościach soczewicy mówi się często i w samych superlatywach, bo ma bardzo dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Dostarcza nam całej listy cennych składników odżywczych, a przede wszystkim łatwo przyswajalnego przez organizm białka. Między innymi z tego właśnie powodu uchodzi za zdrową i bardzo pożywną alternatywę dla mięsa. Ponadto dzielnie wspiera nasz układ sercowo-naczyniowy i immunologiczny. Włączając ją do diety minimalizujemy ryzyko miażdżycy, zawału, nadciśnienia czy anemii. Nie wspominając już o tym, że właśnie dzięki sycącej soczewicy możemy szybko i efektywnie pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Jak ją gotować i najlepiej wykorzystać? O tym przeczytacie poniżej.

article cover
©123RF/PICSEL

Soczewica: Co w niej znajdziemy?

©123RF/PICSEL

Rozliczne właściwości zdrowotne soczewica zawdzięcza swojemu składowi. Podobnie jak inne rośliny strączkowe stanowi przykład prawdziwej bomby odżywczej. Dostarczy nam przede wszystkim łatwo przyswajalnego przez organizm białka oraz całej gamy witamin, takich jak: witamina C, B6, A, K, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego, tiaminy, ryboflawiny czy niacyny oraz składników mineralnych. Pod względem tych ostatnich lista jest równie imponująca. Soczewica stanowi bogate źródło wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu i cynku. Wszystkie wymienione są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Soczewica: Zdrowy zamiennik mięsa

Soczewica najbardziej ceniona jest za solidną porcję łatwo przyswajalnego białka. W 100 g produktu znajdziemy aż 9,02 g tego cennego składnika. To sprawia, że soczewica może śmiało zastąpić w naszej diecie mięso. Oczywiście należy ją odpowiednio skomponować z innymi produktami, aby uzupełnić ilość niezbędnych aminokwasów. Z tym jednak nie powinno być żadnych problemów. Wystarczy po prostu połączyć ją z produktami zbożowymi albo sięgnąć po przepisy przetestowane przez wegetarian.

Soczewica a nadciśnienie tętnicze

Soczewica wyjątkowo dobroczynnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Duża zawartość potasu i błonnika sprawia, że włączając ją do diety, redukujemy poziom złego cholesterolu LDL i naturalnie zapobiegamy nadciśnieniu tętniczemu. Ponadto z przeprowadzonych przez naukowców badań wynika, że sięgając często po tę cenną roślinę przeciwdziałamy miażdżycy, zawałowi serca oraz udarowi mózgu.

Soczewica a układ immunologiczny

©123RF/PICSEL

Dzięki soczewicy naturalnie wzmacniamy naszą odporność. Dostarczając do organizmu niezbędne ilości żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12 stymulujemy produkcję czerwonych krwinek i eliminujemy ryzyko wystąpienia anemii.

Soczewica a odchudzanie

Po soczewicę powinny wyjątkowo chętnie sięgać osoby dbające o linię i chcące pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Powody są oczywiste. Podobnie jak inne rośliny strączkowe zawiera solidne pokłady błonnika, który wypełnia żołądek i sprawia, że długo nie odczuwamy głodu. Pamiętajmy tylko, żeby odpowiednio ją przyrządzać. Solimy ją dopiero pod koniec gotowania, w przeciwnym wypadku straci swoje właściwości odżywcze, w tym błonnik.

Soczewica a cukrzyca

Zawarty w soczewicy błonnik obniża poziom glukozy we krwi. Warzywo ma też niski indeks glikemiczny i choćby z tych powodów włączenie go do diety jest zalecane także osobom zmagającym się z cukrzycą.

Soczewica a prawidłowy rozwój płodu

Soczewica powinna być kluczowym elementem jadłospisu kobiet spodziewających się dziecka oraz tych planujących ciążę. Kwas foliowy zawarty w tym cennym warzywie eliminuje ryzyko pojawienia się wad wrodzonych w okresie płodowym. Już 100 g soczewicy pokrywa prawie połowę (ok. 45 proc). dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

Soczewica - środki ostrożności

©123RF/PICSEL

Soczewica, choć bardzo zdrowa, niektórym nie jest zalecana. U osób zmagającymi się z dolegliwościami układu pokarmowego może spowodować kłopoty z jelitami i wzdęcia.

Soczewica: Rodzaje

Istnieje co najmniej kilka rodzajów soczewicy. Czerwona podobnie jak żółta świetnie sprawdza się w roli bazy do zup. Nie wymagają wcześniejszego namaczania. Brązowa doskonale sprawdza się jako dodatek do pasztetów, gulaszu, kotletów czy pieczywa. Zielona świetnie komponuje się z pastami kanapkowymi, farszami i sałatkami. Czarna to sprawdzony składnik pikantnych przekąsek. Z soczewicy koralowej lub pomarańczowej przyrządzisz doskonałe puree lub zupy typu krem.

Jak gotować soczewicę?

* Soczewica pod wpływem gotowania zwiększa swoją objętość, dlatego należy zalać ją odpowiednią, najlepiej dwukrotną ilością wody. (Na jedną szklankę soczewicy potrzeba dwie szklanki wody).

* Sól dodajemy do soczewicy dopiero pod koniec jej gotowania. Jeśli zrobimy to wcześniej, straci swoje wartości odżywcze i walory smakowe.

* Ugotowaną soczewicę przechowujemy w lodówce maksymalnie siedem dni.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas