Sok z selera naciowego: Nawadnia, oczyszcza z toksyn i podkręca metabolizm
Sok z selera naciowego to absolutny hit wśród gwiazd znanych ze szklanego ekranu. Picie odżywczego napoju codziennie na czczo promuje w social mediach m.in. Gwyneth Paltrow. Wśród licznych zalet soku z selera naciowego wymienia się jego właściwości nawadniające i oczyszczające organizm. Poza tym uchodzi za naturalne remedium na przyspieszenie metabolizmu, uregulowanie trawienia i obniżenie ciśnienia. Wspiera też profilaktykę chorób jelit, wątroby i tych sercowo-naczyniowych.
Sok z selera naciowego to kopalnia witamin i minerałów
Gdyby stworzyć ranking napojów pitych chętnie codziennie na czczo w celach oczyszczających, to tuż za wodą z cytryną znalazłby się sok z selera naciowego. Nad jego nietuzinkowymi właściwościami pochylają się dietetycy i miłośnicy zdrowego żywienia, a w pochwałach rozpływają gwiazdy. W czym zatem tkwi siła soku z selera naciowego? W jego składzie. Sok z selera naciowego to jeden z najlepszych sposobów na nawodnienie organizmu. W 100 gramach warzywa znajduje się aż 90 g wody! Poza tym sok z selera naciowego dostarcza cennych flawonoidów oraz witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takich jak witamina C, żelazo czy cynk, tym samym pobudza i stymuluje odporność oraz działa przeciwzapalnie.
Sok z selera naciowego wspiera odchudzanie
Sok z selera naciowego fantastycznie wpływa na metabolizm, wspiera detoksykację organizmu, równoważy pH, oczyszcza żołądek i cały przewód pokarmowy. Tym samym reguluje trawienie, przyspiesza przemianę materii i wspiera proces odchudzania. Miłośnicy soku z selera naciowego wskazują także na jego właściwości pielęgnujące i kojące organizm. Dzięki solidnej porcji witamin z grupy B i cynku poprawia wygląd skóry i włosów, a za sprawą magnezu przeciwdziała szkodliwemu działaniu stresu. Dzięki witaminom obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu LDL. Sok z selera naciowego warto także pić profilaktycznie przy dolegliwościach jelitowych oraz schorzeniach serca, układu naczyniowego oraz wątroby.
Jak przyrządzić sok z selera naciowego?
Najbardziej wartościowy jest sok przyrządzany ze świeżych niezwiędniętych liści warzywa w wyciskarce wolnoobrotowej. Jeśli takiego urządzenia nie ma pod ręką, można przyrządzać sok z selera w sokowirówce lub przy użyciu blendera zmiksować warzywo na gładką masę, a następnie przecedzić, jeśli jest to konieczne. Dla uzyskania lepszych walorów smakowych do soku z selera naciowego można dodać sok z innych warzyw lub owoców, takich jak jabłka, cytryny czy marchewki. (Do soku z trzech łodyg selera można dodać sok z trzech jabłek bądź sok z połówki cytryny). Sok z selera naciowego warto pić od razu po przyrządzeniu, ale można go przygotować także dzień wcześniej i przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym słoiku. Maksymalnie przez dwadzieścia cztery godziny.
Sok z selera naciowego: Przeciwwskazania
Sok z selera naciowego - choć bardzo zdrowy - u niektórych może wywołać działania niepożądane. Z racji dużej zawartości szczawianów powinny go unikać w diecie osoby zmagające się z chorobami nerek oraz kamicą nerkową. Dużą ostrożność w suplementacji soku z selera naciowego muszą zachować też osoby przyjmujące leki diuretyczne. Napój posiada zdolności moczopędne, dlatego lepiej skonsultować jego suplementację z lekarzem prowadzącym.
Rozlicz PIT online już teraz lub pobierz darmowy program