Soczewica: Wspiera serce, chroni płód, przyspiesza odchudzanie

Soczewica - podobnie jak inne rośliny strączkowe - zawiera niemalże wszystkie składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uznawana jest między innymi za jedno z najlepszych źródeł łatwo przyswajalnego białka pochodzenia roślinnego i tym samym uchodzi za bardzo zdrową i pożywną alternatywę dla mięsa. Dzięki solidnej porcji potasu wspiera układ sercowo-naczyniowy i zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę, zawał, nadciśnienie czy anemię. Soczewica szczególnie polecana jest kobietom w ciąży i wszystkim tym, którzy chcą się pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Po który rodzaj soczewicy najlepiej sięgać? Jak ją przyrządzić, aby była doskonała w smaku? Do jakich potraw ją dodawać? Podpowiadamy.

Warto sięgać po soczewicę
Warto sięgać po soczewicę ©123RF/PICSEL

Soczewica, czyli bogactwo składników

Zupa z soczewicy
©123RF/PICSEL

Soczewica doskonale wspiera nasz organizm, ponieważ znajdziemy w niej wszystkie niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Poza wymienionym już białkiem pochodzenia roślinnego, skrywa w sobie bogactwo witamin, zwłaszcza C, B6, A, K, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego, tiaminy, ryboflawiny czy niacyny jak i minerałów. Lista tych ostatnich przedstawia się naprawdę imponująco. Soczewica dostarczy nam między innymi wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu czy cynku.

Cenne białko ukryte w soczewicy

Soczewica uznawana jest przez dietetyków za zdrowy zamiennik mięsa w codziennym jadłospisie. Dzieje się tak za sprawą sporej porcji białka, które skrywa w sobie to cenne warzywo. W 100 g produktu znajdziemy go aż 9,02 g. Oczywiście, aby było ono pełnowartościowe, musimy wzbogacić go o odpowiednią dawkę aminokwasów. Zadanie jednak do trudnych nie należy, wystarczy, że soczewicę połączymy z produktami zbożowymi albo ziemniakami. Inspiracji z pewnością dostarczą przepisy praktykowane przez wegetarian.

Soczewica świetnie działa na serce

Soczewica jest zdrowa
©123RF/PICSEL

Z włączenia soczewicy do codziennego jadłospisu możemy czerpać same profity. Zawarty w niej potas sprawia, że bardzo pozytywnie wpływa na cały układ sercowo-naczyniowy; naturalnie obniża poziom złego cholesterolu LDL i zapobiega nadciśnieniu tętniczemu. Ponadto znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca, czy udaru mózgu, co potwierdziły przeprowadzone przez naukowców badania.

Soczewica wzmacnia odporność i chroni płód

Bogata w kwas foliowy i witaminę B12 soczewica fantastycznie stymuluje produkcję czerwonych krwinek, a tym samym eliminuje ryzyko pojawienia się anemii i chroni organizm przed rozmaitymi chorobami. Z jej obecności w diecie skorzystają także diabetycy, gdyż ma niski indeks glikemiczny, a zawarty w niej błonnik obniża poziom glukozy we krwi. Lekarze wskazują także, że jedzenie soczewicy jest szczególnie zalecane w przypadku kobiet ciąży oraz planujących ciążę. Zawarty w tym cennym warzywie kwas foliowy zmniejsza ryzyko pojawienia się wad wrodzonych w okresie płodowym.

Soczewica pomoże zgubić zbędne kilogramy

Po soczewicę powinny sięgać także osoby dbające o linię i chcące pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Obecny w niej błonnik wypełnia żołądek i sprawia, że przez długi czas nie odczuwamy głodu.

Jak przyrządzać soczewicę?

Warto sięgać po soczewicę
©123RF/PICSEL

Soczewica pozwala na rozmaite wariacje kulinarne, w których ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. Można wyczarować z niej apetyczne sosy, pasztety, farsze, pasy, zupy kotlety czy sałatki.

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów soczewicy. Jeśli chcemy przyrządzić zupę, warto sięgnąć po soczewicę czerwoną, która nie wymaga gotowania. Do pasztetów, gulaszu, kotletów czy pieczywa najlepsza będzie soczewica brązowa, a do past, farszy, czy sałatek - zielona. Soczewica czarna sprawdzi się w roli składnika pikantnych przekąsek, a soczewica koralowa lub pomarańczowa - puree lub zupy typu krem.

Aby soczewica była doskonała w smaku i nie straciła swoich właściwości odżywczych powinna być odpowiednio przyrządzana. Przede wszystkim należy ją zalać odpowiednią ilością wody, bo pod wpływem gotowania zwiększa swoją objętość. Na szklankę soczewicy potrzebne są dwie szklanki wody. Solą doprawiamy ją dopiero pod koniec gotowania. W lodówce przechowujemy ją maksymalnie siedem dni.

Soczewica: Przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do jedzenia soczewicy są choroby układy pokarmowego. U osób, które się z nimi zmagają, może ona sprowokować problemy z jelitami i wzdęcia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas