SOS na świąteczne przejedzenie

Z uwagi na kształt owoce pigwy nazywane bywają cierpką gruszką, a ze względów smakowych zyskały miano polskiej cytryny. Są wyjątkowo odporne na zanieczyszczenia środowiska, co stanowi ich niepodważalny atut.

Ze względu na dużą zawartość pektyn owoce pigwy mogą służyć do żelowania konfitur
Ze względu na dużą zawartość pektyn owoce pigwy mogą służyć do żelowania konfitur123RF/PICSEL

Pierwsze skojarzenie z pigwą to duża dawka witaminy C i skuteczne wsparcie systemu immunologicznego w walce z jesienno-zimowymi wirusami. Owoce osiągają swoją dojrzałość na przełomie września i października, a że są twarde i cierpkie, najlepiej będzie gdy zrobimy z nich przetwory.

Pigwa nadaje się znakomicie do przygotowania miodu, marmolady, dżemu, powideł, a także kompotów, soków czy nalewek. Warto wiedzieć, że pigwa pospolita nie jest głównym składnikiem najsłynniejszej nalewki - pigwówki. Ta powstaje z owoców pigwowca japońskiego, które są wyraźnie mniejsze i jeszcze bardziej kwaśne.

Ze względu na dużą zawartość pektyn owoce pigwy mogą służyć do żelowania konfitur. Dobrze łączą się też smakowo z innymi owocami - nadając całości kwaskowatą nutę. Warto wykorzystać je jako dodatek do ciężkostrawnych dań mięsnych - będą istotnym wsparciem dla procesów trawiennych.

Trudno oczekiwać, że dziecko rozsmakuje się w tych owocach, a jednak ich sok w połączeniu z miodem to tajna broń rodziców, którzy toczą codzienną walkę z brakiem apetytu u swoich pociech. To połączenie jest atrakcyjne dla kubków smakowych dziecka i skutecznie rozbudza apetyt.

Sok z pigwy posłodzony miodem jest również dobrym domowym sposobem na suchy kaszel i objawy przeziębienia. Oprócz wspomnianej witaminy C, pigwa oferuje również witaminy z grupy B - a tym samym wsparcie dla naszego systemu nerwowego.

Polskie cytryny są ponadto źródłem istotnych minerałów, takich jak: potas, wapń, żelazo czy magnez. Obecne w nich garbniki korzystnie działają na układ pokarmowy. Chronią błony śluzowe jelit, uniemożliwiają wnikanie patogenów i skutecznie zapobiegają biegunkom.

Mają działanie ochronne dla śluzówki żołądka. Czynią go odpornym nawet na ataki Helicobacter pylori, bakterii odpowiedzialnej za rozwój choroby wrzodowej żołądka. Pigwa ma ponadto zdolność regenerowania wątroby - warto ją spożywać zwłaszcza jeśli na stałe przyjmujemy jakieś preparaty farmakologiczne.

Nie zaszkodzi skorzystać z jej atutów po świątecznym przejedzeniu, kiedy nie tylko przewód pokarmowy jest przeciążony, ale i wątrobie potrzebne jest wzmocnienie.

Obecna w pigwie pektyny mają zdolność usuwania metali ciężkich i toksyn z organizmu, więc polecane są w profilaktyce nowotworowej. Spośród wszystkich owoców właśnie pigwa zawiera najwięcej pektyn, które są skuteczne również w obniżaniu poziom cukru i cholesterolu we krwi.                                               

Korzyści dla zdrowia uzyskać możemy nie tylko z owoców, ale także z nasion pigwy. Wyciąg z nich jest skutecznym sposobem na problemy trawienne takie jak zgaga, refluks, niestrawność, nieżyty żołądka i jelit oraz zaparcia. Potrafi łagodzić wzdęcia i nadmierną fermentację jelitową.

Korzystajmy z naturalnych metod - dla zdrowia.

Ewa Koza, dietetyk, autorka bloga mamsmak.com, MAM s’MAK na życie  

Fitmania: Trening odchudzającyVideo Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas